MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej strat niż zysków

Dorota Niećko
Robertowi Sporysowi podoba się elegancki budynek BPK. Podejrzewa więc, że spółka jest rentowna.
Robertowi Sporysowi podoba się elegancki budynek BPK. Podejrzewa więc, że spółka jest rentowna.
Radni komisji finansów, rozwoju i promocji miasta zainteresowali się stanem spółek, w których gmina Bytom posiada udziały i akcje. Swoje zainteresowanie ich kondycją tłumaczą kosztownymi inwestycjami, prowadzonymi przez ...

Radni komisji finansów, rozwoju i promocji miasta zainteresowali się stanem spółek, w których gmina Bytom posiada udziały i akcje. Swoje zainteresowanie ich kondycją tłumaczą kosztownymi inwestycjami, prowadzonymi przez te podmioty. Chodzi chociażby o przedłużenie linii tramwajowej do Miechowic, czy poprawę gospodarki wodno-ściekowej w mieście.

Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne niezagrożone

Operatorem wielu inwestycji jest Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne, toteż sytuacja tej spółki wzbudziła największe zainteresowanie. - Chcemy, po przeanalizowaniu danych, zwrócić uwagę prezydenta na działalność jego przedstawicieli w Radach Nadzorczych tych firm - mówi Piotr Koj, radny Platformy Obywatelskiej.

Okazało się, że za 2003 rok BPK zanotowało 61 tysięcy 221 złotych przychodu i 60 tysięcy 369 zł kosztów. Należności, czyli długi innych firm wobec BPK, wyniosły ponad 10 tysięcy złotych. Jednak zobowiązania, czyli to, co BPK jest komuś winne, to aż 55 tysięcy 377 złotych. Zysk netto wyniósł 510 tysięcy złotych. Zgodnie z opinią biegłego rewidenta, który badał sprawozdanie finansowe spółki za ubiegły rok, przyszłość spółki nie jest zagrożona.

- Jednak księgowi zwracają uwagę, że BPK ma zbyt niski wskaźnik rentowności, czyli ma więcej długów niż należności - zdradza Koj.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej - wielka niewiadoma

Podobnie wygląda sytuacja Zakładu Budynków Miejskich. Wskaźnik rentowności tej spółki również jest niski. Na dodatek zarówno BPK, jak i ZBM zalegał na koniec roku z wypłatami wynagrodzeń dla pracowników. ZBM miał 31 mln 130 tysięcy złotych długów i 14 mln 088 tysięcy zobowiązań. Zysk netto to 2 miliony 307 tysięcy złotych. Biegli rewidenci, którzy oceniali kondycję spółki za ubiegły rok uznali, że mogą być problemy, ponieważ spółka miała tylko tymczasową umowę na zarządzanie gminnymi kamienicami.

Nie wiadomo, jaka jest kondycja Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Ponieważ tzw. rok obrotowy trwa tutaj od 1 maja do 30 kwietnia, sprawozdanie finansowe jeszcze nie jest gotowe.

Kiepska kondycja małych spółek

Gmina posiada jeszcze udziały w Górnośląskim Towarzystwie Lotniczym SA w Katowicach, które ubiegły rok zamknęło zyskiem netto w wysokości ponad 4 milionów 618 tysięcy złotych. To o połowę więcej niż rok wcześniej. W kiepskiej kondycji jest jednak Fundusz Górnośląski SA w Katowicach. Ubiegły rok zamknął stratą netto w wysokości aż 4 milionów 880 tysięcy złotych. Stratą zakończył ubiegły rok również Bytomski Holding Produkcyjno-Usługowy. Strata wyniosła aż 32 miliony złotych! Rentowna nie jest także spółka Centrum Szkolenia i Adaptacji Zawodowej. W 2003 roku zanotowała stratę w wysokości 21 milionów 219 tysięcy złotych.


Udziały i akcje gminy Bytom w spółkach (w procentach)

Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne - 100

Zakład Budynków Miejskich - 100

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej - 76

Bytomski Holding Produkcyjno-Usługowy - 10

Fundusz Górnośląski SA w Katowicach - 1,78

Centrum Szkolenia i Adaptacji Zawodowej - 1,15

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA - 0,39

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto