Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaplombują wodę

Maria Klimczyk
Stare wodomierze można „podrasować” magnesami. Te najnowszej generacji odporne są na wszystkie złodziejskie „nowinki”.
Stare wodomierze można „podrasować” magnesami. Te najnowszej generacji odporne są na wszystkie złodziejskie „nowinki”.
Zakład Budynków Miejskich prosi wszystkich lokatorów, by telefonicznie informowali o ogólnie dostępnych „zaworach czerpalnych” i wszelkich przeciekach instalacji wodnej w budynkach.

Zakład Budynków Miejskich prosi wszystkich lokatorów, by telefonicznie informowali o ogólnie dostępnych „zaworach czerpalnych” i wszelkich przeciekach instalacji wodnej w budynkach. Dlaczego bytomianie mają wyręczać pracowników ZBM w ich pracy? „W związku z przekroczeniami zużycia wody”. Kto, jakie i przez kogo „ustalone” limity zużycia wody przekroczył, nie wiadomo.

Bytomski ZBM o przekazywanie informacji poprosił w specjalnym „apelu”. Dokument ów porozwieszano we wszystkich budynkach administrowanych przez ZBM. Zamieszczono go też na pierwszej stronie „Informatora Bytomskiego”, wydawanego przez tę spółkę. – Woda to towar, możemy jej zużyć tyle, ile zechcemy. A tu nagle dowiadujemy się, że przekroczono jej zużycie. Nie rozumiem, o co chodzi. Obawiam się jednak, że w ślad za „apelem” dostaniemy aneksy do rachunków za wodę. Proszę, wyjaśnijcie tę sprawę – napisał jeden z internautów.

Zapytaliśmy w ZBM, co autor „apelu” miał na myśli, informując o „przekroczeniu zużycia wody”. Pytaliśmy o dane, w oparciu o które ktoś „apel” ów opracował. Na przykład o wielkość zużycia wody w budynkach ZBM w zeszłym i tym roku, do września. – Takie dane możemy dopiero przygotować – mówi Kazimierz Bartkowiak, główny specjalista ds. mediów i ubezpieczeń.Ale przyznaje: – Apel jest nieprecyzyjnie napisany. Według mnie nie istnieje pojęcie „przekroczenie zużycia wody”.

O co zatem chodzi? O różnice w zużyciu wody wykazywanym na wodomierzach głównych w budynkach, a sumą wskazań wodomierzy indywidualnych, zainstalowanych w mieszkaniach. Są one coraz większe. Ktoś jednak tę wodę zużył i ten ktoś musi za nią zapłacić. – Prosimy mieszkańców, by wskazywali dzikie podłączenia do instalacji wodnej. To nielegalny pobór wody, poza licznikiem, ale rejestrowany przez wodomierz główny. Apelujemy do ludzi, by zgłaszali takie sytuacje, które mogą spowodować dodatkowe obciążenie mieszkańców – tłumaczy Bartkowiak.

Dzikie ujęcia wody są trudne do wykrycia. Kradzieże trudno udowodnić. Nie ulega też wątpliwości, że sposobów na fałszowanie wskazań wodomierzy jest coraz więcej i są one coraz bardziej pomysłowe. – Najczęściej wodę kradnie się przy pomocy magnesu. Przykłada się go do wodomierza, który w chwili poboru wody nie działa. Są jednak wodomierze odporne na działanie magnesu, posiadające wskaźnik ingerencji zewnętrznym polem magnetycznym. I tylko takie wodomierze pozwalamy instalować w mieszkaniach. Problem w tym, że w budynkach zainstalowanych jest około trzydziestu tysięcy wodomierzy starego typu, na działania magnesu nieodpornych – mówi Bartkowiak.

ZBM próbuje ograniczyć kradzieże wody także w inny sposób. – Analizujemy zużycie wody w tych budynkach, w których jest ono dziwne. Na przykład ktoś zużywa niewiele ponad metr sześcienny wody miesięcznie. Nie powiemy takiemu lokatorowi wprost, że jest złodziejem. W takim mieszkaniu zamontujemy elektroniczną plombę magnetyczną – zapowiada Bartkowiak.

Produkcja takiej plomby miała być uruchomiona na przełomie października i listopada, jedna kosztować ma 15 złotych. ZBM zakupi w listopadzie tysiąc takich plomb.

A wracając do „apelu”... Okazało się, że „przekroczenia zużycia wody” to kłamstwo. – W Bytomiu zużycie wody w budynkach gminnych spada. W roku ubiegłym w porównaniu z rokiem 2003 spadło aż o 7,3 procent. To bardzo dużo – podkreśla Bartkowiak.


Zużycie wody w budynkach gminnych:
• 2003 rok – 1 mln 865 tys. 323 metry sześcienne
• 2004 rok – 1 mln 728 tys. 579 metrów sześciennych

Zakup wody w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów
• wrzesień 2002 – 1 mln 080 tys. metrów sześciennych
• wrzesień 2005 – 830 tys. metrów sześciennych

Sprzedaż wody w Bytomiu
• wrzesień 2002 – 750 tys. metrów sześciennych
• wrzesień 2005 – 560 tys. metrów sześciennych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto