Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu pojawiły się pierwsze pojemniki na elektrośmieci. Można je znaleźć w 10 punktach w mieście

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Pierwsze pojemniki na elektrośmieci stanęły w Bytomiu.
Pierwsze pojemniki na elektrośmieci stanęły w Bytomiu. UM Bytom
W Bytomiu pojawiło się dziesięć pierwszych pojemników na elektrośmieci. Są one rozlokowane w różnych częściach miasta. Do charakterystycznych, czerwonych kontenerów mieszkańcy mogą wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Miasto zapowiada, że docelowo pojemników ma być w przyszłości jeszcze więcej.

Bytom: pierwsze kontenery na elektrośmieci już działają

W czwartek, 15 października, w różnych częściach Bytomia stanęły pierwsze czerwone kontenery, do których można wyrzucać np. zepsute żelazko, uszkodzony monitor czy niesprawny już telefon komórkowy.

- Od prawie dwóch lat kwestie związane z uporządkowaniem gospodarowania odpadami są dla nas jedną z ważniejszych spraw. Cieszymy się z tej współpracy i faktu, że dzięki niej bytomianie zyskają możliwość wygodnego i ekologicznego pozbycia się elektroodpadów – wyjaśnia Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Postawienie pierwszych charakterystycznych pojemników na terenie miasta było możliwe, dzięki podpisaniu porozumienia z firmą MB Recycling oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko.

W Bytomiu zostanie także, w związku z tym, przeprowadzona akcja informacyjna, która ma na celu uświadomić wszystkim, jak istotny dla środowiska jest recykling zużytego sprzętu elektryczno-elektronicznego. - Kładziemy duży nacisk, aby młode pokolenie uczyć prawidłowej metody segregacji odpadów. Dla nas istotny jest również aspekt miejskiego wyniku - jako miasto musimy wykazać się odpowiednim poziomem segregacji. Przez takie właśnie działania mamy szansę ten wskaźnik zwiększyć - dodaje wiceprezydent Michał Bieda.

Na razie w Bytomiu stanęło 10 pojemników, ale już wiadomo, że będzie ich więcej. Kontenery mają jeszcze stanąć w 15 innych miejscach na terenie miasta.

Co ciekawe, wewnątrz zainstalowano system monitoringu wypełnienia. Dzięki temu, obsługa będzie wiedziała dokładnie, kiedy należy je opróżnić.

Tak prezentuje się lista lokalizacji pojemników w Bytomiu:

  • ul. Siemiradzkiego 9 (przy Szkole Podstawowej nr 36) - Śródmieście;
  • ul. Pułaskiego 71 (przy lodowisku) - Śródmieście;
  • ul. Wrocławska 43 - Śródmieście;
  • ul. Jeziorańskiego 1 c - Miechowice;
  • pl. Słoneczny 2 - Miechowice;
  • ul. Falista 2 - Karb;
  • ul. Konstytucji 54 - Bobrek;
  • ul. Broniewskiego 1- Szombierki;
  • ul. Wyzwolenia 6b - Szombierki;
  • ul. Zielna 25, 25 a, 14b - Szombierki.

- Projekt Elektryczne śmieci to pierwszy tego typu projekt ogólnopolski adresowany do miast powyżej 40 tys. mieszkańców. Z naszych analiz wynika, że znakomita cześć elektroodpadów powstaje w dużych miastach, a w naszych domach trzymamy 100 mln ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Bytom jest pierwszym miastem na Górnym Śląsku, które dołączyło do projektu - dodaje Michał Jurczok, dyrektor ds. rozwoju MB Recycling.

Co można wrzucać do pojemników?

Do czerwonych kontenerów w Bytomiu można wrzucać:

  • sprzęt małogabarytowy, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm,
  • małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm,
  • telefony komórkowe, GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste, drukarki, telefony,
  • zużyte baterie i akumulatory,
  • małe AGD typu toster, suszarka, żelazko itd.

Jeśli jednak chcielibyśmy pozbyć się sprzętu, który przekracza wspomniane gabaryty, musimy najpierw zadzwonić na specjalny numer infolinii (572 102 102), który jest podany na każdym kontenerze. Dzięki temu, pracownicy będą mogli niechciany sprzęt szybko od nas odebrać.

- Jest to dla mieszkańców usługa nieodpłatna - to bardzo istotne. Ludzie, którzy najczęściej są przyłapywani na wyrzucaniu odpadów [w nieodpowiednie miejsce - przyp. red.], tłumaczą się drogim kosztem utylizacji, co jednak nie zawsze jest prawdą. Tak więc tylko od dobrej woli zależy, czy zużyte elektrośmieci trafią do tego pojemnika, a później zostaną na stosownej stacji przetworzone i uzyskamy z nich to, co najlepsze - powiedział podczas konferencji dla mediów Mariusz Wołosz.

Na sam koniec warto zaznaczyć, że mieszkańcy Bytomia dalej mogą korzystać z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy al. Jana Pawła II oraz oddawać elektroodpady w ramach organizowanych co tydzień w różnych częściach miasta Mobilnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Tylko w 2019 roku w ramach mobilnych zbiórek udało się zebrać ponad siedem ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a w samym punkcie przy al. Jana Pawła II - kolejne trzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto