Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielone i malownicze miejsca Bytomia: Rezerwat Segiet, Żabie Doły, Park Miejski

Iwona Makarska
Pani Barbara z córeczka Elizą do Parku Miejskiego często chodzą na spacery
Pani Barbara z córeczka Elizą do Parku Miejskiego często chodzą na spacery Iwona Makarska
Buki w rezerwacie Segiet mają nawet po 150 lat! Żabie Doły to prawdziwy raj dla ornitologów. A z tarasów widokowych można patrzeć na wyrobisko dolomitowe.

Bytom to miasto powszechnie uważane za smutne, zaniedbane, zniszczone i mało ciekawe dla turystów. Jednak niewielu z nas pamięta o tym, że jest jednym z najstarszych miast Górnego Śląska. Nie tylko z piękną architekturą i urbanistyką, ale także z szeregiem przyrodniczych osobliwości.

- Bytom, jak każde miasto, ma swoją długą historię. Jest tutaj wiele miejsc, podlegających ochronie - przekonuje Edward Wieczorek z z katowickiego PTTK. - Mamy kilka obszarów charakteryzujących się dużym bogactwem przyrodniczym.

Przyjrzyjmy się więc bliżej bytomskim zielonym zakątkom. Jednym z najciekawszych, mieszczących się na pograniczu Tarnowskich gór i Bytomia, jest rezerwat buków "Segiet", obejmujący resztę dawnego Lasu Segieckiego. Występuje tu niemalże jednolity drzewostan bukowy z domieszką świerków, brzóz i jaworów. Buki mają średnio po 150 lat. W rezerwacie rosną także np. zawilce gajowe, konwalie majowe oraz żyje wiele zwierząt, takich jak żaby, sarny, nietoperze. Rezerwat można zwiedzić szybko ze względu na małą powierzchnię - 25 hektarów.

Nieopodal rezerwatu znajduje się wyrobisko dolomitowe nieczynnego już kamieniołomu Blachówka. W 1995 roku teren ten o powierzchni 6 hektarów przez wzgląd na walory naukowe, dydaktyczne, krajobrazowe oraz historyczne objęto ochroną. Kamieniołom można jednak oglądać wyłącznie z tarasów widokowych.

Warto zwiedzić również położony na granicy Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich utworzony w 1997 roku zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Żabie Doły".
W okolicach zbiorników wodnych czy zapadlisk, powstałych w wyniku eksploatacji górniczej i działalności hutnictwa, żyje 129 gatunków ptaków, z których 17 gatunków w skali Górnego Śląska jest nielicznych.

- Przemysł w Bytomiu zajmuje sporo miejsca. Ale województwo śląskie jest jednym z najbardziej zazielenionych regionów. Na przykład w naszym mieście około 20 procent powierzchni jego północno-zachodniej części zajmują lasy i parki miejskie - wyjaśnia Waldemar Żyła, kustosz działu przyrody w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Na uwagę zasługuje też Las Bytomski ze ścieżką dydaktyczną w Miechowicach, idealną do turystyki rowerowej.

Przynajmniej raz w roku warto również odwiedzić popularny Park Miejski, gdzie znajdują się między innymi trzy stawy i malownicze polanki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto