Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W EC Szombierki będzie Centrum Kreacji Teatralnej. Są na to pieniądze

PSZ
Paweł Szałankiewicz
Remont elewacji, części wnętrz oraz adaptacja głównej hali na salę teatralno-widowiskową - tak zapowiada się remont zabytkowej Elektrociepłowni w Bytomiu. Efekt ma być widoczny za dwa lata.

Elektrociepłownia Szombierki to jeden z najpiękniejszych obiektów w naszym regionie i jeden z najbardziej charakterystycznych na mapie krajobrazowej Bytomia. Zabytek techniki niestety od wielu lat niszczeje. Poprzedni właściciel firma Fortum, miał pewne plany, ale ostatecznie nic z nich nie wyszło. Spółka tłumaczyła , że trudno im inwestować w obiekt np. pod kątem kulturalnym, bo nie jest to zbieżne z ich branżą. Była też np. koncepcja zrobienia tu śląskiego centrum nauki. Ostatecznie w 2016 roku obiekt przejęła spółka Rezonator. I teraz możemy powiedzieć: wygląda na to, że w końcu zacznie się tu dziać coś pozytywnego. Są nie tylko plany. Są też pieniądze na ich realizację.

Fundacja EC Generator, która została powołana w 2017 roku przez właściciela spółkę Rezonator, otrzymała właśnie dofinansowanie w wysokości ok. 14 mln zł na rewitalizację całego obiektu. Łączny koszt prac, które mają zostać przeprowadzone w ciągu dwóch lat, to 21 mln złotych. - Przedmiotem projektu jest przeprowadzenie szerokiego zakresu prac restauratorskich i remontowych kompleksu zabytkowej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu wraz z zagospodarowaniem otoczenia - mówi Agata Kamińska z Fundacji EC Generator.

Nowe, teatralne funkcje

Inwestycja w ten jeden z najpiękniejszych obiektów industrialnych na Śląsku wręcz jest wymagana, ponieważ w ciągu ostatnich lat, budynek elektrociepłowni nie tylko na zewnątrz, ale i w środku, jest zaniedbany. Powstrzymanie degradacji było zresztą podstawowym celem, kiedy Fundacja EC Generator składała projekt o dofinansowanie rewitalizacji tego obiektu.

- Znaczną część środków przeznaczymy na prace remontowe pokrycia dachowego, elewacji oraz izolację, jak również wymianę stolarki drzwiowej i okiennej w budynkach: administracyjnym, maszynowni, pompowni, rozdzielni oraz wieży zegarowej - wymienia Agata Kamińska. Projekt zakłada również adaptację wnętrza budynku, przede wszystkim hali maszynowni oraz pompowni na potrzeby wielofunkcyjnej sali teatralno-widowiskowej, w tym dla teatru 3D, z reprezentacyjnym holem. Teatr 3D ma być ważnym elementem powstającego w EC Szombierki Centrum Kreacji Teatralnej. - Centrum ma być pierwszą w Polsce instytucją poświęconą nowym technologiom scenicznym, złożoną z teatru z opcją 3D oraz Laboratorium Technologiczno-Kreatywnego, które pozwoli twórcom na szkolenie warsztatu, sprawdzenie swoich pomysłów w warunkach rzeczywistych, organizację debat, warsztatów poświęconych kulturze, koncertów, pokazów filmowych - podkreśla Kamińska. Część przestrzeni ma być przeznaczona na działalność muzealną i galerię sztuki. Fundacja chce m.in. we współpracy z Polskim Muzeum Jazzowym przygotować ekspozycję, jak również stworzyć ekspozycję poświęconą dawnej działalności produkcyjnej EC Szombierki. Umowa na dofinansowanie ma być podpisana do czerwca tego roku. Od tego momentu Fundacja EC Generator będzie miała 48 miesięcy na to, aby przeprowadzić inwestycję.

Obiekt ma już prawie 100 lat

Budowa elektrociepłowni rozpoczęła się w 1917 roku, a zakończono ją w 1920. Początkowo miała to być fabryka prochu, jednak ze względu na zapotrzebowanie wykorzystania węgla odpadowego z należącej do spółki kopalni Bobrek i Szombierki , postawiono na elektrownię.

Inwestorem była wtedy niemiecka spółka Schaffgotsch Bergwerksgesellschaft GmbH, należąca wówczas do Joanny Gryzik, „śląskiego kopciuszka” , głównej spadkobierczyni majątku po Karolu Goduli oraz jej męża Hansa Ulryka Schaffgotscha. W 1937 roku wzniesiono najwyższy z trzech kominów elektrowni o wysokości 120 metrów.

W latach siedemdziesiątych przekształcono „Szombierki” z zawodowej elektrowni kondensacyjnej w elektrociepłownię. I funkcjonowała bardzo dobrze.

Natomiast w latach 1995-1998 EC Szombierki zakończyło wytwarzanie energii elektrycznej. Później obiekt był „źródłem rezerwowo-szczytowym systemu ciepłowniczego miasta. Całkowite wygaszenie nastąpiło w 2011 r.

Lady Dynamite
EC Szombierki pomoże wyzwolić kobiecą energię

Fundacja EC Generator powoli przygotowuje się do tegorocznej Industriady, czyli Święta Zabytków Techniki. Stąd też w murach Elektrociepłowni Szombierki będzie kręcony wideoklip specjalnie na Industriadę. Tancerki i tancerzy zainteresowanych udziałem w profesjonalnym videoclipie kręconym w industrialnej scenerii EC Szombierki mogą przyjść na casting, który odbędzie się w piątek 13 kwietnia na III piętrze Centrum Handlowego Agora w godz. 12-17. Casting przeznaczony jest dla osób tańczących zawodowo, uczących się w szkołach tańca, jak również ćwiczących amatorsko i pragnących sprawdzić się przed profesjonalnym jury. Teledysk będzie kręcony w dniach 5-6 maja.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto