Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeden Metrobilet od 1 marca w Metropolii GZM. Co to oznacza dla pasażerów? Jakie korzyści czekają?

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Metrobilet pozwoli na jednoczesne korzystanie ze składów kolejowych Kolei Śląskich, POLREGIO, autobusów, tramwajów oraz trolejbusów na terenie Metropolii GZM

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Metrobilet pozwoli na jednoczesne korzystanie ze składów kolejowych Kolei Śląskich, POLREGIO, autobusów, tramwajów oraz trolejbusów na terenie Metropolii GZM Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Metropolia GZM
Od 1 marca duże, oczekiwane od dawna przez pasażerów zmiany. Jeden wspólny bilet wystarczy do tego, by można było skorzystać z podróży Kolejami Śląskimi, autobusami, tramwajami, trolejbusami oraz składami POLREGIO na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wybierać będzie można opcje dobowe i 30-dniowe, obejmujące jedną albo kilka miejscowości, a także całą aglomerację.

Porozumienie pomiędzy województwem śląskim, Kolejami Śląskimi oraz POLREGIO zostało zawarte 22 grudnia 2023 roku. Od 1 marca 2024 r. cena biletu 30-dniowego, ważnego na terenie jednego miasta, wynosić będzie 119 zł. Zmiana ceny (wzrost o 10 zł) wynika ze wzrostu kosztów organizacji publicznej, szczególnie cen energii i wynagrodzeń. Jednak dzięki porozumieniu podpisanemu z samorządem województwa śląskiego pasażerowie w cenie biletu zyskają możliwość poruszania się również koleją.

– To dla nas milowy krok na drodze do pełnej integracji różnych środków transportu – mówił Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Na tym polegać powinno podróżowanie po dużych skupiskach miejskich, że pasażer nie zastanawia się, czy jego bilet obowiązuje w danym środku transportu, tylko po prostu wybiera najszybsze lub najwygodniejsze w danym momencie połączenie. A pociąg w wielu sytuacjach jest zdecydowanie szybszy nie tylko od autobusu czy tramwaju, ale również od samochodu – dodał.

Metrobilet: dostępne opcje biletów i cena

W wariantach miesięcznych wybierać można:

  • Metrobilet 1 Miasto 30 (119 zł), ważny na terenie jednego miasta
  • Metrobilet 2 Miasta 30 (149 zł), ważny na terenie dwóch graniczących ze sobą miast
  • Metrobilet Obszarowy 30 (189 zł), ważny na całej sieci komunikacji miejskiej oraz w pociągach na obszarze od trzech do sześciu graniczących kolejno ze sobą miast
  • Metrobilet Sieć 30 (249 zł), ważny na całej sieci komunikacji miejskiej oraz na wszystkich liniach Kolei Śląskich i POLREGIO na obszarze metropolii

Dobowy Metrobilet 24-godzinny (24 zł) uprawnia do korzystania z całej sieci komunikacji miejskiej oraz wszystkich linii Kolei Śląskich i POLREGIO na terenie metropolii.

Większą elastyczność podróżowania da Metrobilet Obszarowy 30, zastępujący dotychczasowe „kolorowe” Metrobilety. Po stronie transportu GZM bilet ten będzie uprawniał do podróżowania w ramach całej sieci – wszystkimi autobusami, tramwajami i trolejbusami. Po stronie kolei – na jego podstawie będzie można poruszać się na obszarze od trzech do sześciu graniczących kolejno ze sobą gmin.

Metrobilet: duże korzyści dla pasażerów

Z punktu widzenia osób już dotychczas jeżdżących koleją, nowy Bilet Obszarowy pozwoli pasażerom na większą elastyczność niż dotychczasowe Metrobilety. Do tej pory poszczególne bilety obowiązywały na ściśle określonym fragmencie sieci, np. miedzy Dąbrową Górniczą i Katowicami. Teraz możliwy będzie zakup tańszego biletu na dowolnych odcinkach, np. między Zabrzem a Sosnowcem, Chorzowem a Dąbrową Górniczą, według potrzeb pasażera, bez konieczności zakupu biletu na całą sieć kolejową.
Bilet Obszarowy będzie również bardzo korzystny cenowo. Dotychczas „kolorowe” Metrobilety kosztowały 220 zł. Teraz cena Biletu Obszarowego to 189 z, a więc o 31 zł mniej.

Metrobilet Sieć 30, ważny na całej sieci w komunikacji miejskiej transportu GZM oraz na wszystkich liniach kolejowych Kolei Śląskich i POLREGIO na obszarze GZM, kosztował będzie 249 zł. To o 50 zł taniej w porównaniu z dotychczasowym Metrobiletem, obowiązującym na takim terenie.

Dzięki porozumieniu z POLREGIO na podstawie Metrobiletów będzie można korzystać z większej liczby połączeń. Dotychczas obowiązywały one wyłącznie w pociągach obsługiwanych przez tę spółkę między Katowicami a Sławkowem. Teraz możliwe będzie również korzystanie z tych pociągów między Gliwicami a Pyskowicami i gminą Rudziniec, oraz między Katowicami i Mysłowicami, w pociągach jadących w kierunku Krakowa.

- Jednocześnie dalej będziemy prowadzić rozmowy o kolejnych krokach, kolejnych rodzajach biletów. Cieszy nas również pogłębienie współpracy ze spółką  POLREGIO. Od 1 marca wszystkie linie kolejowe na obszarze GZM obsługiwane przez tego przewoźnika zostaną objęte integracją. To znacząco zwiększy ofertę i możliwości podróżowania dla pasażerów – przyznał Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM, odpowiedzialny za transport.

Metrobilety można kupować w aplikacji Transport GZM (Google Play, App Store), a także w formie Metrokart, dostępnych w Punktach Obsługi Pasażera, punktach sprzedaży i biletomatach.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jeden Metrobilet od 1 marca w Metropolii GZM. Co to oznacza dla pasażerów? Jakie korzyści czekają? - Dąbrowa Górnicza Nasze Miasto

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto