Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu otwarto wystawę poświęconą pamięci Karin Stanek. Swoje zbiory udostępnił Stefan Papierowski

Szymon Bijak
Szymon Bijak
W Bytomiu otwarto wystawę poświęconą pamięci Karin Stanek. Swoje zbiory udostępnił Stefan Papierowski. Zobacz zdjęcia >>>
W Bytomiu otwarto wystawę poświęconą pamięci Karin Stanek. Swoje zbiory udostępnił Stefan Papierowski. Zobacz zdjęcia >>>UM Bytom
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu w piątek, 10 lutego, otwarto wystawę poświęconą Karin Stanek. Złożyły się na nią przedmioty pochodzące ze zbiorów najwierniejszego fana artystki - Stefana Papierowskiego.

W Bytomiu otwarto wystawę poświęconą pamięci Karin Stanek. Swoje zbiory udostępnił Stefan Papierowski

Od 10 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu można oglądać wystawę poświęconą pamięci Karin Stanek, czyli królowej polskiego bigbitu. Złożyły się na nią przedmioty pochodzące ze zbiorów Stefana Papierowskiego, najwierniejszego fana artystki, który jest ogromnym popularyzatorem jej twórczości od wielu lat.

- Przygotowałem na wystawę sporo materiałów. Można było z nich zrobić kilka wystaw, ale chcę, by po ponad ośmiu latach, które minęły od ostatniej dużej wystawy na temat Karin Stanek w Bytomiu, pokazać jej postać w sposób wyjątkowy. Dlatego też postanowiłem udostępnić wszystko to, co posiadam w swoim przebogatym archiwum. Są więc m.in. listy i dedykacje, które otrzymałem od Karin, wspólne zdjęcia czy artykuły na jej temat, nie tylko z naszego kraju - mówił przed otwarciem wystawy, na łamach "Dziennika Zachodniego", Stefan Papierowski.

Karin Stanek - która przyszła na świat w Bytomiu w 1943 - była niewątpliwie jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat sześćdziesiątych. „Malowana lala”, „Chłopiec z gitarą”, „Jedziemy autostopem” czy „Tato, kup mi dzinsy” - te utwory doskonalą pamiętają do dziś wszyscy ci, którzy wówczas wychowywali się w Polsce.

Zmarła 15 lutego 2011 w jednym z niemieckich szpitali z powodu ciężkiego zapalenia płuc, z którym walczyła przez kilka tygodni. Pochowana została na cmentarzu w Wolfenbüttel (do Niemiec wyjechała na stałe w połowie lat siedemdziesiątych). Po śmierci została oczywiście uhonorowana w rodzinnym Bytomiu - jej imieniem nazwano plac przed Bytomskim Centrum Kultury, a we wrześniu 2013 roku postawiono tam jej pomnik.

Wystawę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu można oglądać do 25 lutego

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto