Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Miarki w Bytomiu ma być w przyszłości bezpieczna i przyjazna dla mieszkańców. Projekt zmian opracuje specjalny zespół ekspertów

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Bytom: ulica Miarki ma być w przyszłości bezpieczna i przyjazna dla mieszkańców. Zapowiadane są zmiany!
Bytom: ulica Miarki ma być w przyszłości bezpieczna i przyjazna dla mieszkańców. Zapowiadane są zmiany! Szymon Bijak
Wygląda na to, że ul. Miarki w centrum Bytomia w niedalekiej przyszłości zmieni swoje oblicze. W założeniu ma ona być przyjazna i bezpieczna dla mieszkańców. - Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom społecznym, zdecydowaliśmy się na udział w pilotażowym programie, dzięki któremu ulica ma szansę na pozytywne zmiany - zapowiada wiceprezydent Michał Bieda. Projekt ma opracować Metropolitalna Szkoła Prototypowania, która jest prowadzona przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Bytom: ul. Miarki czekają zmiany. Ma być tu bezpieczniej!

Gdyby wybrać najbardziej ruchliwe ulice w Bytomiu, z pewnością ul. Miarki w Śródmieściu znalazłaby się wysoko w tego typu zestawieniu. Mieszkańcy skarżą się ponadto na nadmierny hałas, brakuje im też chociażby zieleni. W przyszłości ul. Miarki ma być bardziej przyjazna i spełniać społeczne oczekiwania.

- Realizując proces rewitalizacji Śródmieścia oraz chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom społecznym, zdecydowaliśmy się na udział w pilotażowym programie, dzięki któremu ulica ma szansę na pozytywne zmiany - zapowiada Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.

Za zmiany ma odpowiadać zespół Metropolitalnej Szkoły Prototypowania, który jest prowadzony przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. W jego skład wchodzą urzędnicy, którzy na co dzień zajmują się m.in. urbanistyką, transportem publicznym, inwestycjami, czy eksperci z zewnątrz.

Jakie zagrożenia widzą mieszkańcy? Skarżą się oni na za szybko jeżdżące samochody osobowe i ciężarowe (dochodzi tu często do wypadków) czy zatarasowane chodniki. Zwracają także uwagę na przebiegających pieszych przez jezdnię między autami, co jest niebezpieczne.

- Z pomiarów hałasu wynika, że jest tam głośno, co sprawia, że dłuższe przebywanie w tym miejscu przy największym natężeniu ruchu jest szkodliwe dla zdrowia. Kwestią często zgłaszaną przez mieszkańców są również problemy z wyjazdem z podwórek czy trudności w poruszaniu się pieszo - objaśnia Paweł Wittich, zastępca dyrektora ds. technicznych Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.

W związku z tym, na ul. Miarki są prowadzone wywiady z osobami, które chciałyby się podzielić swoimi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania tej ulicy. Jedno takie spotkanie już się odbyło (13 maja), drugie przed nami - w czwartek, 20 maja, między 16 a 19. Rozmowy to dopiero początek większych prac!

- Przedstawiciele Szkoły wykonają także niezbędne pomiary ruchu i parkowania, przygotują wszystkie formalności związane z testowaniem rozwiązań tymczasowych, a potem opracują projekt trwalszych przekształceń. Z podsumowaniem części badawczej i założeniami transformacji będzie można się zapoznać w trakcie spotkania otwartego pod koniec czerwca - informują bytomscy urzędnicy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto