Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy „Ul” w Bytomiu odzyskał dawny blask. Historyczny budynek został odnowiony

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Remont Domu Polskiego "Ul" w Bytomiu dobiega końca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Remont Domu Polskiego "Ul" w Bytomiu dobiega końca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>Archiwum UM Bytom/ZHP Hufiec Bytom
Modernizacja historycznego „Ula”, która jest współfinansowana ze środków unijnych, właśnie dobiega końca. To właśnie tu będzie mieściło się Bytomskie Centrum Aktywności Społecznej.

Na początku grudnia ubiegłego roku rozpoczęły się prace związane z remontem bytomskiego „Ula”, który znajduje się u zbiegu ul. Korfantego i Sokoła. - Po przejęciu budynku okazało się, że jego stan jest znacznie gorszy niż się spodziewano. Podczas prac remontowanych musieliśmy wymienić cały strop, a wielokrotnie przemurowywane wewnętrzne ściany potrzebowały wzmocnienia - wyjaśnia Bożena Mientus, komendant hufca ZHP Bytom.

Modernizacja obiektu, która była współfinansowana ze środków unijnych, właśnie dobiega powoli końca. Wiadomo już, że na przełomie sierpnia i września harcerze zaczną urządzać wyremontowane pomieszczenia.

W budynku będzie mieściło się Bytomskie Centrum Aktywności Społecznej

Budynek ma 300 metrów kwadratowych.

- Znajdą się w nim dwie sale o charakterze wykładowym oraz kilka małych pomieszczeń, które będą służyły działalności hufca oraz prowadzonego przez nas Bytomskiego Centrum Aktywności Społecznej – dodaje Bożena Mientus.

Według zapowiedzi, głównym celem BCAS będzie integracja środowisk oraz poprawa komunikacji pomiędzy osobami w różnym wieku.

Inwestycja będzie kosztowała ponad 1,5 mln. zł, z czego większość dofinansowała ze swoich środków Unii Europejskiej.

W przyszłości, harcerze chcą także zagospodarować plac przed budynkiem. Być może będzie się tam znajdować stała plenerowa wystawa prezentująca pamiątki i informacje o historii „Ula”, jak również i bytomskiego ZHP.

Krótka historia „Ula”

Dom Polski „Ul” to dawna siedziba wielu organizacji społecznych i kulturalnych, które walczyły o polskość Górnego Śląska. Swoją nazwę wziął od atmosfery, jaka w nim na co dzień panowała. Zawsze było tu bowiem gwarno i głośno, jak w ulu. To właśnie tutaj przygotowano działania zbrojne związane z pierwszym powstaniem śląskim. Dziś obiekt jest wpisany do gminnego rejestru zabytków. Budynek został wzniesiony pod koniec XIX wieku, ok. 1880 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto