Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu-Miechowicach jest piekny las. Z oznaczonymi ścieżkami i stroną internetową

Magdalena Nowacka-Goik
Rok pracowali nad projektem Miechowicka Ostoja Leśna. Efekt - oznakowane ścieżki , tablice informacyjne, system informacji topograficznej, drogowskazy. To w terenie. A dodatkowo specjalna strona internetowa ze zdjęciami, mapami i ciekawostkami, interaktywną galerią.

To dzięki zaangażowaniu miechowickich stowarzyszeń, a także rady dzielnicy, urokliwy zakątek leśny jest teraz prawdziwą perełką w kojarzącym się typowo jako miasto przemysłowe Bytomiu. W sumie nad projektem pracowało ok. 30 osób.

- W 2012 radni podjęli uchwałę, aby powołać zespół przyrodniczo-krajobrazowy - mówi Michał Staniszewski, który reprezentuje radę dzielnicy i jest koordynatorem projektu.
- Ta nazwa jednak niewiele mówi, postanowiliśmy więc do projektu zespołu dodać nazwę Miechowicka Ostoja Leśna. Bo to nawiązanie do Ostoi Pokoju i działalności Matki Ewy (Tiele-Winckler - przyp. red.) - wyjaśnia Staniszewski.

Teren objęty ochroną obejmuje ok. 305 hektarów. Miechowicki las od dawna był ulubionym miejscem bytomian. Tu zaglądają nie tylko spacerowicze, ale także wielbiciele joggingu czy nordic walking. Dlatego pomysł, aby to miejsce jeszcze bardziej uczynić im przyjaznym, spotkał się z ogromnym entuzjazmem.

- Utworzyliśmy trzy dodatkowe ścieżki o długości 2, 3, 5 oraz 7 km. Postaraliśmy się o odpowiednie oznakowanie na drzewach i osiem tablic informacyjnych. Zależało nam, aby umieścić na nich jak najwięcej informacji, pokazując niesamowitą atrakcyjność tego miejsca - podkreśla Staniszewski. - Chcemy promować naszą ostoję na skalę regionalną, bo ma wyjątkowe walory przyrodnicze, takie jak Dolina Trzech Stawów czy Potok Rokitnicki - mówi. Przy stworzeniu systemu orientacyjnego przypomnieli i odtworzyli ścieżki, nawiązując do ich oryginalnych nazw. Wśród nich jest Droga Ewy (od Matki Ewy) czy ścieżki nazwane nazwiskami dyrektorów kopalni.

- Przy tej okazji staraliśmy się przekazać jak najwięcej ciekawostek historycznych. Nie wszyscy na przykład widzieli, że stojący tu dom pomocy społecznej był kiedyś gospodą powiatową, gdzie często zatrzymywali się myśliwi.
Projekt dofinansowany z pieniędzy miasta ma szansę się rozwijać. Jego pomysłodawcy planują już postawić drewniane ławki i zorganizować drewnianą siłownię na powietrzu.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto