Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczycielka z Bytomia otrzymała nagrodę „Za naprawianie świata”. W jej świetlicy tolerancji uczy się 50 dzieci, połowa z nich to Romowie

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Dorota Żuber odebrała gratulacje od władz Bytomia
Dorota Żuber odebrała gratulacje od władz Bytomia Hubert Klimek (UM Bytom)
Dorota Żuber, nauczycielka z Bytomia otrzymała nagrodę im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata". Od 2013 roku prowadzi w Bobrku świetlicę integracyjną Amoro Strychos, w której połowę podopiecznych stanowią Romowie. Tutaj dzieci i młodzież poznają otaczającą ich kulturę oraz świat, rozwijają swoje pasje i uczą się tolerancji.

Nauczycielka z Bytomia otrzymała nagrodę „Za naprawianie świata”

Dorota Żuber, nauczycielka z Bytomia otrzymała nagrodę im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata". Jest ona przyznawana nauczycielom, którzy uczą i wychowują dzieci oraz młodzież w duchu tolerancji i poszanowania wobec innych.

Poczułam, że to co robię ma sens, kiedy w 2017 roku na kolejny już piknik rodzinny organizowany dla całej dzielnicy przyszło mnóstwo ludzi, i po raz pierwszy pojawiła się cała społeczność romska i ich rodziny z Zabrza - Dorota Żuber

Od 2013 roku Dorota Żuber prowadzi świetlicę integracyjną Amaro Strychos w Szkole Podstawowej nr 16 w Bytomiu. Wcześniej przez dwie dekady pełniła rolę dyrektora tej placówki. Na zajęcia w jej świetlicy uczęszcza około 50 dzieci, z czego połowę stanowią Romowie. Samo Amoro Strychos po przełożeniu z języka romskiego na polski oznacza Nasz Strych.

- Poczułam, że to co robię ma sens, kiedy w 2017 roku na kolejny już piknik rodzinny organizowany dla całej dzielnicy przyszło mnóstwo ludzi, i po raz pierwszy pojawiła się cała społeczność romska i ich rodziny z Zabrza - mówi Dorota Żuber. - Występ naszego zespołu Terne Ciave przyjęty burzliwymi oklaskami, stoisko z materiałami świetlicy Amaro Strychos oblegane, a za stołami razem siedzą nie tylko dzieci, ale i całe rodziny romskie i nieromskie! Rozmawiają o dzieciach, ich planach, chętnie pozują do zdjęć. A dzieci? Dla nich od dawna to było normą, więc nie rozumiały, że stało się coś ważnego - dodaje.

Świetlica powstała na zniszczonym i zapomnianym poddaszu szkoły. Stała się miejscem, w którym dzieci poznają otaczającą ją kulturę, świat, ucząc się od siebie wzajemnie tolerancji, odrzucając stereotypy. Tutaj rozwijają swoje pasje, realizują marzenia.

Dorota Żuber odebrała nagrodę 28 października na gali w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. 4 listopada otrzymała gratulacje od Mariusza Wołosza i Adama Frasa - prezydenta i wiceprezydenta Bytomia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto