Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Rozbarczanie na starej fotografii" dostępna dla mieszkańców Bytomia

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
Wystawa "Rozbarczanie na starej fotografii" dostępna dla mieszkańców Bytomia
Wystawa "Rozbarczanie na starej fotografii" dostępna dla mieszkańców Bytomia Szymon Bijak
Przed głównym wejściem do Teatru Rozbark w Bytomiu można podziwiać wystawę "Rozbarczanie na starej fotografii". Celem konkursu była integracja lokalnej społeczności.

Wystawa "Rozbarczanie na starej fotografii" dostępna dla mieszkańców Bytomia

Na początku czerwca informowaliśmy na naszych łamach, ze Teatr Rozbark w Bytomiu organizuje konkurs fotograficzny. Poszukiwane był archiwalne zdjęcia dzielnicy, w której kiedyś działała kopalnia węgla kamiennego.

Jak poinformowali przedstawiciele miasta - w ramach konkursu zgłoszono ponad 200 fotografii, a część z nich pochodzi z nieudostępnianych wcześniej prywatnych albumów rodzinnych mieszkańców Rozbarku.

Zdjęcia podzielono na trzy kategorie: przedwojenne i wojenne, powojenne do 1960 oraz najnowsze wykonane po 1960 roku. Najlepsze z nich można podziwiać na wystawie, która znajduje się przed głównym wejściem do Teatru Rozbark. Pomysłodawcą całości był Leon Wostal, który jest pasjonatem historii. Ma na swoim koncie publikacje o historii lokalnej i regionalnej.

Poniżej natomiast udostępniamy wyniki tego konkursu.

Kategoria przedwojenna:

  • I miejsce dla pani Doroty Nowickiej za zdjęcie pt. "Feliks Przondziono na pl. Akademickim";
  • II miejsce dla pani Doroty Nowickiej za zdjęcie pt. "Maria i Marta Przondziono oraz służąca przy krowie, ul. Stawowa" ;
  • III miejsce dla pana Rafała Pietrzyka za zdjęcie pt. "Skat" wykonane przez zakład Foto Fiała;
  • wyróżnienia - kilka fotografii pochodzących z kolekcji pani Doroty Nowickiej ("Procesja Bożego Ciała na Rozbarku, ul. Alojzjanów lub ul. Musialika", "Pani Pietrek z domu Paszka", "Kawalerowie z Rozbarku. Od prawej: Piotr i Feliks Krenciszek", "Pielgrzymka Rozbarczan na Górę św. Anny, 1933 r.").

Kategoria powojenna:

  • I miejsce dla pani Doroty Nowickiej za zdjęcie "Dorota Nowicka w stroju rozbarskim, po 1946 r.";
  • II miejsce dla pani Doroty Nowickiej za zdjęcie "Dorota Nowicka na świniobiciu";
  • III miejsce dla pani Doroty Nowickiej za zdjęcie "Marta Krenciszek podczas przywitania pątników z pielgrzymki na Górę św. Anny";

Kategoria po 1960 roku:

  • I miejsce dla pana Rafała Pietrzyka za zdjęcie "KWK Rozbark. Solidarność";
  • II miejsce dla pani Doroty Nowickiej za zdjęcie "Pielgrzymka do Piekar Śląskich, lata 60-te", pochodzącej ze zbiorów rodzinnych;
  • III miejsce dla pani Marioli Grucy za zdjęcie ”Święto Pierwszego Maja. Idziemy na pochód".
  • wyróżnienia - dla pani Marioli Grucy za zdjęcie "Ul. Konopnickiej 25a widok na ul. Kochanowskiego. W tle widać stare warsztaty kolejowe" oraz dla pani Barbary Kaul za zdjęcie "Praca w czynie społecznym klasy gastronomicznej. Październik 1978 r.".

Całość została zrealizowana w ramach projektu „Tradycje Rozbarskie - Kontynuacja 2021” finansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Krótka historia Rozbarku

Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z 1233 roku. Wtedy była to osobna gmina wiejska, która leżała na wschód od murów miejskich Bytomia. Nazwa wywodzi się od wschodnio-środkowo-niemieckich wyrazów - rosen ("różany") oraz berg ("góra"). Rozbark - który jest dość rozległy - graniczy ze Śródmieściem oraz Łagiewnikami, a także m.in. Brzezinami Śląskimi.

W przeszłości symbolem dzielnicy była KWK Rozbark, teraz jest nim wspomniany teatr. Wkrótce do niego może dołączyć także nowoczesne Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Na terenie Rozbarku znajdują się także m.in. neoromański kościół św. Jacka, Dom Polski „Ul” z końca XIX wieku (który nie tak dawno został odnowiony) czy Muzeum Górnośląskie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto