Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po Bytomiu będzie jeździł powstańczy tramwaj. To akcja z okazji setnej rocznicy II powstania śląskiego

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Tramwaj powstańczy zawita do Bytomia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Tramwaj powstańczy zawita do Bytomia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>UM Bytom//Muzeum Powstań Śląskich
Z okazji setnej rocznicy wybuchu II powstania śląskiego na trasę po raz kolejny wyjedzie powstańczy tramwaj. Zawita on do kilku miast w regionie, w tym do Bytomia. Jest on oznakowany - nieprzypadkowo - numerem 100 i oklejony na zewnątrz grafikami z historycznymi treściami.

Obchody 100-lecia drugiego powstania śląskiego rozpoczęły się dziś - 17 sierpnia - i potrwają aż do 25 sierpnia. W związku z okrągłą rocznicą, po raz kolejny na tory wyjedzie powstańczy tramwaj. Zawita on m.in. do Bytomia, który - co warto pamiętać - odegrał w czasie powstań śląskich dość istotną rolę.

Tramwaj powstańczy będzie jeździł po Bytomiu. W których dniach?

Po Bytomiu powstańczy tramwaj będzie jeździł w następujących czterech dniach: 17, 19, 21 i 25 sierpnia. Szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego, a konkretnie w TYM miejscu.

Wybór dat, w których będzie kursował tramwaj, nie jest przypadkowy. Mają one nawiązywać do zabójstwa Andrzeja Mielęckiego (17 sierpnia 1920) oraz zakończenia drugiego powstania śląskiego (25 sierpnia).

Tramwaj jest oznakowany numerem 100, a ponadto oklejony na zewnątrz specjalnymi grafikami z historycznymi treściami o powstaniach śląskich. Pamiątką z podróży zabytkowym tramwajem będzie natomiast bilet zawierający historyczne kalendarium.

Przypomnijmy, że chociaż Bytom nie znalazł się po podziale Górnego Śląska w granicach Rzeczpospolitej, to miasto odegrało kluczową rolę w czasie powstań i plebiscytu. To właśnie tu od 12 lutego 1920 roku działał Polski Komisariat Plebiscytowy, a jego siedzibą był hotel „Lomnitz”, znajdujący się przy ówczesnej ul. Gleiwitzerstrasse 10.

Cały projekt realizowany jest przez Muzeum Powstań Śląskich, które mieści się w Świętochłowicach w partnerstwie z oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego, Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej i Chorągwią Śląską ZHP.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto