Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Via regia w Bytomiu. Szlak wędrówki gatunków w Muzeum Górnośląskim

MANO
Via regia - szlak wędrówki gatunków
Via regia - szlak wędrówki gatunków mat.prasowe Muzeum Górnośląskie
Via regia – szlak wędrówki gatunków. To tytuł wystawy w Bytomiu, którą będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim od 2 lipca do stycznia 2014. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 17.

Jednym z najsłynniejszych nosorożców była Clara. Została nawet uwieczniona na kilku obrazach: Jana Wandelaara „Nosorożec Clara” z 1742, Jeana-Baptiste Oudry’ego „Nosorożec Clara w Paryżu” z 1749 czy Pietra Longhi’ego „Nosorożec” z 1751. Zwierzę było między innymi jedną z głównych atrakcji karnawału w Wenecji w roku 1751. Jest to „Prawdziwy portret nosorożca” – jak głosi afisz w dalszym planie obrazu Pietra Longhi’ego. Clara była atrakcją i swoistą gwiazdą. Jej właściciel pokazywał ją we wszystkich stolicach europejskich. Odwiedziła też Polskę, była w Warszawie i Krakowie. Co więcej, podróżowała też szlakiem „via regia”.

Via regia w Bytomiu

„Via regia” to Droga Królewska lub inaczej Wysoka Droga, która wykształciła się w Europie jako trakt handlowy
i szlak przemarszów wojsk. Od średniowiecza łączyła, i nadal łączy wschód i zachód kontynentu. Rozciąga się od Hiszpanii (Santiago de Compostela) aż po Ukrainę (Kijów).

Wystawa „Via regia – szlak wędrówki gatunków”, która 2 lipca o godzinie 17 otwarta zostanie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, dotyczy odcinka pomiędzy Frankfurtem nad Menem (Niemcy), a Wrocławiem (Polska) i dalej również Krakowem. Warto zaznaczyć, że Bytom był i jest jednym z istotnych miast na tym trakcie.
Wędrując przez równiny i wyżyny, wystrzegając się pasm Średniogórza Niemieckiego i Karpatów oraz dolin rzek, człowiek świadomie lub nieświadomie przewoził rośliny, zwierzęta i mikroorganizmy. Tak trafiły na Łużyce karpie.
To tak naprawdę ryba azjatycka, która na Łużycach hodowana jest od średniowiecza.
Wystawa, jak przystało na ekspozycję opowiadającą o szlaku wędrówki gatunków, ma charakter wędrowny. Przygotowana przez Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz odwiedza różne muzea w Niemczech i w Polsce. Teraz pojawi się w Bytomiu. Komisarzem wystawy jest Roland Dobosz.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto