Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu stanęły specjalne kurtyny odkażające ZDJĘCIA

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Przed wejściami do bytomskich szpitali stanęły specjalne kurtyny odkażające.
Przed wejściami do bytomskich szpitali stanęły specjalne kurtyny odkażające. UM Bytom/Hubert Klimek
Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne wpadło na ciekawy pomysł, aby wykorzystać konstrukcje, które dają mieszkańcom orzeźwienie w upalne dni, w inny sposób. Mowa tu o bramach odkażających, które zlokalizowane są przed wejściami do szpitali w mieście.

Nie tak dawno, BPK zamontowało chloratory do odkażania kanalizacji w szpitalach, a także domach pomocy społecznej. To jednak nie koniec pomysłów z ich strony. Tym razem na terenie miasta zainstalowano trzy kurtyny odkażające przed wejściami do bytomskich placówek medycznych. W ten sposób władze walczą z rozprzestrzeniającym się koronawirusem.

W Bytomiu działają kurtyny odkażające

Wspomniane urządzenia to tak naprawdę... przerobione kurtyny wodne, które wykorzystywane są w upalne dni, aby ochłodzić wszystkich mieszkańców. Różnica jest taka, że zamiast wody, leci dezynfekujący płyn, który umożliwia każdej osobie wchodzącej, jak i wychodzącej ze szpitala odkażenie ubrań.

Trzy kurtyny zostały ustawione przed wejściami:

  • do Szpitala Specjalistycznego nr 1, który znajduje się przy ul. Prusa;
  • na oddział obserwacyjno-zakaźny przy alei Legionów 49;
  • do Szpitala Specjalistycznego nr 2 przy ul. Batorego.

BPK zwęziło je z 2,5 do 1,3 metra. - Prace zostały zaprojektowane i wykonane całkowicie przez pracowników naszej firmy. W swojej konstrukcji przypominają kurtyny wodne, jednak różnią się systemem zamontowanych dysz i ich rozmieszczeniem – krople są znacznie mniejsze, wytwarzana jest swoista mgła ze środkiem odkażającym - wyjaśnia wszelkie wątpliwości Dariusz Żabski, pełnomocnik zarządu ds. eksploatacji sieci BPK sp. z o.o.

Warto wspomnieć, że te urządzenia są ekonomiczne pod względem zużycia środka dezynfekującego, dlatego że zamontowano w nich fotokomórkę, która uruchamia się wyłącznie wtedy, gdy zbliża się do niej osoba.

- Do odkażania zastosowaliśmy nanokoloidy srebra, wykazujące silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Jest to środek całkowicie bezpieczny dla ludzi (ciała oraz odzieży), który nie powoduje pieczenia skóry oraz podrażnień oczu i dróg oddechowych - dodaje Żabski.

Działania kurtyn odkażających będą skuteczne dlatego, że pomyślano również o... matach odkażających. Wszystko po to, aby uniemożliwić przenoszenie się wirusa na podeszwach butów.

Koronawirus w Bytomiu

Na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu można na bieżąco śledzić dane dotyczące zakażenia koronawirusem w poszczególnych miastach.

Ostatni raport pojawił się w czwartek, 23 kwietnia, po godz. 14. Poniżej publikujemy informacje ważne dla mieszkańców Bytomia:

  • liczba osób poddana kwarantannie lub izolacji z nałożoną decyzją administracyjną – 142;
  • liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 45;
  • liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 175;
  • liczba osób, u których potwierdzono wynik dodatni – 234;
  • liczba ozdrowieńców – 4;
  • liczba zgonów – 14.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto