Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Załamał się lód. Co robić? Jak się ratować? Jak pomóc poszkodowanemu? Przeczytajcie rady straży pożarnej

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Ćwiczenia na lodzie strażaków z Żor
Ćwiczenia na lodzie strażaków z Żor MOSiR Żory, PSP Żory
Każde wejście na lód jest ryzykowne - alarmują strażacy. Mimo ostrzeżeń nie brakuje amatorów spacerowania, jeżdżenia na łyżwach, czy wędkowania na tafli. Pamiętajmy, to niebezpieczne. Co robić, kiedy lód się po nami załamie? Jak pomóc poszkodowanej osobie? To radzą strażacy.

Lód kusi, ale wejście jest ryzykowne

Takiej zimy dawno nie było. Od kilkunastu dni utrzymują się ujemne temperatury, często w okolicach - 10 stopni Celsjusza. Atrakcją jest śnieg na pagórkach, ale i zamarznięte jeziora i stawy. W ostatnich dniach mogliśmy zaobserwować, jak mieszkańcy spacerują, jeżdżą na łyżwach, grają w hokeja.

To ryzykowne. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że 10-12 cm to minimalna grubość lodu, na którym można wędkować, jeździć na łyżwach, czy rowerze. Natomiast poniżej 5 cm jest on kruchy, a co za tym idzie stwarza zagrożenie.

Służby przestrzegają przed wchodzeniem na lód, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się odwilży. Każde wejście na tafle wiąże się z niebezpieczeństwem. Nigdy nie wiadomo, jaka jej grubość znajduje się pod nami.

Gdy lód się pode mną załamał

Na potrzeby naszego artykułu założyliśmy dwa pechowe scenariusze. Pierwszy dotyczy sytuacji, kiedy to pod nami załamuje się lód. Co robić? Jak szukać ratunku? To sytuacja bardzo dramatyczna. Tuż pod lodem temperatura wody zbliżona jest zeru. Optymistycznie ma kilka "kresek" nad nim.

Ćwiczenia na lodzie strażaków z Żor

Załamał się lód. Co robić? Jak się ratować? Jak pomóc poszko...

- To bardzo trudna sytuacja, ale należy zachować spokój i nie panikować. Nie wolno tracić niepotrzebnie energii. Głośno wołamy o pomoc. Jeśli nikogo nie widzimy w pobliżu, to musimy sami podjąć próbę wyjścia. To bardzo trudne wyzwanie, lód jest śliski, ubrania przemoczone, tracimy siły, ale wdrapanie jest możliwe – mówi st. kpt. Krzysztof Kuś, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP w Żorach.

I dodaje. - Jeśli się uda, to czołgamy się do brzegu, nie wstajemy. Leżąc rozkładamy ciężar na większą powierzchnię, minimalizujemy ryzyko kolejnych spękań. Jeśli oczekujemy na pomoc, można płynnie ruszać nogami w wodzie, to zwiększa ciepło.

Wędkarze, ale także inne osoby wchodzące na lód powinny być wyposażone w kolce, które pomogą wdrapać się na lód (do kupienia m.in. w sklepie wędkarskim).

Lód się załamał. Jak pomóc?

A co robić, jeśli widzimy, że pod kimś załamuje się lód? Nie odwracamy wzroku. Po pierwsze, wzywamy służby na numer alarmowy 112 i cały czas utrzymujemy kontakt wzrokowy i słowny z osobą potrzebującą pomocy.

Jeżeli jest blisko nas i brzegu, możemy podać patyk, szal. Coś, co pomoże utrzymać poszkodowanego na powierzchni, a być może nawet go wyciągnąć.

- Po wezwaniu służb rozmawiamy z poszkodowanym. Wspieramy go, podtrzymujemy na duchu. Nigdy za wiele słów: "trzymaj się już służby jadą", czy "zaraz cię wyciągną"– dodaje st. kpt. Kuś.

Nie jest zalecane wchodzenie na lód, również pod nami może się załamać (nie wolno biec!). Tym bardziej, że jest już osłabiony poprzez wcześniejsze pęknięcie. Zabrzmi to brutalnie, ale kiedy służby nie zdążą, świadek wzywający pomoc zrobił wszystko, co mógł. Przede wszystkim nie wolno narażać własnego życia.

W indywidualnych przypadkach, kiedy osoba czuje się na siłach, może podjąć ryzyko. Najlepiej czołgając się po lodzie zbliżyć się do miejsca wypadku. Nie należy podczołgiwać się pod krawędź. Trzeba ze sobą wziąć jakiś przedmiot, który następnie podamy poszkodowanemu (patyk, szal, pas). W ten sposób próbujemy go wyciągnąć. Zbliżenie się do krawędzi, grozi załamaniem, a podanie ręki wciągnięciem do wody.

Jeżeli uda nam się wydostać osobę z wody, czołgając się wracamy na brzeg. Nie zaleca się ściągania ubrań. Poszkodowanego najlepiej okryć kocem, albo własną odzieżą. Do czasu przyjazdu służb można skryć się w samochodzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Załamał się lód. Co robić? Jak się ratować? Jak pomóc poszkodowanemu? Przeczytajcie rady straży pożarnej - Żory Nasze Miasto

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto