18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy informują: Bytom i Warszawa w hołdzie powstańcom śląskim

Piotr A. Jeleń
Dwie równoległe wystawy, poświęcone 90. rocznicy III powstania śląskiego zostały otwarte w środę 27 kwietnia w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu oraz w Warszawie w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla upamiętnienia 90. rocznicy III powstania śląskiego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprezentowało 27 kwietnia wystawę "Dawne i współczesne symbole powstań śląskich."
Kuratorem wystawy, która potrwa do końca czerwca jest kierownik działu historycznego bytomskiej placówki muzealnej, dr Wojciech B. Moś.

Do wystawy został wydany katalog "Dawne i współczesne symbole powstań śląskich" autorstwa dr. Wojciecha B. Mosia ze zdjęciami Tomasza Szemalikowskiego pod redakcją dyrektora Muzeum, dr. Dominika Abłamowicza. Towarzyszący wystawie katalog jest trzecią pozycją poświęconą śląskiej symbolice powstańczej i patriotycznej. Poprzednimi były "Odznaki powstań śląskich" Mieczysława Wełny, które wydało Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu w 1985 roku. Pozycja zawierała rysunki odznaczeń, odznak i emblematów związanych z powstaniami śląskimi. Natomiast w roku 2001 Muzeum Górnośląskie w Bytomiu opublikowało katalog "Symbole powstań śląskich". Jak podkreśla Wojciech Moś:
- Katalogi te, choć wzajemnie się uzupełniają, nie wyczerpują całkowicie tematu, jakim jest symbolika wydarzeń historycznych na Śląsku związanych z powstaniami i plebiscytem. Np. wciąż na naukowe opracowania czekają sztandary powstańczych związków kombatanckich.

Bytomska ekspozycja przedstawia zbiory zarówno pochodzące z czasów walk powstańczych, jak sztandary, opaski funkcyjne, zdjęcia, broń białą i palną, którą dysponowali powstańcy i Niemcy. Ale także na wystawie znajdują się eksponaty późniejsze z okresu po zakończeniu powstań oraz te po roku 1945. Pośród nich oglądamy odznaczenia przyznawane za udział w powstaniach, odznaki i emblematy ustanowione dla uczczenia powstań śląskich, a także za wszelkie wydarzenia państwowe lub kombatanckie, które nawiązywały do wydarzeń sprzed dziewięćdziesięciu lat.

Równolegle do bytomskiej wystawy w Senacie RP, marszałek Bogdan Borusewicz otwarł wystawę upamiętniającą rocznicę III powstania śląskiego "W 90-lecie powstań śląskich. Powstańcza symbolika".

Inicjatorami wystawy w stolicy są Muzeum Górnośląskie w Bytomiu oraz grupa śląskich parlamentarzystów z senatorem Andrzejem Misiołkiem na czele.
Ekspozycja w Senacie to dziewięć plansz, na których zaprezentowano odznaczenia państwowe, pamiątkowe odznaki formacji powstańczych i odznaki patriotyczne, nadawane uczestnikom powstań śląskich w II Rzeczypospolitej oraz w okresie powojennym, a także dokumenty potwierdzające ich nadanie.
Muzeum Górnośląskie w Warszawie reprezentowali dyrektor dr Dominik Abłamowicz, dr Wojciech B. Moś oraz Magdalena Goik.

"Dawne i współczesne symbole powstań śląskich" - katalog[plik 4 prawa]
"Dawne i współczesne symbole powstań śląskich" - wystawa - Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach dawnego starostwa powiatowego przy ulicy W. Korfantego 34, czynna do końca czerwca

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto