Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytomskie Spotkania Historyczne. Sowiecka okupacja Górnego Śląska w 1945 roku

Bogusława Wnęk-Zych
Bogusława Wnęk-Zych
Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają na cykl „Bytomskie Spotkania Historyczne”, poświęcony historii Górnego Śląska w XX wieku.

Bytomskie Spotkania Historyczne to nowe wydarzenie na scenie kulturalnej Bytomia jest efektem współpracy miedzy obiema instytucjami, nawiązanej przy organizacji konferencji popularnonaukowej pt.: „Bytom w cieniu dwóch totalitaryzmów: 1933 – 1989” w kwietniu 2011 roku. Szerokie zainteresowanie poruszaną wówczas tematyką skłoniło obie placówki do opracowania koncepcji spotkań, w czasie których historycy IPN i innych placówek badawczych regionu opowiedzą o tym, co w minionym stuleciu najmocniej wpłynęło na bieg górnośląskich dziejów.

Swoje ustalenia badawcze zaprezentują pracownicy IPN m.in. dr Grzegorz Bębnik, dr Dariusz Węgrzyn, dr Adam Dziuba, Bogusław Tracz. Prelegenci pokuszą się o próbę nowego spojrzenia na znane i nieznane fakty z dziejów Górnego Śląska w ubiegłym wieku. Rządy nazistowskie i wybuch wojny w 1939 roku, zdobycie regionu przez Sowietów w 1945 roku, kształtowanie się władzy komunistycznej i jej funkcjonowanie przez następne cztery dekady – to węzłowe punkty tego trudnego czasu, a jednocześnie zarys ogólnej tematyki spotkań.

Ich forma – dyskusja panelowa – dopuszcza do głosu także publiczność. Dyskusjom towarzyszyć będzie omówienie wydanych przez IPN
publikacji, dotyczących prezentowanej tematyki. Projekt skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych dziejami naszego regionu: historyków amatorów, uczniów szkół bytomskich, studentów, nauczycieli, naukowców.

Na pierwszą odsłonę „Bytomskich Spotkań Historycznych” zapraszamy 24 stycznia 2012 roku o godzinie 17:00 do sali wykładowej gmachu głównego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu. Będzie to wykład dr. Dariusza Węgrzyna pt.: „Pod czerwoną gwiazdą. Aspekty sowieckiej okupacji Górnego Śląska w 1945 roku”. Spotkanie poprowadzi pracownik IPN–u Oddział w Katowicach Sebastian Rosenbaum.

Uczestnicy prelekcji cofną się w czasie do stycznia 1945 roku, czyli do momentu wkroczenia wojsk radzieckich na Górny Śląsk. Głównym tematem dyskusji będzie deportacja mieszkańców regionu do Związku Sowieckiego na roboty przymusowe, szacowana na około 90 000 wywiezionych. Deportowanych kierowano na Ukrainę, do Donbasu, do wielkich kopalń i hut i osadzano w sowieckich łagrach. Dużą grupę deportowanych stanowili górnicy, wywożeni całymi załogami jednej zmiany, czasami tuż po skończeniu szychty, gdy tylko wyjechali na powierzchnię. Ilustracją wykładu będą unikalne materiały multimedialne pochodzące ze zbiorów IPN – u. Dyskusja dotyczyć będzie także społecznych i ekonomicznych skutków deportacji, drastycznego zubożenia społeczeństwa, demontażu śląskiego przemysłu, który wraz z dorobkiem gospodarczym innych państw okupowanych z terenu Europy środkowo-wschodniej wzbogacił radziecki skarb państwa o 18 miliardów dolarów.

WSTĘP WOLNY
[iframe width="500" height="285"]https://www.facebook.com/plugins/likebox.php?href=http%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FWiadomosci24&width=500&height=285&colorscheme=light&show_faces=true&border_color&stream=false&header=true&appId=257541850952439" scrolling="no" frameborder="0" style="border:none; overflow:hidden; width:500px; height:285px;" allowTransparency="true"[/iframe]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto