Raport DZ: Gdzie karetki mają największe opóźnienia?

Aldona Minorczyk-Cichy, MIW
Fot. Polska Dziennik Zachodni
Udostępnij:
Na przeszkodzie spieszącym nam z pomocą karetkom często stają remonty dróg i objazdy. Najbardziej odczuli to ostatnio mieszkańcy Bielska-Białej i okolic Częstochowy. Problemy z szybkim dotarciem do poszkodowanego są też wysoko w górach, bo niektóre domostwa leżą na odludziu.

Z raportu przygotowanego na zlecenie wojewody śląskiego płyną jednak głównie optymistyczne wnioski.

- W większości regionu średni czas dojazdu do chorego mieści się w normie i nie przekracza 8 minut w miastach i 15 poza nimi - mówi Monika Kozieł z Urzędu Wojewódzkiego.

Najlepsze wyniki ma sosnowieckie pogotowie. Czas dotarcia do pacjenta w Sosnowcu to ok. 5 minut, w Jaworznie, Będzinie, Siewierzu i Mierzęcicach 6. Gorzej jest w Sławkowie, gdzie na karetkę trzeba czekać nawet 20 minut.

- Sławków podlega stacji w Dąbrowie Górniczej. Odległość jest spora. Ale mam nadzieję, że to się zmieni, bo walczymy o podstację - mówi Irena Kadela z sosnowieckiego pogotowia.

Dobre wyniki osiąga WPR w Katowicach. Średnie czasy dojazdu np. w centrum Zabrza wynoszą niewiele ponad 3 minuty. Gorzej jest w Gliwicach, Sośnicowicach, Tarnowskich Górach, Kaletach i Krupskim Młynie. Tam na ratunek można czekać nawet 20 minut.

Najsłabsze wyniki ma ZOZ w Kłobucku, któremu dotarcie do granic rejonu może zająć nawet 52 minuty! Niepokoić mogą się mieszkańcy gmin Miedźno, Popów, Lipie, Panki i Opatów.

Dobre wyniki ratowników nas cieszą
Jacek Kopocz, rzecznik prasowy śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia:
Cieszymy się z dobrych wyników pogotowia - to między innymi efekt naszych kontroli realizowania umów i dokonywania koniecznych korekt.
W tym przypadku naszym zadaniem jest realizowanie strategii działania służb ratowniczych, przygotowanych przez wojewodę śląskiego. Także za wykonanie usług przez poszczególne pogotowia płacimy pieniędzmi wojewody. Naszym zadaniem jest sprawdzanie, czy w karetkach jest odpowiedni, zgodny z zaleceniami, sprzęt oraz czy ratownicy mają właściwe kompetencje.

Trudno przebić się nawet na sygnale
Adam Kasperek, wicedyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego:
Średni czas dojazdu karetki do pacjenta nasze zespoły mają zgodny z przepisami. To naprawdę są niezłe wyniki. Moglibyśmy oczywiście je poprawić, ale jest kilka przeszkód, które trudno nam pokonać. W ostatnim czasie tylko w Bielsku-Białej prowadzone były prace drogowe na bardzo dużą skalę. Powstają dwie obwodnice, remontowana była ulica Wyzwolenia. Powoduje to w mieście korki, przez które nawet karetce na sygnale jest się trudno przebić. To wydłuża czas dojazdu zespołu ratunkowego. Z podobnymi sytuacjami mamy do czynienia i w innych gminach.

Najgorsze są dla nas piątkowe popołudnia, kiedy przez region przetaczają się samochody turystów. Mamy nadzieję, że sytuacja poprawi się po zakończeniu prac drogowych. Kolejny problem to ukształtowanie terenu. Np. w Szczyrku są wysoko w górach sioła, a w nich po kilka domów. Mamy co prawda przystosowaną do jazdy po górach karetkę, ale i tak czas dojazdu lasem, w trudnych warunkach pogodowych, musi być długi. Wszystko to wykrzywia w statystykach obraz naszej naprawdę solidnej pracy.


Nasze pogotowie w liczbach
Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach dysponuje 32 ambulansami specjalistycznymi, 29 podstawowymi, jednym zespołem neonatologicznym oraz pięcioma ambulansami innych podmiotów. Wszystkie te siły rozlokowane są w 19 stacjach, ulokowanych na terenie 17 miast województwa śląskiego. W sumie na terenie obsługiwanym przez katowicki WPR mieszka ponad dwa miliony osób.

8 minut wynosi norma czasowa dojazdu karetki do chorego w miastach mających powyżej 10 tys. mieszkańców
15 minut wynosi norma czasowa dojazdu karetki do poszkodowanego poza terenem miasta
52 minuty to maksymalny czas dojazdu karetki z Kłobucka do granicy obsługiwanego przez ZOZ rejonu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie