W trosce o naturalne środowisko i wyższy standard życia mieszkańców

Artykuł sponsorowany
Rozmowa z Ambasadorem Projektu dr inż. Andrzejem Księdzem adiunktem Politechniki Śląskiej, Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, Instytutu Techniki Cieplnej.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bytomiu (PEC) wychodzi do mieszkańców z Projektem pn.: „Modernizacja gospodarki cieplnej dla gmin: Bytom i Radzionków”, współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. To budowa około 28 km sieci ciepłowniczych oraz zewnętrznych instalacji odbiorczych, a także 102 węzłów cieplnych grupowych i indywidualnych. Bezpośrednio zasięgiem projektu objętych jest ok. 80 tysięcy osób.

Misją Przedsiębiorstwa jest zaspokajanie uzgodnionych wymagań i oczekiwań klientów poprzez zapewnienie wysokiej jakości usług w zakresie produkcji i dostawy ciepła. Zgodnie ze swoją misją, PEC Sp. z o.o. w Bytomiu oferuje Projekt przyjaznego ciepła. Modernizacja systemów ciepłowniczych w obu miastach pozwoli ograniczyć straty ciepła podczas jego przesyłu i dystrybucji.

PEC Sp. z o.o. w Bytomiu dostarcza ciepło do ok. 43% odbiorców na terenie Bytomia i ok. 20% odbiorców na terenie Radzionkowa. Z uwagi na to, że, podstawową korzyść z realizacji Projektu stanowi ograniczenie strat ciepła na przesyle, zmniejszy się produkcja ciepła i emisji zanieczyszczeń u dostawców ciepła. Wpłynie to korzystnie na poprawę stanu środowiska naturalnego, szczególnie jakości powietrza, a tym samym na poprawę warunków życia mieszkańców.

Realizowane w ramach Projektu przedsięwzięcia wpisują się doskonale nie tylko w ramy polityki energetycznej Unii Europejskiej, ale przede wszystkim są działaniem zdroworozsądkowym. Jednymi z istotniejszych problemów z jakimi się boryka obecnie gospodarka energetyczna jest wpływ tego sektora na środowisko oraz kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym. Analizy prowadzone m.in. w UE doprowadziły do słusznej konkluzji, że najczystszą, najtańszą i najbezpieczniejszą energią jest ta, którą uda się zaoszczędzić. Prowadzone przez PEC Sp. z o.o. w Bytomiu inwestycje z punktu widzenia energetycznego prowadzą właśnie do ograniczenia zużycia energii. Obliczenia wykonane we wstępnych etapach Projektu wykazały, że można się spodziewać oszczędności energii na poziomie około 51 tys. GJ rocznie. Oznaczałoby to, że na modernizowanych odcinkach sieci udało się zmniejszyć straty o więcej niż połowę – tłumaczy dr inż.  Andrzej  Ksiądz.

Ograniczenie strat ciepła na etapie jego dostarczania do odbiorców oznacza, że w miejscu jego wytwarzania, można będzie zużyć mniej paliwa. W przypadku PEC Sp. z o.o. w Bytomiu tym paliwem jest węgiel kamienny. Zaoszczędzona rocznie energia na poziomie 51 tys. GJ odpowiada około 2 tys. ton węgla. Oznacza to, że dzięki realizacji tej inwestycji, o tyle mniej będzie można go zużyć w ciągu roku, równocześnie zapewniając odbiorcom wymaganą ilość ciepła.

Każdy spalony kilogram paliwa obciąża środowisko naturalne – emitowane są spaliny zawierające różnego rodzaju substancje szkodliwe. W przypadku spalania węgla to obciążenie środowiska jest większe niż w przypadku spalania na przykład gazu ziemnego. Paradoksalnie fakt, że paliwem spalanym w ciepłowni jest węgiel, przełoży się na większe korzyści w postaci ograniczenia ilości substancji szkodliwych wyprowadzanych przez kominy ciepłowni – dodaje dr inż.  Andrzej  Ksiądz.

Można oszacować, że rocznie do atmosfery nie przedostanie się około 5 tysięcy ton dwutlenku węgla, 24 ton dwutlenku siarki, 9 ton tlenków azotu, czy 14 ton pyłów. Jednocześnie unikniemy także emisji innych szkodliwych substancji, które powstałyby w trakcie spalenia zaoszczędzonego węgla - metali ciężkich, czy węglowodorów.

Projekt zakłada również podniesienie standardu życia mieszkańców obu gmin poprzez odnowienie infrastruktury miejskiej. Część tych założeń została już zrealizowana, jak np. odnowienie alejki w parku miejskim w Bytomiu oraz ulicy Pod Lipami w Radzionkowie. Sukcesywnie rewitalizowane są także miejskie chodniki, zieleńce oraz parkingi.

Dzięki zaangażowaniu specjalistów z PEC Sp. z o.o. w Bytomiu zadania zaplanowane na lata 2011 – 2013 wykonano zgodnie z harmonogramem. Finał Projektu już na początku 2015 roku, kiedy to zmodernizowane sieci ciepłownicze Bytomia i Radzionkowa będą dosłownie jak nowe.

Rozmawiała Patrycja Paczyńska-Jasińska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto