Jakie okna wybrać do domu - PVC czy aluminiowe?

Materiał informacyjny - Marcin Balana - Profesjonalne Usługi E-Marketingowe
Wybór okien to nie lada wyzwanie dla każdego inwestora. Trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, w tym poziom termoizolacyjności, wygodę użytkowania, bezpieczeństwo i estetykę, a wszystko to powinno zmieścić się w założonym budżecie. Coraz więcej osób zadaje sobie również pytanie, czy wybrać okna PVC, czy lepszym rozwiązaniem będą okna w aluminiowej ramie.

Jakie są zalety okien z PVC?

Polichlorek winylu (PVC lub PCW) to popularne tworzywo sztuczne, które wykorzystuje się m.in. do produkcji drzwi i okien. Stolarka otworowa wykonana z tego materiału stanowi alternatywę dla drewna, ponieważ jest bardziej odporna na czynniki atmosferyczne i nie wymaga tak pracochłonnej konserwacji. Polichlorek winylu jest wytrzymały i nie koroduje, a wykonane z tego materiału ramy okien (standardowo 5-komorowe) dobrze chronią przed utratą ciepła i hałasem z zewnątrz. Dla każdego, kto buduje dom, bardzo ważnym aspektem będzie również cena. Okna PVC są zwykle znacznie tańsze niż okna z ramą aluminiową.

Dlaczego warto wziąć pod uwagę okna aluminiowe?

Okna plastikowe cieszą się znacznie większą popularnością niż okna z ramą aluminiową (głównie ze względu na niższą cenę), jednak dla niektórych inwestorów PVC nie będzie wystarczającym rozwiązaniem. Głównie dlatego, że aluminium znacznie lepiej sprawdza się przy rozległych przeszkleniach, które są coraz popularniejsze w budownictwie mieszkaniowym. Wynika to m.in. z niższej wagi, większej wytrzymałości i lepszej statyki. W oknach aluminiowych za sztywność konstrukcji odpowiada cała rama, zaś w oknach PVC - stalowa wkładka znajdująca się w ramie. Dzięki temu okna aluminiowe są bardziej odporne na odkształcenia spowodowane np. przez silny wiatr czy duże zmiany temperatury.

Okna PVC czy aluminiowe - co wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wszystko zależy od tego, na czym najbardziej zależy inwestorowi i jakie okna uwzględnia projekt domu (wielkogabarytowe, standardowe, tarasowe, otwierane, fix-y). Przy wyborze okien można bowiem kierować się rozmaitymi kryteriami, takimi jak:

  1. Izolacja termiczna i akustyczna - pod tym względem okna z PVC sprawdzają się nieco lepiej.
  2. Wytrzymałość mechaniczna i odporność na czynniki atmosferyczne - tutaj z kolei przewagę mają okna aluminiowe.
  3. Wygoda użytkowania - ramy z aluminium są lżejsze niż plastikowe, jednak za wygodę użytkowania odpowiadają przede wszystkim okucia.
  4. Wygląd - aluminiowe ramy są produkowane w znacznie większej liczbie kolorów i wyglądają bardziej ekskluzywnie.
  5. Cena - nie da się ukryć, że okna PVC są tańsze niż aluminiowe.

Czy istnieje „salomonowe” rozwiązanie?

Jak się okazuje, w tym przypadku można znaleźć kompromis. Otóż do przeszkleń wielkogabarytowych można użyć stolarki aluminiowej, zaś otwory o standardowej wielkości można zabudować oknami plastikowymi. W przypadku typowej kolorystyki (biały, szary, popularne kolory drewnopodobne) nie powinno być problemów z dopasowaniem okien. Żeby całość wyglądała spójnie, można zdecydować się na ramy PCV z nakładkami aluminiowymi. Taką możliwość zapewniają np. okna Wiśniowski z serii PRIMO 70 i PRIMO 82, które można obejrzeć tutaj: https://texo-bramy.pl/produkty/okna/

Porównanie okien na żywo

Żeby ułatwić sobie wybór stolarki okiennej, warto porównać okna PVC i aluminiowe na żywo, by sprawdzić, jak wyglądają i jak zachowują się przy otwieraniu czy zamykaniu. Można w tym celu zrobić mały rekonesans po okolicznych domach i budowach. Niemniej stolarka aluminiowa nie jest w Polsce tak popularna jak PVC, więc trudno będzie znaleźć w pobliżu ten typ okien. Dlatego lepiej zaoszczędzić czas i wybrać się prosto do salonu, który zajmuje się sprzedażą stolarki otworowej.

Przykładowo okna Wiśniowski (PVC i aluminiowe) można obejrzeć w salonie partnerskim TEXO, który znajduje się w Krakowie oraz w Bytomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto