Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozlicz radnego Bytom: Tomasz Wac odpowiada

Magdalena Nowacka-Goik
MANO
Rozlicz radnego Bytom: Tomasz Wac odpowiada na pytania internautów w ramach akcji "Rozlicz radnego"

Rozlicz radnego Bytom: Tomasz Wac odpowiada

Dlaczego po kilku dniach po wyborach zmienił pan ugrupowanie ze stowarzyszenia BPM na BIS?

Po wyborach samorządowych w 2012 roku stanąłem przed dylematem czy próbować zmieniać Bytom w dwie osoby w 25 osobowym składzie Rady Miejskiej, czy też uczestniczyć w większościowym porozumieniu programowym. Uznałem, że zagrożenie niepowodzeniem realizacji mojego programu wyborczego przez dwóch radnych BPM jest na tyle duże, że pozytywnie odpowiedziałem na zaproszenie Pana Prezydenta Damiana Bartyli do współpracy z klubem BIS. Jestem zadowolony ze swojej decyzji i uważam ją za rozsądną z punktu widzenia możliwości realizacji programu wyborczego, z którym uzyskałem poparcie mieszkańców pozwalające mi na objęcie mandatu radnego. Mieszkańcy są dla mnie najważniejsi.

Dlaczego był pan za likwidacją dzielnicy Miechowice?

Muszę przyznać, że wielokrotnie byłem indagowany w tym temacie dlatego dziękuję za to pytanie, gdyż czas najwyższy uciąć wszelkie spekulacje w tej sprawie zwłaszcza, że argumenty, których używała opozycja były irracjonalne. W 2009 roku została powołana jednostka pomocnicza, której organem stała się Rada Dzielnicy Miechowice. W swoim zamyśle jednostka ta miała budować społeczeństwo obywatelskie oraz integrować społeczność lokalną dla rozwoju i poprawy jakości życia mieszkańców a przede wszystkim miała być apolityczna. Niestety fatalna organizacja prac rady i zarządu dzielnicy Miechowice jak również fakt, iż niektóre działania nie miały nic wspólnego z inicjatywami oddolnymi, doprowadziły de facto do zakończenia jej pracy. W związku z taką a nie inna oceną działalności zlikwidowaliśmy Radę Dzielnicy Miechowice i jednostkę pomocniczą Miechowice, a nie dzielnicę Miechowice jak to próbuje z uporem wmawiać opozycja. Pragnę podkreślić, że inicjatywy podejmowane przez Radę Dzielnicy Miechowice mogą być realizowane przez radnych Rady Miejskiej reprezentujących tą dzielnicę, stowarzyszenia jak również organizacje pozarządowe bez ponoszenia niepotrzebnych kosztów przeprowadzania wyborów i upolityczniania takich jednostek jak rady dzielnic.

Dlaczego na sesji dotyczącej likwidacji dzielnicy Miechowice nie wypowiedział pan swojego zdania będąc również radnym dzielnicy?

Z natury jestem osobą konsyliacyjną, która w każdej sprawie stara się poszukiwać kompromisu. Dlatego też pilnie wsłuchiwałem się w przytaczane argumenty przez poszczególnych radnych przemawiających podczas specjalnie zwołanej sesji Rady Miejskiej. Musi Pani przyznać, że wystąpienie radnego Rady Dzielnicy Tomasza Brygilewicza podsumowujące jej działalność przemawiało do wyobraźni i dało asumpt do podjęcia takiej,
a nie innej decyzji. W następstwie tego wystąpienia stanowisko ustami radnego Rady Miejskiej Roberta Rabusa zajął klub radnych BIS. Trudno oprzeć się wrażeniu, że wypowiedzi przytoczonych wyżej osób, ich argumentacja wyczerpały zagadnienie na tyle konkretnie, że nie widziałem konieczności zabrania głosu w tej sprawie i powielania przytaczanej argumentacji.

Czy podjąłby się pan funkcji zastępcy prezydenta resortowo odpowiedzialnego za oświatę?

Odpowiedź na to pytanie jest trudna, tym bardziej, że konkretna propozycja z ust Pana Prezydenta nie padła. Z pewnością mam swoją wizję funkcjonowania sportu, kultury i edukacji w naszym mieście. Nie jestem osobą, która bałaby się trudnych wyzwań. Nie mniej trudno szerzej odpowiedzieć na to pytanie w tym momencie. Najbliższych współpracowników Pan Prezydent dobiera sobie samodzielnie i ze swej strony mogę wyrazić satysfakcję, że internauci takie pytanie postawili. Odbieram to jako wyraz zaufania i aprobaty dla mojej dotychczasowej działalności w bytomskim samorządzie.

Czy uruchomienie nocnej linii autobusowej było najpilniejszą potrzebą Miechowic?

Należy uznać za fakt bezsporny, że każda z dzielnic Bytomia, w tym Miechowice powinna być dobrze skomunikowana z centrum miasta. Ten akurat projekt znalazł się w programie wyborczym jednego z radnych klubu BIS, który ze swej strony również wspierałem. Aktywność radnych na tym polu pomimo napotykanych po drodze przeciwności została zakończona pełnym sukcesem i zwieńczona reaktywacją nocnej linii autobusowej. W moim odczuciu mieszkańcy Miechowic są z tego faktu bardzo zadowoleni czego dają wyraz podczas standardowych kontaktów ze mną w trakcie pełnionych przeze mnie dyżurów radnego Rady Miejskiej.

W ilu klubach bytomskich jest pan trenerem?

Muszę przyznać, że piłka nożna od najmłodszych lat była moją pasją. Po zakończeniu mojej czynnej przygody z piłką jako zawodnik kilku bytomskich klubów postanowiłem swoją wiedzę i doświadczenie przekazać innym. W tym celu ukończyłem kursy trenerskie o specjalności piłka nożna, które to umożliwiły mi podjąć pracę z młodzieżą w klubie K.S Silesia Miechowice. Podnosząc swoje kwalifikacje trenerskie podjąłem się również poprowadzenia zespołu piłki nożnej seniorów klubu ŁKS Łagiewniki. Zycie nie znosi próżni, więc jestem w trakcie kursu trenerskiego UEFA i mam nadzieję dalej skutecznie rozwijać się w tym kierunku.

Co pozytywnie wyróżnia pana na tle innych miechowickich radnych?

Na tak postawione pytanie nie jestem w stanie obiektywnie odpowiedzieć. Ze swojej strony traktuję to jako swoistego rodzaju plebiscyt, w którym to z osobistych powodów nie chciałbym uczestniczyć. Pragnę podkreślić, że w swojej codziennej służbie wypełniając mandat radnego Rady Miejskiej spotkałem wielu pracowitych radnych będących w różnych dziedzinach fachowcami. Mówię tu głównie o radnych klubu BIS gdyż mam z nimi codzienny kontakt. W związku z powyższym mogę jedynie odesłać osoby zainteresowane moją działalnością na niwie aktywności społecznej do mojej strony internetowej www.tomaszwac.bytom.pl gdzie znajdziecie państwo całe spektrum moich działań.

Co z parkingami na osiedlu w Miechowicach?

Brak infrastruktury związanej z miejscami parkingowymi jest tematem pojawiającym się w rozmowach z mieszkańcami nie od dziś. Pragnę podkreślić, że znakomita większość terenów zarządzana jest przez Spółdzielnię Mieszkaniową Miechowice. W związku z takim a nie innym stanem rzeczy sytuacja wydaje się na dzień dzisiejszy beznadziejna z powodu braku możliwości jako radnego miejskiego wpływu na decyzje podejmowane przez S.M.M. Natomiast jeśli chodzi o tereny będące w posiadaniu gminy to mogę się pochwalić konkretnymi działaniami na tym polu m.in. interpelowałem oraz odbyłem szereg rozmów z M.Z.D.i.M w sprawie utworzenia dodatkowych miejsc parkingowych przy ul. Energetyki. Jednocześnie zapraszam do składania propozycji dotyczących ewentualnych lokalizacji nowych miejsc parkingowych. Ze swojej strony zapewniam, że każda z tych spraw zostanie przeze mnie potraktowana priorytetowo.

Dlaczego w Miechowicach w okolicach przystanku autobusowego(np. pętla autobusowa na ul. Felińskiego i na ul. Stolarzowickiej w okolicy DPS Kombatant ) nie ma toalety publicznej z której mogłyby korzystać osoby sprawne ruchowo i osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich. Co pan w tej sprawie zrobi?

W mojej codziennej działalności napotykam na wiele głosów dotyczących spraw na pozór skomplikowanych. Do tej kategorii zaliczam właśnie tą sprawę ze względu na niejednoznaczność praw właścicielskich konkretnego terenu. W tym przypadku należy podzielić tą sprawę. Z jednej strony jeżeli chodzi o teren wokół pętli autobusowej będącego w administrowaniu Gminy Bytom, to podjąłem już konkretne działania poprzez złożenie interpelacji w sprawie zainstalowania toalety publicznej. Kolejnym etapem była moja rozmowa z zastępcą dyrektora w M.Z.Z.i.G.K, która zapewniła mnie, że temat w najbliższym czasie zostanie załatwiony. Jeżeli natomiast chodzi o teren wokół DPS Kombatant tu sprawa wydaje się trudniejsza ze względu na wyżej przytoczone fakty, jednakże ze swej strony dołożę wszelkich starań by mieszkańcy byli moją interwencją usatysfakcjonowani.

Pana największe sukcesy w tej kadencji?

Jako osobie zaangażowanej w liczne projekty dotyczące problemów mojego okręgu wyborczego trudno jest się odnieść odpowiadając na to pytanie w kilku słowach. Nie sposób jest przyzna pani nie zauważyć wielu moich działań zakończonych sukcesem w tej kadencji min. położenia nowego asfaltu na ul. Francuskiej, przejęcia dróg na tzw. osiedlu fińskich domków oraz położenia nowej nawierzchni na ul. Wiosny Ludów, wymiana krawężników wzdłuż ul. Racjonalizatorów oraz częściowa jej naprawa, przywrócenia Liceum Ogólnokształcącego, naprawa dachów w Z.S.O nr 5 przy ul. Nickla 19, naprawa ul. Nickla, zabezpieczenia ruin po byłej hucie na Bobrku, naprawa infoboxu na Bobrku, wymiana całej instalacji elektrycznej w jednej z kamienic Bytomia poprawę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców poprzez wprowadzenie dodatkowych patroli Policji oraz Straży Miejskiej i wiele innych działań. Wymienione przeze mnie działania w które się zaangażowałem i doprowadziłem do końca wydają się być sprawami przyziemnymi, jednakże w ostatnich kilku latach urosły do rangi problemów nie do załatwienia. Jak życie pokazało i w tych sprawach okazałem się osobą skuteczną. Całokształt moich działań nie tylko z wymienionymi wyżej przykładami zamieściłem na swojej stronie internetowej przytoczonej przy okazji odpowiedzi na wcześniejsze pytania.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto