Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu powstał klaster energii na zrekultywowanych terenach. Porozumienie zostało podpisane

Szymon Bijak
Szymon Bijak
W Bytomiu powstał klaster energii na zrekultywowanych terenach
W Bytomiu powstał klaster energii na zrekultywowanych terenach UM Bytom
W Bytomiu powstał klaster energii. Podpisano w tej sprawie porozumienie pod koniec stycznia. Zielona energia czerpana chociażby z terenów poprzemysłowych czy dążenia do energetycznej samowystarczalności - to przykładowe korzyści, które może zyskać miasto w niedalekiej przyszłości.

W Bytomiu powstał klaster energii na zrekultywowanych terenach

W Bytomiu powstał klaster energii. 25 stycznia - w Urzędzie Miejskim - prezydent Mariusz Wołosz wraz z przedstawicielami bytomskich spółek oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA. podpisali porozumienie w tej sprawie.

Efektem współpracy członków klastra (są to lokalne podmioty zajmujące się wytwarzaniem, dystrybucją, magazynowaniem i konsumpcją energii) ma być stworzenie w przyszłości samowystarczalnego systemu energetycznego na terenie miasta.

- Podpisanie porozumienia to duży krok Bytomia w stronę zielonej energii i nabierającego już realnych kształtów projektu pozyskiwania energii z terenów poprzemysłowych. Formuła, którą będziemy tworzyć będzie jednak otwarta nie tylko na duże firmy, ale też na indywidualnych odbiorców. Mamy szereg możliwości, by to właśnie w Bytomiu rozpoczęła się zielona transformacja - powiedział, podczas podpisywania porozumienia, Mariusz Wołosz, prezydent miasta.

O utworzeniu klastra energii z dużym optymizmem mówił także dr Janusz Michałek, czyli prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA. Podkreślał, że może wpłynąć na zachęcenie nowych przedsiębiorstw do inwestowania na terenie Bytomia.

- Włączając się w liczne projekty tego typu, chcemy tworzyć nowe, wysokopłatne, zaawansowane ekologicznie, tzw. „zielone” miejsca pracy, ale również utrzymywać te, które już mamy. Jest to niezwykle ważne dla przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji obszarów pogórniczych znajdujących się w województwie śląskim - wyjaśnia Janusz Michałek.

Warto też wspomnieć, że w Bytomiu wyznaczono już konkretne tereny, na których mogłyby wkrótce powstać proekologiczne instalacje. Znajdują się one m.in. przy ul. Kamieńskiej - Brzezińskiej, Strzelców Bytomskich - Magdaleny 1, Dworskiej czy Orzegowskiej.

Przypomnijmy, że w połowie stycznia, o czym informowaliśmy na naszych łamach, w Gliwicach odbyło się spotkanie ekspertów z samorządowcami, podczas którego omówiono innowacyjny projekt Śląskiego Systemu Magazynowania Energii. Wszystko po to, aby wykorzystać tereny poprzemysłowe do tego celu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto