Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończył się remont kościoła św. Małgorzaty w Bytomiu. Jak wyglądał przed, a jak wygląda po remoncie?

Patryk Osadnik
Parafia św. Małgorzaty
Zakończyły się remont kościoła św. Małgorzaty w Bytomiu. Świątynia znajduje się na najstarszym bytomskim wzgórzu i ma ogromne znaczenie dla historii miasta, ponieważ to tam rozpoczęła się jego historia. Po zakończeniu prac kościół wygląda jak nowy.

Koniec remontu kościoła św. Małgorzaty w Bytomiu

Zakończył się remont kościoła św. Małgorzaty w Bytomiu, który rozpoczął się w kwietniu 2018 roku. W ramach przeprowadzonych prac m.in. wzmocniono fundamenty kościoła, wyczyszczono i naprawiono jego elewację, a także dach i schody wejściowe, które zyskały nowy podjazd dla osób niepełnosprawnych. Z zewnątrz remont przeszły również wieże i konstrukcje dzwonu. W środku świątyni wymieniono tynki, boazerie i podłogi, wyremontowano chór i przebudowano centralne ogrzewanie. Otoczenie kościoła zyskało nową kostkę brukową oraz monitoring.

Projekt „Konserwacja i zachowanie zabytkowego kościoła Św. Małgorzaty w Bytomiu” został dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej. Prace kosztowały około 2,4 mln złotych.

Wzgórze św. Małgorzaty

Kościół powstał na wzgórzu św. Małgorzaty, w miejscu najstarszego bytomskiego grodu, którego początki szacuje się na połowę XI wieku. Naturalnie jego położenie miało ważny charakter militarny, a bezpośrednią przyczyną jego wybudowania była chęć odgrodzenia wojskom czeskim drogi do Krakowa. Jego znaczenie zmalało dopiero w 1254 roku, kiedy powstało miasto Bytom.

Pierwszy kościół Św. Małgorzaty powstał w połowie XII wieku i był wybudowany był na planie prostokąta, w stylu romańskim. Gród wraz z kościołem doszczętnie spłonęły najprawdopodobniej w 1430 roku, kiedy Bytom najechali husyci. W 1598 roku na wzgórzu stała już tylko świątynia z drewna.

Nowy, murowany kościół św. Małgorzaty, który możemy oglądać w Bytomiu do dziś, powstał w roku 1881.

Owocne prace archeologów

Podczas remontu kościoła prace przeprowadzili archeolodzy. Odkryli oni wejście do nieznanej dotąd krypty, czaszkę pochodzącą prawdopodobnie z CV wieku, a także fundament barokowego ołtarza z XVII wieku.

- Najwięcej jednak emocji wzbudzały podejrzenia, że w trakcie prac natrafiono na fundamenty romańskiej świątyni. Niestety, nie potwierdziły się one, choć archeolodzy nie wykluczają, że niewielka świątynia mogła znajdować się w innym miejscu grodu - informuje Iwona Wronka z Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto