MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wizjonerzy, dziwacy, outsiderzy. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Zespół szpitalno-parkowy w Krakowie-Kobierzynie to jeden z przystanków na tegorocznej trasie Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego
Zespół szpitalno-parkowy w Krakowie-Kobierzynie to jeden z przystanków na tegorocznej trasie Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego Anna Kaczmarz / Polska Press
W dwa majowe weekendy: 18–19 oraz 25–26 maja, odbywać się będą wydarzenia 26. Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. W tym roku przyświeca im hasło "Nic dziwnego", a poprzez program organizatorzy chcą zwrócić uwagę na ukojenie, jakie niesie sztuka w różnego rodzaju kryzysach psychicznych. Na uczestników czekać będą oprowadzania, spacery, warsztaty i wystawy, które przybliżą nam niezwykłe przestrzenie, ciekawe projekty, oryginalne budowle. Wstęp do wszystkich zabytków i aktywności realizowanych podczas Dni Dziedzictwa jest bezpłatny.

- Osobowości kreatywne i wrażliwe często bywają postrzegane jako szalone. Kto odważy się jednak wyznaczać sztywno granice tego, co „normalne”? Czy sztuka lub postęp byłyby możliwe, gdyby nie odrobina szaleństwa? Te pytania odbijać się będą echem podczas licznych wydarzeń ukazujących bogactwo kulturowe Małopolski - zapowiada tegoroczną edycję Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego organizator, Małopolski Instytut Kultury.

Bohaterami wydarzeń będą niezwykłe postaci związane z Małopolską, m.in. rzeźbiarz samouk z podtarnowskiej wsi, żyjący w połowie XIX wieku, Jan Wnęk, który realizował swoje marzenia o lataniu. Uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić muzeum i kościół w Odporyszowie, z którego wieży „Ikar znad Dunajca” rozpoczynał loty na własnoręcznie skonstruowanych skrzydłach. Także ten, który okazał się ostatnim.

Pałac Sanguszków w Tarnowie-Gumniskach (25-26.05), Muzeum Jana Wnęka i kościół w Odporyszowie (25-26.05), Wawel od kuchni, czyli budynku, w którym mieści się muzealna administracja (19.05), zaprojektowany jako miasto-ogród szpital w Kobierzynie (25-26.05), klasztor i kościół oo. Bernardynów w Krakowie (18-19.05)czy dwór w Biskupicach k. Wieliczki (18-19.05) otworzą swoje podwoje dla zwiedzających.

- Każdej kolejnej edycji MDDK, poza szeregiem darmowych oprowadzań, spotkań i wydarzeń (od koncertów po przejazdy bryczką), towarzyszy publikacja dotycząca prezentowanych miejsc, która pozwala lepiej poznać ich historię. W tym roku napisania książki podjął się Radek Rak, laureat Nagrody Literackiej Nike. Książka będzie rozdawana w trakcie wydarzeń, a po Dniach Dziedzictwa dostępna także w formie e-booka i audiobooka - zapowiadają organizatorzy.

Szczegółowy program na stronie internetowej Małopolskiego Instytutu Kultury www.mik.krakow.pl Na wybrane punkty programu obowiązuje rezerwacja przez formularz dostępny na stronie www.dnidziedzictwa.pl lub telefonicznie: tel. 533 654 003 (pon.–pt., 10:00–15:00): 13–17 maja na I weekend, 20–24 maja na II weekend.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Johnny Wactor nie żyje. Tragiczna śmierć znanego aktora

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wizjonerzy, dziwacy, outsiderzy. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto