Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto, jaki jest sposób na tańsze wakacje

Michał Wroński
Jeśli dopiero wybierasz się na wakacje, przeczytaj uważnie ten tekst! To może się opłacić. Warunek pierwszy już znasz - wakacyjny wyjazd powinien być dopiero przed Tobą.

Warunek drugi - musisz wybierać się poza granice Unii Europejskiej. Na wycieczkę do Szwajcarii, Rosji czy Norwegii, albo na pobytowe wczasy w Chorwacji, Tunezji, Turcji czy Tajlandii.

Po każdej z takich wypraw możesz bowiem odzyskać podatek VAT od kupionych tam towarów. Nie wszystkich i nie wszędzie tych samych, stąd też przed wyjazdem musisz spełnić jeszcze warunek trzeci - zawczasu sprawdzić, od jakich produktów możesz sobie odliczyć kwotę VAT-u, by później uniknąć rozczarowania (Norwegia nie zwraca VAT-u za żywność, Tunezja za żywność, tytoń i alkohol, a Chorwacja za paliwo). Rzecz w tym, że ze zdobyciem takiej listy może być największy problem. O ile pozyskanie takich informacji w przypadku Norwegii jest łatwe, to już wybierający się do np. Tunezji zdani są na własną inwencję (eksperci radzą, by próbować zdobyć takie informacje w ambasadzie).

Kiedy już wiemy, od czego i gdzie możemy sobie odliczyć VAT, pozostaje czujnie wypatrywać sklepów z logo "Tax Free". Po dokonanych tam zakupach powinniśmy zażądać od sprzedawcy potwierdzającego zakup formularza.

- To my musimy o tym pamiętać. Sprzedawca z "automatu" nam takiego formularza nie wystawi - podkreśla Jarosław Ferdyn z działu doradztwa podatkowego katowickiej Grupy Gumułka. Przypomina zarazem, że każdy kraj określa minimalną kwotę wartości zakupów, od których zwracany jest podatek. I tak, w Turcji starczyć kupić towary za ok. 14 złotych (choć sama procedura odzyskiwania pieniędzy jest bardzo czasochłonna), ale już w Chorwacji trzeba wydać ok. 270 złotych, w Tunezji ok. 420 zł, zaś w Rosji ok. 1050 złotych (kwoty podawane w złotówkach są orientacyjne, gdyż limity określone są w walutach narodowych tych krajów).

O zwrot pieniędzy należy upomnieć się przy wyjeździe. Podczas odprawy należy wówczas przedstawić dowód kupna, formularz "tax free", paszport oraz, rzecz jasna, sam produkt. Towar musi jednak pozostawać w oryginalnym opakowaniu i nie nosić śladów używania. Zwrot pieniędzy regulowany jest krajowymi przepisami, stąd też w każdym przypadku sytuacja może wyglądać zgoła inaczej.

- W Szwajcarii pieniądze można odzyskać od razu na granicy. W Norwegii natomiast podstawą zwrotu jest wypełniona deklaracja celna, którą wysyła się do sklepu, a ten później przelewa pieniądze na podane konto - wyjaśnia Jarosław Ferdyn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto