Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!
Inwestycje w Bytomiu. Prace na Dworcowej dobiegają końca. Kiedy zakończy się wielki remont. Zobacz ZDJĘCIA
Do zakończenia inwestycji wbrew pozorom niewiele już zostało. Trwają prace związane z montażem kostki granitowej w rejonie przejazdu tramwajowego na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Moniuszki, zagospodarowaniem terenu w rejonie pl. Wolskiego oraz montażem małej architektury i ostatnie nasadzenia roślinności w donicach.
Inwestycja rozpoczęła się w listopadzie 2021 roku. Zakończenie wszystkich prac planowane było pod koniec 2022 roku. Remont ulicy Dworcowej był już przekładany jednak parę razy. W grudniu Urząd Miejski w Bytomiu informował o przesunięciu terminu robót z powodu mrozów i opadów śniegu, które uniemożliwiały kontynuowanie prac brukarskich i wykonanie prac montażowych małej architektury.
- Wszystkie te przyczyny wpłynęły na tempo realizowanych prac, a tym samym harmonogram robót na ul. Dworcowej. Wykonawca zwrócił się do gminy z prośbą o nowy termin zakończenia prac - 10 maja 2023 roku - wyjaśniał wtedy zastępca prezydenta Bytomia. - To oznacza, że prace brukarskie, montaż latarni, ławek i pergoli będą kontynuowane do wiosny 2023 roku - dodał.
10 maja jednak nie udało się zakończyć inwestycji. Bytomski magistrat znów przesunął termin, wyjaśniając, że Bytom zgłosił uwagi wykonawcy przebudowy Dworcowej przed końcowym odbiorem.
- Niestabilna pogoda, występujące na przemian opady deszczu i śniegu oraz skoki temperatury na początku roku miały wpływ na realizację inwestycji w zakresie związanym z położeniem kostki granitowej i nasadzeniem roślinności. Zgłosiliśmy także uwagi do wykonanych prac, a cała inwestycja ma zostać zakończone do końca maja - wyjaśnia Michał Bieda.
Co zostało już zrobione? Na ulicy Dworcowej zaczyna przybywać donic. Odsłonięto także odnowione kamienice. Zgodnie z projektem na ulicy ma pojawić się 58 nowych latarń oraz 76 kompletów donic w różnych kształtach i konfiguracji. Dodatkowo na całej długości ulicy zabudowane zostaną pergole. Mur oporowy od strony placu Michała Wolskiego zostanie podświetlony.

Rewitalizacja obejmuje również powstanie budowę pergoli, postawienie nowych ławek i koszy na śmieci. Ruch samochodów na przebudowanej ul. Dworcowej zostanie uspokojony i ograniczony do niezbędnego minimum. Ponadto pojawi się też monitoring kontrolujący wjazd samochodów na ul. Dworcową, a także ulegnie zmianie organizacja ruchu, aby umożliwić zaopatrzenie sklepów oraz lokali gastronomicznych.
Bytom: Remont ulicy Dworcowej dobiega końca
Na ulicy Dworcowej odnowionych zostało także 11 historycznych kamienic o numerach 2, 9, 14, 18, 21, 22, 24, 29, 30, 31 i 32. Na szczególną uwagę zasługuje kamienica według projektu Juliusa Schlesingera o modernistycznej fasadzie z elementami art deco przy ul. Dworcowej 9, neorenesansowa kamienica z 1892 roku przy ul. Dworcowej 2 czy wybudowana według projektu czołowego architekta secesji Wilhelma Hellera - kamienica przy ul. Dworcowej 22.

W ramach prac rewitalizacyjnych na ul. Dworcowej przebudowana została ulica, sieci wodociągowe, kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieci elektryczne i teletechniczne. Ulica ma już nawierzchnię z ciętego kamienia a układ drogi został podzielony na strefy: komercyjną - przeznaczoną dla lokalnych przedsiębiorców, rekreacyjną z zielenią i małą architekturą oraz na strefę ruchu.
Zrealizowany projekt obejmuje ulicę Zaułek, Dworcową oraz okolice bytomskiego Rynku. Jego wartość wynosi ponad 26 mln zł, z czego dofinansowanie z UE 15,3 mln zł.
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?