Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Dworcowa doczeka się gruntownej rewitalizacji ZDJĘCIA Jak będzie ona wyglądać w przyszłości?

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Ulica Dworcowa w Bytomiu, po trzydziestu latach doczeka się gruntownej rewitalizacji. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Ulica Dworcowa w Bytomiu, po trzydziestu latach doczeka się gruntownej rewitalizacji. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>Szymon Bijak
Po trzydziestu latach ul. Dworcowa w Bytomiu doczeka się w końcu gruntownej przebudowy. Wszystko odbędzie się w ramach rewitalizacji Śródmieścia. W czwartek - 20 sierpnia - zaprezentowano koncepcję jej modernizacji, a także znajdujących się tu kamienic.

Choć liczy niespełna 450 metrów długości i 15 metrów szerokości to przez mieszkańców Bytomia ul. Dworcowa uznawana jest za serce Śródmieścia. Żeby jednak była w pełni reprezentatywna dla miasta, musi zostać wyremontowana. Po trzydziestu latach nastąpi jej przebudowa!

Władze Bytomia zapowiedziały 20 sierpnia, że w ramach projektu rewitalizacji Śródmieścia, doczeka się ona gruntownej modernizacji, a wraz z nią 11 zabytkowych kamienic.

Po wielu latach ul. Dworcowa w Bytomiu doczeka się gruntownego remontu

- Bardzo się cieszę, że ulica zostanie przebudowana, gdyż od urodzenia mieszkam w Bytomiu i jestem z nim bardzo związany. Przystępując do prac nad projektem mieliśmy na uwadze, że to jedna z najważniejszych ulic w mieście. Wymaga ona zmian, ale wciąż będzie to główny deptak w Bytomiu - wyjaśnia Grzegorz Pronobis z Pronobis Studio, autor projektu przebudowy ul. Dworcowej.

Wiadomo na pewno, że będzie ona przede wszystkim przyjazna dla pieszych. Chodzi m.in. o wygodną dla przechodniów nawierzchnię z ciętego kamienia. Droga na ul. Dworcowej zostanie podzielona na strefy:

  • komercyjną – przeznaczoną dla lokalnych przedsiębiorców,
  • rekreacyjną, na której królować będzie zieleń i mała architektura oraz
  • ruchu.

- Innowacją będzie też poprowadzenie wzdłuż całej ul. Dworcowej specjalnej ścieżki wraz z mapami dotykowymi, dzięki czemu osoby niewidome i niedowidzące będą mogły się bezpiecznie przemieszczać - dodaje Grzegorz Pronobis.

Przed zrealizowaniem konceptu przebudowy, odbyły się konsultacje społeczne przeprowadzone przez tutejsze organizacje pozarządowe.

Wynikło z nich m.in. że dużym problemem dla mieszkańców są samochody. Dlatego też ich ruch będzie uspokojony i ograniczony do niezbędnego minimum.

W zapowiedziach możemy przeczytać, że pojawi się monitoring kontrolujący wjazd pojazdów. Natomiast dowóz towarów do lokali będzie możliwy tylko w określonych godzinach (wczesnym rankiem i późnym popołudniem).

Ulica Dworcowa w końcu stanie się zielona

Na nowej ul. Dworcowej - co wszystkich powinno ucieszyć - pojawi się więcej zieleni. Nie zabraknie drzew, kwiatów i pergoli z pnączami. Brak roślinności doskwiera mieszkańcom, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy deptak staje się istną betonową pustynią, na której ciężko znaleźć chociaż trochę cienia.

- Na całej ulicy powstaną jeszcze takie cztery duże konstrukcje, które nazwaliśmy roboczo „bramami”, na których będą rosnąć pnącza. Dodatkowo poszerzymy skwer w okolicach pl. Wolskiego. Nabierze on innego wymiaru, również tu pojawi się duża ilość zieleni. To będzie miejsce, w którym będą mogły się odbywać mniejsze wydarzenia czy imprezy - kontynuuje autor projektu przebudowy.

Wzdłuż całej ulicy pojawią się ponadto nowe ławki. Założenie tego projektu jest jasne: ul. Dworcowa ma się w przyszłości stać zieloną enklawą odpoczynku dla mieszkańców, ale i nie tylko.

Renowacji doczekają się także kamienice w Śródmieściu

W ramach projektu, renowacji doczekają się również elewacje frontowe, dachy i klatki schodowe jedenastu budynków przy ul. Dworcowej oraz kamienic przy Szymanowskiego 2, Jagiellońskiej 16 i Rycerskiej 1. Zrewitalizowany zostanie także historyczny Zaułek.

Swój dawny blask odzyskają m.in. kamienica projektu Juliusa Schlesingera o modernistycznej fasadzie z elementami art deco przy ul. Dworcowej 9 czy ta wybudowana według projektu czołowego architekta secesji Wilhelma Hellera znajdująca się przy numerze 22.

- Dla nas jest to kluczowy projekt. Rewitalizujemy mocniej Śródmieście, kładziemy na to duży nacisk. To zadanie, na swój sposób, jest innowacyjne, gdyż nikt do tej pory w Polsce nie próbował przeprowadzić rewitalizacji łączonej - do działań bowiem nie przystępuje tylko miasto, ale również wspólnoty mieszkaniowe. To duże wyzwanie organizacyjne - dodaje Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.

- Do końca tego roku planujemy złożenie projektu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Jeśli otrzymamy wnioskowane dofinansowanie, przebudowę ul. Dworcowej chcielibyśmy zrealizować do końca 2022 roku – zapowiedział Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Całkowita wartość projektu związanego z rewitalizacją w okolicach ul. Dworcowej oraz Rynku szacowana jest na ponad 20 mln zł. Miasto będzie się starało w związku z tym o dofinansowanie z Obszaru Strategicznej Interwencji (ok. 15 mln).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto