Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ramach Pasażu Sztuki na ulicy Krawieckiej odbędą się kolejne dwa koncerty

Marcin Szczepański
Duet Alta zagra w niedzielę mocną średniowieczną muzykę.
Duet Alta zagra w niedzielę mocną średniowieczną muzykę. fot. arc
Dwa pierwsze występy już za nami. Kolejne koncerty dopiero nas czekają. Już w ten weekend zagrają Repercussion Trio i Średniowieczny Szał Szałamaj. Będzie mocno i średniowiecznie.

Oba zespoły grają muzykę zupełnie inną, ponieważ na Krawieckiej co roku znaleźć coś dla siebie mogą miłośnicy różnych stylów.

- Repercussion Trio gra muzykę bardzo rozrywkową. Grają na wszelkiego rodzaju perkusjach, bębnach, kotłach, bangach, kastanietach i tym podobnym sprzęcie. Trzech panów z grupy gra klasyczno-rozrywkowy repertuar - zapowiada Magdalena Podziewska, rzecznik Bytomskiego Centrum Kultury, organizatora Art Pasażu.

Dodatkową atrakcją sobotniego wieczoru może być spróbowanie swoich sił na instrumentach perkusyjnych.

- Artyści zapowiadają chęć udostępnienia swojego instrumentarium publiczności na czas koncertu. Może być więc bardzo improwizacyjnie i imprezowo - dodaje Podziewska.

W niedzielę zostaniemy natomiast przeniesieni w średniowieczne klimaty muzyczne. W czasy, kiedy nie było głośników i wzmacniaczy, a jednak muzyka rozbrzmiewała dostojnie. Również wtedy ludzie potrzebowali mocnego uderzenia. Właśnie taki "mocny", średniowieczny repertuar zaprezentują muzycy Tomasz Dobrzański i Paweł Iwaszkiewicz. Występują jako grupa Alta.

- Nazwa pochodzi od alta capella - w terminologii muzycznej oznacza to głośny zespół dęty. Zagramy na dudach, szałamajach, piszczałkach jednoręcznych i bębenkach - zapowiada Dobrzański, który w Bytomiu występował będzie po raz pierwszy. - Szałamaja to średniowieczny instrument o bardzo mocnym brzmieniu. Służył w średniowieczu do grania na imprezach tanecznych i jaki instrument ceremonialny - tłumaczy.

Ich repertuar nazwany został Średniowiecznym Szałem Szałamaju. Podczas występu zagrają tradycyjną muzykę taneczną o szerokim wachlarzu - od średniowiecznej po renesansową. Tradycyjnie występy odbędą się na scenie ustawionej na ulicy Krawieckiej. W razie niepogody przeniesione zostaną do klubu Platforma na Rynku 26. Organizatorzy mają jednak nadzieję na dobrą pogodę i liczną widownię.

- W ubiegły weekend mimo niepogody na koncerty przyszło ponad 60 i 70 osób. To pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszą się koncerty kameralne. W końcu to już trzecia edycja Krawieckiej. Mamy liczną grupę fanów, którzy czekają na koncerty i regularnie na nie przychodzą. Nawet w innych miastach słyszymy, że Art Pasaż cieszy się popularnością - mówi Podziewska. - Na sukces wpływa też to, że każdy wieczór jest inny repertuar. W zależności od tego, co kto lubi, może znaleźć coś dla siebie, czy chce posłuchać kołysanek czy Chopina - dodaje.

W ubiegłą sobotę na inaugurację Krawieckiej wystąpili Radosław Rzepecki i Monika Pawlas. Podczas koncertu "Don Kichot i Dulcynea" wykonali między innymi utwory Ravela, Mozarta i Czajkowskiego. W niedzielę zaprezentował się natomiast chór Sinaxis z prawosławnej Katedry Narodzenia Przenajświętszego Bogarodzicy we Wrocławiu. W zaprezentowanych przez nich pieśniach przejawiały się przede wszystkim wątki kresów wschodnich.

Koncerty Pasażu Artystycznego Krawiecka odbywają się przez cały sierpień w soboty i niedziele o godzinie 19.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto