18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Honorowy Obywatel Bytomia - Johannes Gayda

Magdalena Nowacka-Goik
Johannes Gayda Honorowy Obywatel Miasta Bytomia
Johannes Gayda Honorowy Obywatel Miasta Bytomia MANO
Honorowy Obywatel Bytomia - Johannes Gayda : Radni podjęli dzisiaj (14.11) decyzję w sprawie przyznania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bytomia Johannesowi Gaydzie. To bytomianin mieszkający w Recklinghausen. Od lat 60. minionego wieku działa na rzecz partnerstwa Bytomia i niemieckiego miasta, z którym jest związany.

Honorowy Obywatel Bytomia - Johannes Gayda

Dzięki Johannesowi Gaydzie bytomscy strażacy otrzymali w latach 90. wóz ratowniczo – gaśniczy, a Szpital nr 2 zyskał tomograf komputerowy. Bytomianin postarał się też o pieniądze na naprawę dachu kościoła św. Ducha i Zakładu Opiekuńczego Sióstr Boromeuszek przy ulicy Krakowskiej.

Mimo sędziwego wieku, nadal aktywnie angażuje się w życie Bytomia.

Dziękując za wyróżnienie, laureat podkreślał, że przy tej okazji cieszy go spotkanie z kolegami z straży pożarnej, z którą był związany przez 13 lat, aż do wyjazdu z Bytomia.

Radni gratulując nowemu honorowemu obywatelowi podkreślali, że jego związek z Bytomiem jest wyjątkowy. Sam burmistrz Recklinhausen twierdzi, że Jan Gajda ma dwa serca – jedno bije dla miasta niemieckiego, drugie dla polskiego. Wiele z osób nawiązywało do tych słów, a radny Alfred Pyrk zażartował: Powiem, że pan Gajda ma też dwie nogi. Jedną jest w Bytomiu, drugą w Recklinhausen – mówił radny.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, honorowy obywatel urodził się w 1930 r. w Bytomiu, w którym spędził również swe dzieciństwo. W Bytomiu także uczęszczał do szkół. Jako sześciolatek został zapisany do Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Józefczaka, a później do SP nr 3. Od roku 1940 kształcenie kontynuował w Miejskiej Szkole Średniej „Dietrich-Eckert-Mittelschule" przy ulicy Żeromskiego. W 1945 r. po wkroczeniu Armii Czerwonej zmuszony był jednak przerwać naukę. Jako piętnastolatek uniknął zaciągnięcia do volkssturmu, ale nie mógł jednak uchylić się od rozkazu radzieckiej komendatury wojskowej. Został wówczas skierowany na prace przy demontażu zakładów przemysłowych do Związku Radzieckiego. Los chciał jednak dla niego inaczej. Na początku kwietnia, kiedy miał wyruszać wraz z innymi młodymi bytomianami do Łabęd, okazało się, że ze względu na awarię parowozu wyjazd został przełożony na następny dzień. Zostali więc w Bytomiu. Wracając do domu Johannes Gajda spotkał szkolnego kolegę, który poinformował go, że placówka Straży Pożarnej w Bytomiu chce zatrudnić kilku młodych ludzi z dobrą znajomością rozkładu ulic. I tak trafił do strażaków. Pracował tam do 1958 roku. W ramach akcji łączenia rodzin, w 1959 r. Johannes Gayda wyjechał do Recklinghausen. Tak od razu włączył się w działania na rzecz współpracy obu miast.

Honorowi obywatele miasta

Przed II wojną światową tytuł honorowego obywatela miasta otrzymali Paul von Hindenburg oraz nadburmistrz Georg Brüning
Tytuły powojenne:
Hubert Kowol – proboszcz parafii św. Barbary w latach 1965-2000[44]
Jan Drabina – prof. dr hab., polski religioznawca, historyk, i mediewista, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wiesław Ochman – śpiewak operowy
Aleksander Sieroń – prof. zw. dr hab. n. med. dr h.c., kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Katedry Chorób Wewnętrznych ŚUM, Ośrodka Diagnostyki i Terapii Laserowej oraz Centralnej Pracowni Endoskopii.[/i]

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto