Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybieramy Bytomiankę Roku

(mk)
Paulina Tlałka. fot. Marianna Lach
Paulina Tlałka. fot. Marianna Lach
Bytom, jaki jest każdy widzi. Dla jednych piękny, dla drugich koszmarny. Ale nasz. A kobiety Bytomia to prawdziwy skarb tego miasta. Czasem nawet nie wiemy, kogo mamy, kto obok nas mieszka czy pracuje.

Bytom, jaki jest każdy widzi. Dla jednych piękny, dla drugich koszmarny. Ale nasz. A kobiety Bytomia to prawdziwy skarb tego miasta. Czasem nawet nie wiemy, kogo mamy, kto obok nas mieszka czy pracuje. No i pewnego Ewa wpadła na prosty pomysł. Że to bytomianki będą promować swoje miasto. Niekoniecznie muszą w Bytomiu mieszkać. Ale muszą coś dla tego miasta robić. Mądrego, pięknego, szalonego, niekonwencjonalnego. Coś o czym wszyscy będą mówić. I tak powstała Liga Kobiet Nieobojętnych. Nieobojętnych na wszystko, także na mężczyzn. – Udało się. Jest nas już 45. Są urzędniczki, nauczycielki, tancerki, dziennikarki, kobiety interesu, właścicielki najróżniejszych firm – mówi Ewa. Pierwszym i bodaj najważniejszym przedsięwzięciem Kobiet Nieobojętnych są wybory Bytomianki Roku. Do tego prestiżowego tytułu pretendują Bytomianki Miesiąca. Dziewięć laureatek już znamy. Każda jest inna, każda odnosi sukcesy. A wszystkie są po po prostu wspaniałe.

Ewa Petrymusz, pięćdziesięciolatka o figurze nastolatki, niebieskooka pełna uroku i ciepła
blondynka. Szefowa Biura Promocji Bytomia. Tak często spotykała kobiety, które pomysłami, kreatywnością przedsięwzięć i ogromnym emocjonalnym zaangażowaniem wzbudzały jej zainteresowanie i podziw, że postanowiła to wykorzystać na swój sposób.

Paulina Tlałka
Bytomianka Stycznia

Ma 22 lata, mieszka w Żywcu. Matka 3,5-letniej Julci i dwuletniego Mateusza. Nie miała żadnej agencji, nawet faksu, a mimo to zorganizowała koncerty charytatywne na rzecz Patrycji i Oli Płóciennikówien, bytomskich sióstr syjamskich. Za darmo śpiewali na nich bracia Golcowie i Brathanki, zebrano 7,5 tys zł. Żadna z Kobiet Nieobojętnych nie miała wątpliwości, że pierwszy tytuł Bytomianki Miesiąca należy się tej skromnej, pełnej ciepła dziewczynie. Za ogromne serce i entuzjazm.


Halina Bieda
Bytomianka Lutego

Nauczycielka wiedzy o obyczajach i geografii, pracuje w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia. Organizatorka wojewódzkich turniejów savoir vivre’u dla młodzieży. Założyła Młodzieżowe Centrum Edukacji Europejskiej, z jej inicjatywy w naszym mieście powstało ponad 40 Klubów Europejskiech. Mówi się, że to ona wprowadziła Bytom do Europy. Matka czworga dzieci; sama je wychowuje.


Ludmiła Jama
Bytomianka Marca

Kobieta sukcesu, biznesu i wielkiego serca. Prezes firmy VOIGT, znanego w kraju i za granicą producenta specjalistycznych środków czystości. W swojej firmie zatrudnia ludzi zwalnianych z pracy, przede wszystkim górników. Jest znanym na Śląsku mecenasem kultury i niezwykle hojnym darczyńcą. Dla artystów i ludzi będących w potrzebie mogłaby zrobić prawie wszystko. Matka dwóch dorosłych córek, Anny i Jolanty.

Ewa Uryga
Bytomianka Kwietnia

Polska Królowa Gospel, znana wokalistka jazzowa. Chciała być koszykarką, ale wyszło inaczej. Nagrała 14 płyt, w tym cztery autorskie: „The colours of soul”, „Ballads Forella”, „Running for my life” ortaz „Ballads for Ella”. Tę ostatnią nagrała w Nowym Jorku. Śpiewa od ponad 30 lat. I zawsze dla Bytomia. Mówi: gdziekolwiek zadają mi pytanie skąd pochodzę, odpowiadam na nie – oczywiście z Bytomia. Nie ukrywa, że próbowała popełnić samobójstwo. I podkreśla: to Bóg mnie ocalił.


Janina Krysta
Bytomianka Maja

Założycielka i szefowa bytomskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Założyła Warsztaty Terapii Zajęciowej, z których codziennie korzysta 50 podopiecznych. Ktoś napisał, że to Anioł, dzięki któremu osoby upośledzone umysłowo pojawiły się między nami, na ulicach, w kinach, w pracowniach artystycznych. Rozpoznały w sobie inne wartości, talenty i bardziej pokochały życie. Matka 30-letniego Jacka, dotkniętego umysłowym upośledzeniem.


Danuta Skalska
Bytomianka Czerwca

Prezes Towarzystwa Milośników Lwowa, współzałożycielka i członkini Dyrektoriatu Światowego Kongresu Kresowian. Założyła Polsko-Amerykański Komitet Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom, mający siedzibę na Florydzie; jest jego pełnomocnikiem w Polsce. Dzięki jej uporowi na bezpłatne operacje z samego tylko Bytomia wyjechało pięcioro dzieci. Pisze scenariusze telewizyjne i dla kabaretu „Pacałycha”. Autorka bestsellera „Mózg na ścierce czyli dwa łyki Ameryki”.


Friemta Kostman-Podsiedlik
Bytomianka Lipca

Jedna z najbardziej znanych w naszym mieście lekarek. Ginekolog, współtworzyła Oddział Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 przy ul. Batorego. Pracuje tam do dziś, od ponad 30 lat. Niezwykła lekarka. Młode dziewczyny przychodzą do niej, by porozmawiać o swojej seksualności, a starsze panie dlatego, że z kobietą ginekologiem bez skrępowania mówia o swoich problemach.

Czesława Małgorzata Panek
Bytomianka Sierpnia

W Bytomiu mieszka od prawie 30 lat. Była kustoszem w Muzeum Górnośląskim i dyrektorem Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Przez ostatnie sześć lat była dyrektorem Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Organizatorka sympozjów, wystaw i konkursów, m.in. Biennale Plakatu Polskiego, Triennale Grafiki Polskiej i cyklu „Śląsk Activ”. Prezentowała polska sztukę m.in. w Wiedniu, Budapeszcie, Pradze, Bratysławie. Autorka wielu publikacji w specjalistycznje prasie. Już na emeryturze...

Anita Olejek
Bytomianka Września

Ma zaledwie 45 lat i już jest profesorem doktorem habilitowanym nauk medycznych. Najmłodsza na Śląsku szefowa Katedry i Oddziału Klinicznego w szpitalu przy ul. Batorego. Ginekolog, położnik i endokrynolog. W lutym pod jej kierownictwem przeprowadzono w Bytomiu pionierską operację sześciomiesięcznego płodu z przepukliną rdzeniową. Lekarz z powołania, nie odmówi pomocy nawet wtedy, gdy zadzwoni się w nocy z krzykiem: ratuj moje dziecko. Urocza, pełna ciepła kobieta.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto