Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu będą badać drzewa specjalnym tomografem. Miasto zakupiło nowoczesne urządzenie

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
Tomograf zbada bytomskie drzewa. Miasto zakupiło specjalistyczne urządzenie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Tomograf zbada bytomskie drzewa. Miasto zakupiło specjalistyczne urządzenie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>UM Bytom/Arkadiusz Janocha
W Bytomiu będą - za pomocą tomografu - sprawdzać kondycję drzew, które rosną na terenie miasta. Nowoczesne urządzenie zostało już przetestowane na placu kościoła św. Krzyża przy ul. Frenzla. Tam właśnie bowiem znajdują się leciwe lipy.

Tomograf będzie badał bytomskie drzewa

Miasto nie tak dawno zakupiło - za kwotę ok. 50 tys. zł - sprzęt pozwalający określić stan drzewa wewnątrz jego pnia. Dzięki niemu w sposób bezinwazyjny będzie można ocenić ich kondycję. Tomograf wypróbowano już - na początku września - na placu kościoła św. Krzyża przy ul. Frenzla. Jak widać na powyższych zdjęciach, na obwodzie drzewa umieszczono specjalne czujniki.

Badanie wskaże czy konieczna jest wycinka, czy można np. zastosować odpowiednie zabiegi, aby móc je pozostawić na miejscu.

- Tomograf soniczny prześwietla pień drzewa w poprzek i podaje nam informacje na temat stopnia wypróchnienia, bądź braku wypróchnienia drzewa na tym poziomie. A program, który jest z tym urządzeniem kompatybilny oblicza nam wytrzymałość pnia na złamanie na danej płaszczyźnie. Tym sprzętem możemy prześwietlić drzewo na kilku warstwach - wyjaśnia Mirosław Szklarski z firmy Dalpinex.

Warto przypomnieć, że do tej pory wszelkie oględziny drzew były przeprowadzane przez dendrologa. Trzeba jednak pamiętać, że często nie były one wystarczająco precyzyjne - bowiem nie zawsze zewnętrzny stan drzewa wskazuje na choroby.

- Dzięki temu sprzętowi będziemy mogli wykonać pogłębioną diagnozę i zbadać te drzewa, które wskazał dendrolog. Badaniu poddawanych jest kilka warstw drzewa, a następnie powstanie obraz 3D pnia. To bardzo ważne, by określić czy dane drzewo może powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa - dodaje natomiast Maciej Koźmiński, zastępca naczelnika Wydziału Inżynierii Środowiska.

Zakup tomografu to kolejne działanie, które ułatwią prace pracownikom Wydziału Inżynierii Środowiska. Dysponują oni także dronami do przeprowadzania kontroli środowiskowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto