Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu założono Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku. Jego celem jest pielęgnacja historii

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
Od sierpnia tego roku w mieście działa już Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku.
Od sierpnia tego roku w mieście działa już Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku. Arc. UM Bytom
W tym roku powołano do życia Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku. Liczy ono już sobie prawie 50 osób. Jego głównym celem jest pielęgnacja historii dzielnicy, a także nieczynnej bytomskiej kopalni.

W mieście działa Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku

Byli pracownicy kopalni na Rozbarku, która została zlikwidowana w 2004, w sierpniu tego roku założyli stowarzyszenie. Główny cel? Promowanie historii i tradycji dzielnicy, z którą są związani od dawna.

Szybko udało się zebrać grupę ok. 50 osób, która już wkrótce będzie się spotykać w - obecnie remontowanym - lokalu znajdującym się przy ul. Kochanowskiego.

Wiadomo na pewno, że członkowie Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku w planach mają utworzenie tzw. Izby Pamięci Rozbarku. Chodzi o zebranie najważniejszych pamiątek, które nawiązują do historii tej bytomskiej dzielnicy.

Ponadto w przyszłości ma to być miejsce, w którym będą odbywać się spotkania z przedszkolakami czy uczniami szkół - dzięki temu również oni poznają historię Rozbarku.

Stowarzyszenie posiada już również własne logo - to projekt Oliwii Hyli, uczennicy Technikum nr 4 w Bytomiu w klasie grafiki komputerowej i poligrafii cyfrowej. Widać na nim Cechownię Rozbark oraz szyb kopalniany.

Trwa rewitalizacja obiektów po byłej KWK Rozbark - co tu powstanie?

Wydobycie w Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark prowadzono do 2004 roku. Byli pracownicy, którzy działają również w stowarzyszeniu, od lat dbają, aby pomnik i wagonik kolejowy - który jest położony na rogu ulic Chorzowskiej i Tuwima - upamiętniający zakończenie eksploatacji był w dobrym stanie.

Po tym, jak bytomska kopalnia została, w ramach restrukturyzacji górnictwa, zlikwidowana, wielu pracowników zabrało z niej najcenniejsze pamiątki do swoich domów. Jedna z nich, chodzi o kopalniany sztandar, co ciekawe jest w posiadaniu jednego z założycieli Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku.

W 2014 roku w budynku cechowni dawnej kopalni otwarto z kolei Teatr Tańca i Ruchu Rozbark.

Warto wspomnieć, że cały czas trwają prace związane z rewitalizacją obiektów po byłej KWK Rozbark - to właśnie tu powstanie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.

- Rewitalizacja poprzemysłowych obiektów w Bytomiu to szansa dla naszego miasta - nie ma wątpliwości prezydent Mariusz Wołosz i dodaje, że z pewnością w niedalekiej przyszłości będzie ono jedną z wizytówek Bytomia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto