Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom pożegnał doktora Jerzego Pieniążka. Lekarz spoczął na cmentarzu Mater Dolorosa

MAJ
Wybitny lekarz, osobowość i wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu zmarł 25 marca, w wieku 75 lat. Nabożeństwo żałobne odprawione zostało 29 marca w Domu Żałobnym przy ulicy Piekarskiej 99 w Bytomiu, tuż po nim na cmentarzu Mater Dolorosa miały miejsce uroczystości pogrzebowe.

- Dzisiaj pożegnaliśmy wyjątkowego człowieka. Dr Jerzy Pieniążek uratował zdrowie i życie całej rzeszy pacjentów. Ja też jestem w tej grupie. Do dziś wspominam pobyt na jego oddziale i nasze długie rozmowy w trakcie nocnych dyżurów. Odejście dr. Jerzego Pieniążka to nasza ogromna strata - mówił podczas uroczystości pogrzebowych prezydent Mariusz Wołosz.

Jerzy Pieniążek urodził się w Gnieźnie 26 kwietnia 1946 roku. Los jednak sprawił, że opuścił rodzinną Wielkopolskę i przyjechał na Górny Śląsk, gdzie podjął studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej. Po ich ukończeniu, w 1971 roku, rozpoczął pracę w bytomskim szpitalu górniczym, gdzie pracował do 1980 roku. Następnie w latach 1980 - 2006 związał się ze Śląską Akademią Medyczną, w której pełnił funkcję zastępcy kierownika Kliniki Neurochirurgii, zaś od 1987 roku funkcję adiunkta. Do Bytomia wrócił w 2006 roku, kiedy powierzono mu stanowisko ordynatora Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Szpitalem tym kierował od 2014 do 2020 roku.

- Zapytany przez jedną z dziennikarek o ulubione miejsce w Bytomiu, odpowiedział: „Szpital”. To miejsce było jego drugim domem. Przepracował w nim 50 lat. Znał tu każdy kąt i - jako jedyny - doskonale potrafił opowiadać o historii tego wybudowanego na początku ubiegłego stulecia gmachu. Oddany pacjentom, pracował do ostatnich dni – wskazują przedstawiciele WSS nr 4 w Bytomiu.

Należy dodać, że dr Pieniążek był Honorowym Obywatelem Miasta Bytomia, a tytuł ten Rada Miejska w Bytomiu nadała mu 12 listopada 2004 roku. Był też laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, Bytomskiej Nagrody Europejskiej oraz Medalu Miasta Bytomia. Działał na rzecz popularyzacji i rozwoju innowacyjnych metod leczenia chorób kręgosłupa. W latach dziewięćdziesiątych w Zakopanem, dr Jerzy Pieniążek z WSS nr 4, oraz lekarze ze Szpitala Klinicznego UJ w Zakopanem: dr Maciej Tęsiorowski i prof. Daniel Zarzycki, jako jedni z pierwszych w Polsce wykonali operację kręgosłupa z użyciem neuronawigacji. To był przełom. Od tego czasu bytomscy neurochirurdzy wielokrotnie ratowali życie pacjentom ze schorzeniami mózgu przy użyciu neuronawigacji. Aczkolwiek za każdym razem urządzenie wypożyczano. Bytomski szpital wzbogacił się o to urządzenie w 2016 roku.

Był autorem wielu publikacji naukowych

Lekarz był autorem wielu prac naukowych związanych z nowoczesnymi metodami leczenia chorób kręgosłupa. Współpracował on z firmą naukowo - badawczą, która zajmowała się opracowywaniem, produkcją i wdrażaniem implantów kręgosłupowych. Implant, który wynalazł waz z innymi lekarzami - „InSwing” stabilizujący kręgosłup - wdrożono do leczenia pacjentów. W 2007 roku został kupiony przez amerykański koncern medyczny i jest stosowany na świecie do dzisiaj. W zeszłym roku, po 50 latach ciężkiej pracy przeszedł na emeryturę.

Jego ostatnim zajmowanym stanowiskiem, była pozycja a ordynatora Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii. Mimo odejścia na emeryturę lekarz nie zakończył kariery i kontynuował pracę w zespole neurochirurgów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto