Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zatrzymanie obywatelskie. Co mówi prawo? Tak zareagował kierowca

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Kodeks postępowania karnego nie nakłada na nas obowiązku zatrzymania obywatelskiego. Jeśli widzimy, że ktoś siada za kierownicę będąc nietrzeźwym, możemy, ale nie mamy obowiązku aktywnie mu w tym przeszkodzić.
Kodeks postępowania karnego nie nakłada na nas obowiązku zatrzymania obywatelskiego. Jeśli widzimy, że ktoś siada za kierownicę będąc nietrzeźwym, możemy, ale nie mamy obowiązku aktywnie mu w tym przeszkodzić. Aneta Żurek / Polska Press
Szybka reakcja uczestnika ruchu drogowego zakończyła się zatrzymaniem nietrzeźwego kierowcy. 39-latek miał prawie trzy promile alkoholu. Jak powinno wyglądać obywatelskie zatrzymanie?

Odpowiedzialnością wykazał się 35-letni kierujący, który nie był obojętny na sygnały świadczące o tym, że kierowca osobowego Peugeota jadącego przed nim może być nietrzeźwy. Mężczyzna zauważył, że pojazd jechał po całej szerokości jezdni, raz przyspieszając, a raz zwalniając. Kierowca nie zawahał się ani chwili aby interweniować i zatrzymać auto.

Jadąc za Peugeotem w międzyczasie o swoich podejrzeniach powiadomił policjantów. Wykorzystał sytuację, kiedy kierujący zatrzymał się w Wałczu na stacji paliw, podbiegł i odebrał kierowcy kluczyki. Okazało się, że 39 -letni mieszkaniec gminy Wałcz wsiadł „za kółko” mając blisko 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Sąd Rejonowy w Wałczu skazał nieodpowiedzialnego kierującego na karę jednego roku ograniczenia wolności z obowiązkiem nieodpłatnej pracy, środki pieniężne wysokości 5 000 zł, zakazał mu prowadzenia pojazdów na okres 3 lat.
Wobec sprawcy zajęto także mienie wysokości 12 000 zł (pojazd marki Peugeot) na poczet przyszłych kar.

Zatrzymanie obywatelskie. Co mówi prawo?

Kodeks postępowania karnego nie nakłada na nas obowiązku zatrzymania obywatelskiego. Jeśli widzimy, że ktoś siada za kierownicę będąc nietrzeźwym, możemy, ale nie mamy obowiązku aktywnie mu w tym przeszkodzić.

Kluczowym warunkiem zgodnego z prawem zatrzymania obywatelskiego jest ujęcie pijanego kierowcy na gorącym uczynku, a więc podczas prowadzenia samochodu. Nie wystarczy samo podejrzenie, że ktoś z kluczykiem w dłoni zamierza wsiąść do auta i odjechać. Jeśli zdecydujemy się interweniować, lepiej zachować zdrowy rozsądek. Należy być ostrożnym i przede wszystkim, jak najszybciej skontaktować się z policją.

Możemy również podjąć bezpośredni pościg za samochodem kierowanym przez nietrzeźwego i dokonać zatrzymania. Dopuszczalne jest to jednak tylko w sytuacji, gdy nie znamy tożsamości kierującego i zachodzi podejrzenie, że ten ucieknie. Jeśli wiemy kto prowadzi samochód i dokąd jedzie, powinniśmy ograniczyć się do przekazania wszystkich szczegółów organom ściągania.

Prawo precyzuje również, że po obywatelskim zatrzymaniu musimy ujętą osobę niezwłocznie oddać w ręce stróżów prawa. To istotne, biorąc pod uwagę, że prawie co czwarty ankietowany w badaniu wolałaby nie informować policji o fakcie powstrzymania nietrzeźwego kierowcy. Takie działanie jest prawnie ryzykowne i może się na nas zemścić. Szczególnie jeśli w trakcie próby zatrzymania zrobi się nieprzyjemnie i dojdzie do szarpaniny lub bójki.

Zatrzymanie obywatelskie. Co z użyciem siły?

Podczas obywatelskiego zatrzymania to nam, a nie sprawcy, przysługuje prawo do obrony koniecznej. Jeśli więc zostaniemy w trakcie interwencji zaatakowani przez pijanego kierowcę, stosowanie przymusu jest dopuszczalne – o ile jest współmierny do sytuacji.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zatrzymanie obywatelskie. Co mówi prawo? Tak zareagował kierowca - Motofakty

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto