Życie na ulicach: niezwykłe zdjęcia Marcina Urbanowicza. Musicie je zobaczyć

MAKI/mat. prasowe
W Galerii na Poziomie w Agorze Bytom rozpoczyna się wystawa „Trzydzieści” składająca się z 30 fotografii autorstwa 30-letniego Marcina Urbanowicza. Prace pokazują różnorodność i zmienność życia toczącego się m.in. na śląskich ulicach.

W Galerii na Poziomie w Agorze Bytom rozpoczyna się wystawa „Trzydzieści” składająca się z 30 fotografii autorstwa 30-letniego Marcina Urbanowicza. Prezentowane na niej zdjęcia zostały wykonane na ulicach miast i miasteczek z całej Polski: Gliwic, Zabrza, Legionowa, Warszawy czy Władysławowa.

Zobaczcie niezwykłe zdjęcia:

Kadry w większości pokazują życie toczące się z dala od centrum i miejskiego zgiełku. Fotograf starał się uchwycić to, co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka.

– Wybrane prace oddają cały charakter fotografii streetowej. Nie charakteryzują się żadnym konkretnym założeniem czy tematem przewodnim. Do naciśnięcia migawki czasem wystarczy tylko impuls - ciekawe światło, niebanalna kompozycja, zabawna chwila czy zaskakujący moment z życia ulicy – przyznaje Marcin Urbanowicz. Jego zdaniem ulica nie zawsze jest oczywista. Na zdjęciach widzimy zatem konia wystawiającego głowę z krzaków, kobietę z reklamówką na głowie i figurę Chrystusa postawioną przy pojemniku na śmieci. – Każda z tych fotografii czymś zaskakuje. Zestawione razem tworzą bardzo ciekawy i różnorodny obraz polskich miast – ocenia Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom.

Zdjęcia Marcina Urbanowicza pokazują powszednie sytuacje - przechodniów w różnym wieku, dzieci na sankach i kobiety spacerujące z wózkami.

– Wbrew pozorom ulica jest bardzo kolorowa i inspirująca. Obserwując i dokumentując ją, można przekonać się, jacy naprawdę jesteśmy, co nas interesuje, jak się zmieniamy – kontynuuje fotograf. – Fascynujące jest to, że coś z pozoru nieestetycznego, zamknięte w kadrze okazuje się być pięknym obrazem – dodaje.

Wystawa potrwa do 3 czerwca. Wstęp wolny.

O autorze
Marcin Urbanowicz urodził się w Gliwicach. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku fotografia prasowa, reklamowa i wydawnicza. Ma na swoim koncie już wiele nagród w polskich i międzynarodowych konkursach, takich jak International Photography Awards, Leica Street Photo, Polska Ulicznie czy Śląska Fotografia Prasowa.

Został zaproszony do udziału w projekcie DEBUTS, książkowej prezentacji najbardziej utalentowanych, wschodzących polskich fotografów. Przyznaje, że najlepiej czuje się w dziedzinie szeroko pojętej fotografii ulicznej, ale wykonuje też reportaże, zdjęcia ślubne i komercyjne. Jego prace można było oglądać na wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Do Galerii na Poziomie w Agorze Bytom trafiły po raz pierwszy. Wystawę „Trzydzieści” można oglądać od 2 kwietnia do 3 czerwca 2019 r.

„Trzydzieści” to kolejna wystawa w Agorze Bytom. W minionych miesiącach w Galerii na Poziomie prezentowana była ekspozycja „Lwowskie historie” autorstwa Anny Lewańskiej. Na przełomie 2018 i 2019 roku w galerii trwała wystawa zdjęć wykonanych dronem przez Roberta Neumanna „Śląsk z lotu ptaka” (także gliwiczanina) . Wcześniej można było zobaczyć fotografie Daniela Dmitriewa i Ewy Zielińskiej na wystawach „Ukraina” oraz „Bytom był i jest piękny”.

W ciągu 7 lat w Agorze Bytom zorganizowano blisko 100 autorskich wystaw.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Pszczyńskie domy z gliny: Program Dobrze zaprojektowane

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Wideo

Materiał oryginalny: Życie na ulicach: niezwykłe zdjęcia Marcina Urbanowicza. Musicie je zobaczyć - Dziennik Zachodni

Dodaj ogłoszenie