Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ziemia do kwiatów doniczkowych. Jakiego podłoża używać? Niektóre rośliny potrzebują specjalnej ziemi

Grażyna Zwolińska
Nie każde podłoże nadaje się do wszystkich roślin doniczkowych. Niektóre mają określone wymagania co do ziemi.
Nie każde podłoże nadaje się do wszystkich roślin doniczkowych. Niektóre mają określone wymagania co do ziemi. feey/unsplash.com
Ziemia dla kwiatów doniczkowych to jedna z ważniejszych rzeczy w ich uprawie. To przecież z niej czerpią składniki odżywcze i „spędzają” cały czas. Dlatego trzeba zadbać o jakość podłoża. Ważne jest też, żeby dobrać je do wymagań roślin, bo niektóre są bardzo specyficzne. W naturze rosną przecież w bardzo różnym podłożu. Sprawdź, jak wybrać ziemię do kwiatów, żeby zapewnić im najlepsze warunki.

Spis treści

Często, gdy nie znamy upodobań doniczkowego kwiatu, kupujemy dla niego mieszankę uniwersalną, sądząc, że jest ona dobra dla wszystkich gatunków roślin. To jednak nie do końca prawda. Są domowe kwiaty, którym nie będzie ona odpowiadać. To choćby storczyki, kaktusy, rośliny ananasowate.

Dlaczego najbezpieczniej kupić gotowe podłoże do kwiatów domowych?

Gotowe mieszanki złożone są zwykle z odkwaszonego torfu, piasku i ziemi – w różnych proporcjach. Można pokusić się o skomponowanie własnego podłoża. Trzeba jednak najpierw dobrze znać potrzeby konkretnej rośliny. Np. w podłożu dla storczyków są włókna z łupin orzecha kokosowego, kora sosnowa, węgiel drzewny, keramzyt, czasem też mech torfowiec, perlit, liście bukowe, kawałki korka. Z kolei ziemia do palm i juk jest przygotowana z mieszanki torfów wysokich i pośrednich o wysokim stopniu rozkładu, piasku drenażowego, wzbogacona nawozem mineralnym.

Trudno o taki zestaw w domowych warunkach. Bezpieczniej więc będzie kupić gotowe podłoże przeznaczone dla danej grupy roślin. Tym bardziej, że dziś w ogrodniczych sklepach są już specjalne mieszanki do większości domowych kwiatów.

Uwaga: storczyki w ogóle nie mogą rosnąć w ziemi kwiatowej – dla nich jest konieczne specjalne podłoże, a samemu trudno je przygotować.

Ziemia do kwiatów. Zwróć uwagę na odczyn

Ziemia do kwiatów może być kwaśna, obojętna lub zasadowa. Bardzo ważne jest dostosowanie stopnia kwasowości ziemi w doniczce do wymagań konkretnej rośliny, bo roślina posadzona w nieodpowiedniej - nie może skutecznie pobierać składników odżywczych z gleby. Kwasowość wyrażamy wartością pH w skali od 1 do 14 stopni.

Większość roślin doniczkowych lubi ziemię lekko kwaśną, czyli od 5,5 do 6,5 pH.Taką ziemię lubi np. zwartnica (zwana amarylisem), bluszcze, draceny, fikusy, hibiskusy doniczkowe (tzw. chińska róża), monstery, pilea, stefanotis, scindapsus (epipremnum), skrzydłokwiat.

Bardziej kwaśne podłoże, takie między 4,5 a 5,5 pH, lubią: anturium, azalie (również te doniczkowe), difenbachia, kamelia, paprocie, krotony (czyli trójskrzyny), maranty, peperomie, fiołki afrykańskie (czyli sępolie), trzykrotki. Do amatorów kwaśnego podłoża należy też większość storczyków.

Stosunkowo niewiele roślin domowych lubi ziemię o odczynie obojętnym (od 6,5 do 7 pH). Należą do nich różne gatunki palm (ale nie wszystkie), kliwie, lawenda czy sansewierie.

Ziemia w doniczce z czasem się zmienia

Warto pamiętać też o tym, że właściwości ziemi doniczkowej nie są wieczne. Składniki mineralne, w które jest bogata świeża ziemia, są wypłukiwane i pobierane przez rośliny. Dlatego w sezonie wegetacyjnym warto nawozić rośliny, a wiosną – przesadzać je do nowej ziemi, albo przynajmniej wymienić jej wierzchnią warstwę.

Uwaga: częstotliwość nawożenia i przesadzania jest różna w zależności od gatunku rośliny – występują tu spore różnice, więc zawsze sprawdźmy, jakie wymagania ma dana roślina. Niektóre, np. hoja, po przesadzeniu mogą nawet przez kilka lat nie kwitnąć.

Z czasem może się także zmienić poziom pH ziemi. Najczęściej się on podwyższa, czyli staje się bardziej zasadowy. Dzieje się tak dlatego, że woda kranowa, którą podlewamy rośliny najczęściej zawiera sporo wapnia (to tzw. twarda woda). Dlatego rośliny, które lubią bardziej kwaśną ziemię, powinno się podlewać wodą przegotowaną (tylko w ten sposób pozbędziemy się wapnia). Do takich roślin można także stosować domowe sposoby, które pozwalają utrzymać kwaśny odczyn ziemi, np. fusy z kawy, które miesza się z ziemią lub wykorzystuje do podlewania roślin.

Nie tylko podłoże w doniczce jest ważne. Liczy się też drenaż

Przy sadzeniu roślin pamiętajmy też, że znakomita większość nie znosi mokrej, stojącej wody. Dlatego poza odpowiednim podłożem, w każdej doniczce powinna się znaleźć warstwa drenażu. Może to być np. żwir lub keramzyt, wysypany na dno doniczki. Można także kupić ziemią z „wkładką keramzytową”. Warto też, żeby doniczka miała otwór w dnie - to zdecydowanie ułatwi utrzymanie prawidłowej wilgotności podłoża. Jeśli z jakiś względów chcemy użyć doniczki bez odpływu, warstwa drenażu musi mieć kilka centymetrów, a i tak nie wszystkim roślinom takie warunki będą odpowiadać.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ziemia do kwiatów doniczkowych. Jakiego podłoża używać? Niektóre rośliny potrzebują specjalnej ziemi - RegioDom.pl

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto