Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Chodzi o ekspozycję "Rośliny z paszportem"

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
Nowa wystawa w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Oto ekspozycja "Rośliny z paszportem". Zobacz zdjęcia >>>
Nowa wystawa w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Oto ekspozycja "Rośliny z paszportem". Zobacz zdjęcia >>>mat. Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
Czy rośliny potrzebują paszportu? Skąd wiemy ile nasion z zakupionej torebki nam wykiełkuje? Na te i inne pytania odpowie nam wystawa „Rośliny z paszportem”, która została otwarta nie tak dawno w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Bytom: "Rośliny z paszportem" to nowa wystawa w Muzeum Górnośląskim

Na wystawę „Rośliny z paszportem” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu składają się eksponaty, a całość dopełniają warsztaty o tematyce ekologicznej odbywające się w ogrodzie budynku przy ul. Korfantego 34. Partnerem wystawy jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Oddział Centralnego Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach.

Ekspozycja w Muzeum Górnośląskim niewątpliwie podejmuje interesujący temat, choć mało znany. Skąd więc wziął się pomysł, aby tego typu wystawa została zorganizowana w Bytomiu?

- WIORiN zwrócił się kiedyś do nas w prośbą o oznaczenie owada i okazało się, że to czym się zajmuje Inspektorat może być ciekawym tematem wystawy. Mało osób ma wiedzę na temat tego, skąd wzięły się etykiety na roślinach i nasionach, czy jedząc ziemniaki możemy być pewni, że są zdrowe, kto pilnuje naszych granic przed napływem gatunków niebezpiecznych dla polskiej fauny i flory. To koresponduje z działalnością muzealnego Działu Przyrody, bo zajmujemy się też gatunkami inwazyjnymi i organizmami, które mogą być niebezpieczne dla naszych rodzimych upraw i owadów - wyjaśnia dr Waldemar Żyła z Działu Przyrody, który jest kuratorem wystawy.

Większość z nas z pewnością nie zdaje sobie sprawy, podczas kupowania ziemniaków na obiad, kwiatków na parapet czy nasion do ogrodu, że istnieje potężna grupa specjalistów, która dba o to, by wspomniane produkty były najwyższej jakości, zdrowe i bezpieczne dla ludzi, a także środowiska. Są to pracownicy Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

- Ta wystawa w przystępny sposób ma pokazać wszystkie rozległe obszary naszego działania. Nasi inspektorzy zajmują się bowiem nie tylko zdrowiem roślin, ale także nadzorem nad środkami ich ochrony, materiałem siewnym i nawozami - mówi Elżbieta Machura, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach.

Warto wspomnieć, że część wystawy zajmuje laboratorium - można się w tym miejscu zapoznać z metodami, jakie stosuje się w próbkach towarów roślinnych na obecność niepożądanych organizmów i w ocenie jakości materiału siewnego.

Wszyscy zwiedzający ekspozycję "Rośliny z paszportem" będą mogli ponadto zajrzeć do szafki kuchennej, aby przekonać się kim są stworzenia, które zjadają nasze produkty. Z kolei wszyscy ci, którzy są miłośnikami upraw ogrodów czy sadów, dowiedzą się jak szczepić drzewka i założyć przyjazny owadom ogród.

Osoby, które interesują się ekologicznymi uprawami na wystawie w Muzeum Górnośląskim uzyskają informacje dotyczące m.in. uprawiania ogrodu z pominięciem środków chemicznych.

- Warto zatrzymać się przed planszą pokazującą w jaki sposób stosować środki ochrony roślin i - przede wszystkim - jak czytać informacje zamieszczone na opakowaniach. Przygotowaliśmy też przepisy na mikstury naturalne zwalczające choroby i szkodniki niszczące uprawy w naszych ogrodach. Opierając się na recepturze będzie można przygotować taki bio-roztwór - dodaje Agnieszka Górska, zastępca wojewódzkiego inspektora WIORiN w Katowicach.

Wystawa została zorganizowana na zakończenie trwającego do czerwca Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin, ale będzie można oglądać ją w gmachu Muzeum Górnośląskiego do końca października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto