Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Leszek Engelking, pochodzący z Bytomia literaturoznawca, poeta, nowelista, tłumacz i krytyk literacki

MAJ
Mariusz Kubik, CC BY-SA 3.0
Leszek Engelking urodził się w 1955 roku w Bytomiu, a miasto to było obecne w jego twórczości. Swoje zawodowe życie związał z literaturą. Zajmował się bowiem tłumaczeniem dzieł literackich, za co został uhonorowany nagrodą Polskiego PEN Clubu, ale sam także pisał zarówno wiersze, powieści, jak i monografie oraz szkice literackie. Był też członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a w latach 1984–1995 - redaktorem miesięcznika „Literatura na Świecie”.

Leszek Engelking tłumaczył dzieła literackie z języka angielskiego, czeskiego, słowackiego, rosyjskiego. Dzięki jego pracy Polacy mogli czytać takich autorów jak: Vladimir Nabokov, T.S. Eliot, Ladislav Klíma, Jáchym Topol czy Marina Cwietajewa.

Autor urodził się w Bytomiu i wielokrotnie wracał do tego miasta. W 2018 roku, podczas III Światowego Zjazdu Bytomian, premierę miała jego książka „Bytom w literaturze. Dzieła, miejsce, zakorzenienie, tożsamość, mit”

O śmierci znanego tłumacza poinformował jego syn Wojciech Engelking, także pisarz i publicysta.

- 22 października 2022 roku zmarł mój ojciec, Leszek Engelking. Był - przede wszystkim - tłumaczem, wiernym polszczyźnie i językom, z których na nią przekładał, a także pisarzom, których dzieła ujmował w naszej mowie - napisał Wojciech Engelking w mediach społecznościowych. - Van Veen i Ada u Nabokova rozmawiają po polsku jego rzeczownikami i czasownikami, wyrok wydany jego polskimi słowami dostaje Cyncynat w „Zaproszeniu na egzekucję”, jego polskie przymiotniki i przyimki znajdują się w wierszach Bukowskiego i Garcii Lorki. Ostatni przekład, którego nie ukończył, to pełne tłumaczenie „Cantos” Ezry Pounda. Lubił żużel, lagera, svíčkovą na smetaně w U Černého vola w Pradze, perfumy Armaniego i klub piłkarski Polonia Bytom. Cześć jego pamięci - dodał.

Termin pogrzebu nie jest jeszcze znany.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto