W garści stalowego miliardera

Jacek Bombor
Lakshmi Mittal kupił PHS, a teraz zabiega o Hutę Częstochowa. Fot. Marian Pietrzyk
Śląskimi hutami rządzi Lakshmi Mittal – jeden z najbogatszych ludzi naszego globu, właściciel najdroższej rezydencji na świecie za 127 mln dolarów, który na bajkowy ślub córki wydał latem 60 mln dolarów! ...

Śląskimi hutami rządzi Lakshmi Mittal – jeden z najbogatszych ludzi naszego globu, właściciel najdroższej rezydencji na świecie za 127 mln dolarów, który na bajkowy ślub córki wydał latem 60 mln dolarów!

– Stać go na taką rozrzutność, natomiast my musimy ostro walczyć z nim o każdą złotówkę na najmniejszy remont – narzeka Władysław Molędzki, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Ispat Polska Stal S. A.

O jego majątku krążą legendy. Lakshmi Mittal, Hindus z paszportem brytyjskim, urodził się 15 czerwca w 1950 roku we wsi Saldulpur na pustyni Thar w stanie Radżastan w Indiach, gdzie nie było nawet elektryczności. Pochodzi jednak z ludu Marwari – a to podobno urodzeni biznesmeni. W Indiach tradycyjnie dorabiali się na handlu i lichwie – co nie przysparzało im przyjaciół, a raczej wzbudzało niechęć.
Karierę zaczynał u boku ojca, który po wojnie dorobił się majątku, zaczynając od... skupu złomu...
Ukończył St. Xavier, s College w Kalkucie, gdzie uzyskał tytuł licencjata w zakresie handlu.
Obecnie Mittal to jeden z najbogatszych ludzi świata, zajmuje 53. miejsce w magazynie „Forbes” na liście najbogatszych ludzi świata z majątkiem przekraczającym 6 mld dolarów. Mieszka w Londynie. Jego żoną jest Usha Mittal, z którą ma dwoje dzieci: syna Aditya i córkę Vanishę.
Dzisiaj w Wielkiej Brytanii z jego zdaniem liczy się nawet Tony Blair – podobno Hindus swego czasu wpłacił sporą sumkę na jego partię. W Anglii bogatszy od niego jest chyba tylko właściciel klubu Chelsea Londyn, rosyjski multimiliarder Roman Abramowicz.

Mittal zarabia jak król i żyje jak król. Bez przerwy podróżuje swoim prywatnym odrzutowcem Gulfstream. Posiada bajeczną posiadłość przy Bishop Avenue, wartą 9 mln funtów – to tzw. aleja bogaczy. Za sąsiadów ma sułtana Brunei i króla Fahda z Arabii Saudyjskiej – zacne grono do sobotniego grilla.

Kupił również najdroższy dom świata: rezydencję w londyńskim Kensington Palace Gardens, która uszczupliła jego portfel o 127 mln dolarów. W środku m. in. łaźnia turecka i wykładany szlachetnymi kamieniami basen...

Najbogatszy azjata ma gest. Latem urządził swojej jedynej córce weselisko z bajki za... 60 mln dolarów. Dość powiedzieć, że dla państwa młodych śpiewała światowej sławy australijska wokalistka Kylie Minogue.
Jak to możliwe, że jeden człowiek rządzi stalowym światem? Podobno ma także żelazny charakter – jest niezłomny, nikomu nie ufa do końca – rządzi sam, o wszystkim chce decydować. I to przynosi efekty. Prasa rozpisywała się o tym, jak walczy o prymat nawet ze swoimi braćmi i ojcem, którzy też nadal mają co nieco do powiedzenia w branży producentów stali...
Głośno było o tym, że po wizycie Mittala w Częstochowie, wkrótce zjawili się tam jego młodsi bracia, także składając konkurencyjną ofertą zakupu huty.

W tym miesiącu pojawiła się informacja, że jego koncern LNM wkrótce przejmie innego stalowego giganta International Steel Group Inc. I wtedy będzie działał już w 14 krajach, a roczna produkcja jego zakładów wyniesie 70 mln ton stali o wartości 30 mld dolarów!

W Polsce jest właścicielem Ispat Polska Stal, które wcześniej nazywały się Polskie Huty Stali. Ale Hindus wszystkim swoim nowym zakupom dodaje nazwę Ispat, co w sanskrycie oznacza stal.
Nadal walczy o nieco mniejszą Hutę Częstochowa. Wciąż mówi się, że miałby chrapkę na Jastrzębską Spółkę Węglową, największego w Europie producenta węgla koksującego. Ten surowiec jest niezbędny do wytopu surówki... A tym mógłby dyktować ceny w Europie...


Obiecać? To nie grzech...
To był rok niespełnionych obietnic, zarówno pod względem dotrzymywania zapisów pakietu socjalnego jak inwestycji w polskie hutnictwo - mówi Władysław Molędzki, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" Ispat Polska Stal S. A.
Dotarliśmy do dokumentu podpisanego przez Kazimierza Jaszczyka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu, w którym omawia on stan zaawansowania inwestycji. Wynika z niego, że cztery najważniejsze inwestycje zapisane w biznesplanie, który ma zostać zrealizowany do końca 2006 r. nie zostały jeszcze rozpoczęte.

 • Budowa linii COS 3 w dawnej hucie Katowice w Dąbrowie górniczej - jak na razie uzgodniono ostateczną wersję zapytania ofertowego.
 • Modernizacja walcowni gorącej blach w dawnej Hucie Sendzimira w Krakowie - nie podjęto nawet decyzji o terminie rozpoczęcia inwestycji.
 • Budowa linii powlekania blach w dawnej Hucie Florian w Świętochłowicach - nie ma na razie decyzji o spełnieniu warunków powodujących wejście kontraktu w życie.
 • Modernizacja walcowni walcówki stali jakościowej w dawnej Hucie Cedler w Sosnowcu - trwa wybór dostawcy.
  Władysław Molędzki twierdzi, że to opóźnienia nie do nadrobienia. Najgorsze, że rozpoczęcie np. inwestycji w Świętochłowicach już nawet uroczyście świętowano - były kwiaty, przemówienia i wbicie symbolicznej łopaty. - A Dąbrowa Górnicza? Mówi się, że procedura zostanie zakończona do końca tego roku. I ministerstwo w to może wierzy, ale nie my. To niemożliwe - wyjaśnia Molędzki.
  Daliśmy słowo, a my słowa zawsze dotrzymujemy - oświadcza kierownictwo Grupy LNM, komentując obietnice przekształcenia w Ispat Polska Stal S. A. w wiodący koncern stalowy w Europie.


  Pakiet pod lupą
  W prokuraturze wylądowała sprawa nieuznania przez koncern sporu zbiorowego, w jaki z zarządem weszły związki zawodowe. Poszło o ok. 940 mln złotych zysku za pierwsze dziewięć miesięcy 2004 roku, w którym załoga chciała mieć swój udział. Zdaniem związkowców, to elementarne łamanie prawa pracy w Polsce. - Ten zysk jest olbrzymi i niespodziewany. Chcieliśmy doprowadzić do tego, by zwykli ludzie pracujący przy produkcji coś z tego mieli - wyjaśnia Władysław Molędzki. - Obawiamy się bowiem, że te pieniądze zwyczajnie wypłyną z Polski. Zresztą zdaniem związkowców zarząd Ispat S. A. złamał aż 17 punktów pakietu socjalnego, który został wypracowany tuż po zakupie PHS przez LNM.

  Spokojnie, zdążymy na czas
  Mówi Frantisek Chowaniec prezes IPS:
  Potwierdzam gotowość do realizacji czterech głównych inwestycji w Ispat Polska Stal do końca 2006 r., co jest zgodne z umową prywatyzacyjną podpisaną przez LNM Holdings z Ministerstwem Skarbu Państwa 5 marca 2004 r. Największą z czterech głównych inwestycji będzie gorąca walcownia blach w oddziale IPS w Krakowie. Inwestor podjął decyzję, że zamiast modernizacji dotychczasowej walcowni, będzie wybudowana nowa, a wartość inwestycji wyniesie 865 milionów złotych. Nowa walcownia została zaprojektowana tak, aby lepiej spełniać wymagania klientów i produkować blachy o najwyższej jakości. Nowa walcownia będzie mogła produkować 2,4 miliona ton blachy rocznie. Stara walcownia w Krakowie będzie funkcjonować do czasu uruchomienia nowej, czyli do końca 2006 r. Nowa walcownia powstanie w miejscu, gdzie obecnie wytwarzane są slaby (półfabrykaty używane do produkcji blach). LNM potwierdza również budowę trzeciej linii ciągłego odlewania stali w oddziale w Dąbrowie Górniczej. Jej uruchomienie jest związane z zakończeniem prac przy budowie nowej gorącej walcowni blach w IPS w Krakowie. Koszty realizacji inwestycji wyniosą 430 milionów złotych. Zakończenie prac jest przewidziane na październik 2006r. Trzecią z inwestycji jest modernizacja walcowni walcówki w oddziale IPS w Sosnowcu. W ciągu najbliższych tygodni zostaną podpisane umowy o realizację tej inwestycji o wartości 130 milionów złotych. Czwartą inwestycją jest budowa i modernizacja linii powlekania blach w oddziale w Świętochłowicach. IPS już wkrótce podpisze umowy, na podstawie których rozpocznie się jej realizacja.

  Polskie Huty Stali
  W dniu 6 maja 2002r. utworzono Polskie Huty Stali
  S. A. - jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Powstała poprzez wniesienie akcji czterech spółek: Huty Katowice S. A, Huty im. T. Sendzimira S. A., Huty Florian S. A. i Huty Cedler S. A. LNM
  Drugi pod względem wielkości koncern stalowy na świecie. Zatrudnia 120 tys. osób, swój początek notuje w połowie lat 70. w Indonezji. W 2002 roku LNM sprzedał 34 miliony ton stali, a zakłady należące do koncernu znajdują się w 12 krajach świata.
  Jak LNM kupił PHS - Kalendarium
 • 21 października 2003 - Rada Ministrów pozytywnie zaopiniowała wniosek Ministra Skarbu i Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej dotyczący wyboru LNM Holdings N. V. jako inwestora strategicznego w procesie prywatyzacji Polskich Hut Stali.
 • 27 października 2003 r. - Piotr Czyżewski - minister skarbu państwa i Lakshmi N. Mittal - prezes LNM Holdings N. V. podpisali umowę sprzedaży akcji Polskich Hut Stali S. A. W jej myśl hinduski właściciel podwyższy kapitał PHS S. A. o 800 mln zł. Zrealizuje też do 2006 r. biznesplan zatwierdzony przez Komisję Europejską, oraz do 2009 r. dokona gwarantowanych inwestycji na łączną kwotę 2,4 mld zł. Umowa gwarantuje, że do końca 2009 r. Skarb Państwa zachowa wpływ na niektóre istotne decyzje dotyczące spółki. Ustalono także system kar umownych za ewentualne niewykonanie zobowiązań inwestycyjnych oraz naruszenie gwarancji zatrudnienia. Zostaje nadał kwestia niedpopisanego pakietu socjalnego
 • Po długich i trudnych negocjacjach, w nocy 18 lutego 2004 roku przedstawiciele LNM Holdings NV i związków zawodowych PHS S. A. parafowali Pakiet Socjalny dla pracowników koncernu. Porozumienie przewiduje m. in. bonus prywatyzacyjny oraz podwyżkę płac przeciętnie o 100 zł na jednego zatrudnionego. Pracownicy PHS S. A. uzyskali także gwarancję pracy do końca 2009 roku.
 • dokładnie po 6 miesiącach negocjacji, 25 lutego 2004 roku związki zawodowe PHS oraz przedstawiciele LNM Holdings NV podpisały pakiet socjalny dla pracowników PHS.


 • Minimalna płaca w górę. Wzrośnie przynajmniej o 184 zł

  Wideo

  Materiał oryginalny: W garści stalowego miliardera - Wisła Nasze Miasto

  Komentarze

  Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

  Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

  Podaj powód zgłoszenia

  Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
  Dodaj ogłoszenie