„Verona” w Bytomiu? To obszar, który niedawno decyzją radnych został uznany za użytek ekologiczny

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
"Verona" to nowo utworzony użytek ekologiczny w Bytomiu. Obszar podlega pod leśnictwo Stolarzowice – Nadleśnictwo Brynek i od niedawna jest prawnie chroniony.

Radni jednomyślnie podjęli decyzję o uznaniu za użytek ekologiczny obszaru pod nazwą „Verona” podczas sesji Rady Miasta, która miała miejsce 24 stycznia 2022 roku. Tym samym obszar ten został objęty ochroną po 135 lat od zakończenia wydobycia przez kopalnię Veronę.

Górnicze dziedzictwo to skarb Bytomia. Warto dodać, że "Verona" jest już trzecim, po rezerwacie Segiet i Żabich Dołach, terenem pogórniczym w Bytomiu objętym ochroną.

Kopalnia ta należała do Karola Goduli. Była jedną z kopalń galmanu działających na Górnym Śląsku. W pierwszej połowie XIX wieku znajdowała się w dziesiątce największych kopalni cynkowych. Wydobycie zakończono tu w 1886 roku, a urządzenia znajdujące się w kopalni przeniesiono do kopalni cynku „Vorsehungsgrube” („Opatrzność”), położonej w pobliskich Górnikach. Obecnie teren ten sąsiaduje z Rezerwatem Segiet, wpisanym na listę UNESCO.

Zgodnie z przyjętą uchwałą, teren o powierzchni 14,45 ha, na którym znajdują się obszary leśne wraz z polaną śródleśną z formami wypukłymi (kopce, wydmy) i wklęsłymi (doły, zagłębienia terenu wypełnione wodą, dawne zbiorniki i wyrobiska) i dolinką potoku, który podlega pod leśnictwo Stolarzowice – Nadleśnictwo Brynek, od tej pory będzie chroniony prawem.

Użytek postanowiono ustanowić po przeprowadzeniu badań naukowych, które zrealizowane zostały przez przedstawicieli Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.

- Wykazane zostało, że obszar po byłej kopalni „Verona” jest terenem przyrodniczo cennym, na którym występują rzadkie gatunki roślin ściśle związane z prowadzoną tutaj niegdyś działalnością wydobywczą rud cynkowo-ołowiowych – czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miasta.

Warto też dodać, że teren zachował specyficzną, poprzemysłową rzeźbę terenu, co sprawia, że posiada unikalny charakter i historyczne wartości dla regionu. Nadzór nad użytkiem ekologicznym będzie sprawowało Nadleśnictwo Brynek.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z 2004 roku „Użytkami ekologicznymi są zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej – naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt, i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania”.

Teren zostaje objęty ochroną w celu zachowania przyrodniczych, naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych walorów obszaru po byłej kopalni rud galmanu „Verona” ze stanowiskami regionalnie rzadkich gatunków roślin.

Warto wiedzieć, że na terenie użytku ekologicznego obowiązują pewne zakazy. Jakie? Oto lista!

Zakazuje się:

  • niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obszaru;
  • wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, z wyjątkiem prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym albo budową, odbudową, utrzymywaniem, remontem lub naprawą urządzeń wodnych;
  • uszkadzania i zanieczyszczania gleby;
  • dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli zmiany te nie służą ochronie przyrody albo racjonalnej gospodarce rolnej, leśnej, wodnej lub rybackiej
  • likwidowania, zasypywania i przekształcania obszarów wodno-błotnych;
  • wylewania gnojowicy, z wyjątkiem nawożenia użytkowanych gruntów rolnych;
  • zmiany sposobu użytkowania ziemi;
  • umyślnego zabijania dziko występujących zwierząt, niszczenia nor, legowisk zwierzęcych oraz tarlisk i złożonej ikry, z wyjątkiem amatorskiego połowu ryb oraz wykonywania czynności związanych z racjonalną gospodarką rolną, leśną, rybacką i łowiecką;
  • zbioru, niszczenia, uszkadzania roślin i grzybów na obszarach użytków ekologicznych, utworzonych w celu ochrony stanowisk, siedlisk lub ostoi roślin i grzybów chronionych;
  • umieszczania tablic reklamowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie