Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu otwarto wewnętrzną ścianę wspinaczkową. Cały kompleks na Rozbarku oficjalnie już działa

Szymon Bijak
Szymon Bijak
W Bytomiu otwarto wewnętrzną ścianę wspinaczkową. Cały kompleks na Rozbarku jest już dostępny dla mieszkańców. Zobacz zdjęcia >>>
W Bytomiu otwarto wewnętrzną ścianę wspinaczkową. Cały kompleks na Rozbarku jest już dostępny dla mieszkańców. Zobacz zdjęcia >>>Lucyna Nenow
Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu jest już oficjalnie otwarte. Od września można było korzystać m.in. ze strefy zewnętrznej, teraz gotowa jest również główna atrakcja całego kompleksu - mowa oczywiście o wewnętrznej ścianie wspinaczkowej o powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych.

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu otwarte. Ma to być jedna z wizytówek miasta

Gdzie znajduje się jeden z najnowocześniejszych obiektów wspinaczkowych w Europie? Odpowiedź jest prosta - w Bytomiu, przy ul. Kilara. Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, które powstało na terenie po dawnej kopalni węgla kamiennego w dzielnicy Rozbark, zostało 5 listopada oficjalnie otwarte.

- Całość naprawdę robi wrażenie. Widać, że jest to obiekt znakomicie wykonany. No i co by nie mówić: to kolejna wizytówka Bytomia - nie ma wątpliwości Mariusz Wołosz, prezydent miasta.

W najnowszej części kompleksu dominuje strefa sportowa wewnętrzna, czyli grota (o wysokości 15,5 m) z 18 stanowiskami. Oprócz tego są też: strefa rekreacyjna, która ma 13 metrów wysokości i dziecięca z 14 torami. Dla najmłodszych jest przeznaczona ponadto jedna z boulderowni. W obiekcie działają także boulderownie sportowe i rekreacyjne. Nie brakuje także podświetlanego Kilter Boarda - to trenażer wspinaczkowy o regulowanym kącie nachylenia - i drewnianej ściany systemowej Beastmaker. Zadowoleni powinni być również miłośnicy wspinaczki na czas.

- Na chwilę obecną jesteśmy największym obiektem wspinaczkowym w Polsce. Mam nadzieję, że inni będą nas "gonić", bo to z pewnością przysłuży się dobru tej dyscypliny - wyjaśnia Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom, który podkreśla, że tu każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno osoby początkujące, stawiające pierwsze kroki we wspinaczce, jak i te bardziej wytrenowane.

Strefa zewnętrzna kompleksu działa już natomiast od września

Przypomnijmy, że w połowie września tego roku udostępniona została strefa zewnętrzna dla miezkańców, na którą składa się m.in. ściana wspinaczkowa, strefa parkouru, street workoutu, tor do biegów terenów czy siłownia plenerowa.

Bytomskie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych otwiera dla mieszkańców strefę zewnętrzną. Zobacz zdjęcia >>>

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych otwiera dla mieszk...

- Widziałem tego typu obiekty w całej Europie i spokojnie mogę powiedzieć, że ten nasz będzie w pierwszej trójce najlepszych centrów wspinaczkowych na kontynencie. Dzięki infrastrukturze towarzyszącej, która tutaj powstała, takiego kompleksu nigdzie indziej nie ma - podkreślał, w połowie września, Dobromir Bujak.

Kompleksowość to słowo klucz w przypadku tej inwestycji. Do dyspozycji jest bowiem również budynek szkoleniowo-noclegowy. Jest on wyposażony w salę bankietową i zaplecze socjalne - posiada 16 pokojów dwu-, trzy- i czteroosobowych.

Nie zapomniano także o zapleczu ogólnorozwojowym. - Posiadamy w pełni wyposażoną siłownię, mamy strefę typu cross, salę do fitnessu czy kompleks saun - wylicza prezes KS Skarpa Bytom.

Wisienką na torcie jest natomiast kawiarenka zlokalizowana na ostatnim piętrze budynku, z której można podziwiać panoramę miasta.

- Baza sportowo-rekreacyjna jest ważna w funkcjonowaniu miasta. Chodzi o to, aby mieszkańcy dobrze się tu czuli, mieli możliwości spędzania swojego wolnego czasu. To kolejna duża wartość dodana do tego, co robimy, aby to miasto było przyjazne mieszkańcom - zarówno obecnym, jak i przyszłym - dodaje Mariusz Wołosz.

Zewnętrzna strefa aktywności, podobnie jak siłownia wewnątrz obiektu, jest czynna przez cały tydzień - od 7 do 23, natomiast ścianka wspinaczkowa w dni robocze działa od 14 do 23, a weekendy można z niej korzystać już od godz. 7 rano.

Kompleks jest ogólnodostępny, ale za część atrakcji trzeba zapłacić. Szczegółowy cennik można znaleźć w TYM miejscu.

- To była bardzo trudna inwestycja. Pierwotnie obiekt był przeznaczony do rozbiórki, jednakże ze względu na jego historyczny i zabytkowy charakter, na szczęście do tego nie doszło. Kiedy tutaj weszliśmy, w środku rosły drzewa. Udało nam się go jednak zrewitalizować, choć nie brakowało problemów czy niespodzianek. Budynek pochodzi z końca dziewiętnastego wieku - nie brakowało więc rzeczy, które wymagały od nas przeprowadzenia pewnych zmian w czasie prac, ale wydaje mi się, że efekt końcowy jest zadawalający - podkreśla Dobromir Bujak, który cieszy się z tego, że - z jednej strony - udało się zachować postindustrialny klimat, a z drugiej - wprowadzić tu sporo nowoczesności.

Wartość całej inwestycji na Rozbarku wynosiła ponad 23 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych stanowi ok. 16 mln.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto