Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu-Rozbarku powstaje Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych ZDJĘCIA Dodatkowe dofinansowanie do projektu stało się faktem

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu powstaje na terenie dawnej kopalni w dzielnicy Rozbark. Zobacz zdjęcia >>>
Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu powstaje na terenie dawnej kopalni w dzielnicy Rozbark. Zobacz zdjęcia >>>UM Bytom
Rewitalizacja obiektów po KWK "Rozbark" w Bytomiu cały czas trwa. To właśnie tu już w niedalekiej przyszłości będzie działało Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Urząd Miejski poinformował, że dzięki dodatkowym środkom finansowym powstaną kolejne atrakcje w tym sportowym ośrodku.

Bytom: dofinansowanie dla Centrum Wspinaczkowego od Ministerstwa Sportu

Na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego „Rozbark” w Bytomiu powstaje Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Rewitalizacja obiektów cały czas trwa. W planach jest realizacja kolejnych inwestycji w ramach tego dużego projektu. To wszystko, dzięki pozyskaniu dodatkowych środków z Ministerstwa Sportu.

- W planach mamy budowę kolejnej wewnętrznej ściany wspinaczkowej, drogi do wspinaczki na czas wraz z zapleczem treningowym, a także kompleks saun, w tym sauna mokra, sucha oraz tzw. infrared, czyli sauna na podczerwień – wyjaśnia Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom.

Pierwsze efekty prac już widać - wyremontowano mur oporowy, a obecnie trwają zaawansowane prace w budynku noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk.

Roboty prowadzone są także w budynku kotłowni, który ucierpiał wskutek zawalenia się komina (doszło do tego w połowie lipca 2019 roku). Warto wspomnieć, że na jednej z elewacji budynku (od strony ul. Chorzowskiej) powstanie podświetlana zewnętrzna ścianka wspinaczkowa.

- Będzie to ewenement nie tylko na skalę naszego kraju. Najbliższe tego typu obiekty są w Austrii i zachodnich Niemczech - dodaje prezes Skarpy Bytom.

Odpowiednie warunki atmosferyczne sprawiają, że dużo dzieje się także na zewnątrz.

- W ostatnim czasie przeprowadziliśmy niwelację i profilowanie terenu, celem przystosowania terenu pod strefę streetworkoutu, parkuru, parkuru terenowego (biegi OCR) czy popularny ostatnio tor typu NinjaWarrior – kontynuuje Dobromir Bujak.

Otoczenie dawnej kopalni bardzo się więc zmieni. W planach jest też stworzenie alejek dla pieszych, parkingów oraz siłowni "pod chmurką".

Jak czytamy w zapowiedziach, pierwszy etap prac ma się zakończyć w połowie przyszłego roku. - W kolejnym już etapie planujemy oczyszczenie elewacji budynków kotłowni i Szybu „Bończyk”, następnie uzupełnieniu spoin, oraz zabezpieczeniu całości ścian, aby nadać im estetyczny wygląd na lata – wyjaśnia Bujak.

Prezydent Bytomia: Obiekt będzie z pewnością jedną z wizytówek naszego miasta

Obiekt w dzielnicy Rozbark będzie pełnił kilka funkcji:

  • szkoleniowo - noclegową,
  • centrum sportów siłowych,
  • centrum sportów wspinaczkowych,
  • społeczną, komunikacyjną oraz
  • administracyjną.

Wiadomo już, że utworzona zostanie tu placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Bytomski klub będzie realizował projekt „Wspiąć się w górę - usługi społeczne w Bytomiu”.

- W ramach prowadzonych zajęć uczestnicy będą mogli skorzystać z pomocy wychowawców przy odrabianiu prac domowych, ale również będą świadczone usługi w zakresie pomocy logopedy i psychologa. Prowadzone będą także zajęcia z języka angielskiego, matematyki czy ekspresji ruchowej - informuje Tomasz Sanecki z biura prasowego bytomskiego magistratu.

- Powstający w Rozbarku obiekt będzie z pewnością jedną z wizytówek naszego miasta nie tylko w regionie, ale również w kraju. Jego nowoczesność, a także możliwość uprawiania wielu sportów w jednym miejscu będzie miała wpływ na atrakcyjność tego miejsca – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Pierwotnie koszt budowy całości oszacowano na ok. 11,4 mln zł brutto, to się jednak zmieniło. - Po katastrofie budowlanej w 2019 roku kwoty te z pewnością ulegną zmianie, a całkowity koszt rewitalizacji obiektów po byłej kopalni poznamy dopiero po zakończeniu całej inwestycji – mówi prezes Skarpy Bytom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto