Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy mural ozdobił zabytkowy mur oporowy w Bytomiu-Rozbarku. Zobacz ZDJĘCIA

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Wyjątkowy mural ozdobił zabytkowy mur oporowy w Bytomiu-Rozbarku. Zobacz zdjęcia >>>
Wyjątkowy mural ozdobił zabytkowy mur oporowy w Bytomiu-Rozbarku. Zobacz zdjęcia >>>Szymon Bijak
Mural, który w części nawiązuje do przeszłości miasta, ozdobił właśnie mur oporowy w Bytomiu, w dzielnicy Rozbark, tuż obok Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Za jego stworzenie odpowiada grupa społeczników działająca pod nazwą "Szczypta Koloru".

Bytom: nowy mural na murze oporowym w Rozbarku

Na murze oporowym, który nie tak dawno został wyremontowany, w Bytomiu-Rozbarku, przy ul. Chorzowskiej, powstał mural nawiązujący w części do historii miasta.

Widzimy tu rys Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark”, a także daty jej funkcjonowania. Ponadto są tu logotypy KS Skarpa Bytom (klubu wspinaczkowego, jednego z najlepszych w Polsce) oraz te nawiązujące do konkretnych dyscyplin, jakie można uprawiać w nowoczesnym Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Przypomnijmy, że kompleks powstaje na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego "Rozbark".

Za mural odpowiada grupa społeczników działająca pod nazwą "Szczypta Koloru". Wcześniej, zostali oni poproszeni również o stworzenie aranżacji korytarza szatni w CSWiS w stylu chodnika górniczego.

Mur oporowy, który doskonale widzą kierowcy jadący w stronę centrum od Chorzowa czy Katowic, ma stać się - podobnie jak nowoczesny kompleks - wizytówką zarówno Rozbarku, jak i całego Bytomia.

Przez 140 lat w Rozbarku działała kopalnia węgla kamiennego

Przypomnijmy, że w połowie września zaczęła, w ramach Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, działać strefa zewnętrzna. To jednak tylko przedsmak wielkiego otwarcia, które - według zapowiedzi - nastąpi na przełomie października i listopada tego roku.

W miejscu, gdzie znajduje się Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, przez ponad 140 lat działała kopalnia węgla kamiennego. Została ona zlikwidowana w 2004 roku. Cechownia i budynek administracyjny zostały zrewitalizowane, w latach 2012-2014, na potrzeby Teatru Rozbark. Pozostałe obiekty - szyb "Bończyk", kotłownia, budynek dawnej rozdzielni i mur oporowy - odpowiednio zaadaptowano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto