Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczelnia z Katowic pomoże uczniom z Bytomia świadomie wybrać studia

Piotr A. Jeleń
W bytomskim Biurze Promocji Miasta została podpisana trójstronna umowa patronacka pomiędzy miastem, Zespołem Szkół Administracyjno-Socjalnych a Górnośląską Wyższą Szkołą Handlową im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Kolejną bytomską szkołą ponadgminazjalną, która podpisała umowę o współpracy z wyższą uczelnią jest Zespół Szkół Administracyjno-Socjalnych, który podpisał umowę z Górnośląską Wyższą Szkołą Handlową im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Dotychczasowe doświadczenia bytomskich szkół w tym zakresie są bardzo dobre, gdyż w znaczący sposób wpływają na ofertę szkół, poziom nauczania i efektywność procesu dydaktyczno-wychowawczego. Ma to ogromny wpływ na końcowe decyzje abiturientów szkół, które kończą się najczęściej decyzją o podjęciu studiów na wyższej uczelni.

Umowę podpisał organ prowadzący, reprezentowany przez prezydenta Bytomia Piotra Koja, Górnośląską Wyższą Szkołą Handlową im. Wojciecha Korfantego w Katowicach w osobie rektora, profesora Krzysztofa Szaflarskiego oraz mgr Dagmarę Jarosz-Lewandowską z Zespołu Szkół Administracyjno-Socjalnych w Bytomiu.

Jest to już druga tego typu umowa patronacka podpisana przez miasto, uczelnię i placówkę szkolną. Po Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, aprobatę miasta zyskało zaproszenie do współpracy Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

- Jest to kolejna cegiełka do współpracy między miastem a wyższą uczelnią - powiedział Piotr Koj - mająca m.in. na celu zwiększenie tego typu projektów, a co się z tym wiąże, zwiększenie liczby placówek akademickich współpracujących z naszym miastem.

Nie ukrywał zadowolenia także rektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej, profesor Krzysztof Szaflarski będący bardzo zadowolony z takiego pomysłu. Zdaniem profesora Szaflarskiego przedsięwzięcie pozwala w sposób świadomy na wybór określonego kierunku studiów przez przyszłych studentów.

Dagmara Jarosz-Lewandowska dyrektor Zespołu Szkół Administracyjno-Socjalnych w Bytomiu podpisanie umowy określiła jednoznacznie, jako kolejne zwieńczenie jej marzeń o dalszym rozwoju szkoły.
- Dzięki prezydentowi miasta możemy otworzyć tę klasę, gdyż to miasto, jako organ prowadzący finansuje dodatkowe godziny w ramach których prowadzone będą zajęcia - dodała dyrektor Jarosz-Lewandowska.

Jednakże efekty działalności i perspektywy szkoły zależą od samej placówki, przez co należy rozumieć od rady pedagogicznej i dyrektora szkoły.
- Należy tutaj jednak podkreślić, że od początku istnienia klasy profilowanej ZSA-S pani Dyrektor jest niezmiernie zaangażowana, wykazując ogromną inicjatywę i należy mieć nadzieję na kontynuowanie obranych zamierzeń - zaznaczył prezydent. - Tym samym będzie to predysponowało placówkę do jednej z najlepszych szkół Bytomia.

Zapytany rektor Krzysztof Szaflarski na czym będzie polegała współpraca, odpowiedział:

- Podpisanie trójstronnej umowy partnerskiej będzie skutkowało przede wszystkim na wspomaganiu procesu kształcenia odpowiednio profilowanego. Program nauczania opracowany pod nadzorem naszych specjalistów uwzględni problemy filozofii, psychologii i socjologii, co sprawi, że młodzież będzie po prostu w tym kierunku kształcona. Pozwoli to na określenie dalszego świadomego wyboru wyższej uczelni, będąc bardzo istotną decyzją w życiu młodego człowieka.

- Oznacza to, że w bytomskiej szkole pojawią się nauczyciele akademiccy?

- Przede wszystkim będą to nauczyciele tejże szkoły, lecz nie ukrywam, iż wykłady poprowadzą nauczyciele GWSH szkolących na kierunkach filozofii, psychologii i socjologii.

- Podpisanie umowy ze szkołą świadczy o jej wysokim poziomie nauczania...

- Tak. Relacje naszej uczelni z bytomskimi szkołami określiłbym, jako bardzo dobre, ale także podkreśliłbym zasługi władz miasta, pana prezydenta, który wyraźnie jest nastawiony do tego rodzaju działań. Nie ukrywam, że to również pokrywa się z naszą strategią, co rzutuje na obopólne zainteresowanie.

- O to co daje taka współpraca, zapytaliśmy dyrektor Jarosz-Lewandowską

- Bardzo wiele, gdyż mamy doświadczenia pozytywne we współpracy z wyższymi uczelniami. Mamy do tej pory podpisane patronaty z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie. Pierwsze miejsce w II Ogólnopolskiej Olimpiadzie Policyjnej zdobyła uczennica Zespołu Szkół Administracyjno-Socjalnych z Bytomia, uczęszczająca do III klasy policyjnej Liceum Ogólnokształcącego Agnieszka Kuligowska, która już dziś posiada indeks Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Po zdaniu matury będzie studiować na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne i w przyszłości ma zamiar zasilić szeregi Policji.
Każda współpraca z wyższą uczelnią daje wiele zarówno uczniom, jak i nauczycielom, którzy uzyskują możliwość dostępu do wiedzy, do dokumentacji, którą dysponuje uczelnia.
Mamy przez to możliwość ukierunkowania młodych ludzi, którzy wybierają kształcenie w wybranej klasie na konkretny zawód i umiejętności, którymi w przyszłości chcieliby się posługiwać.

- Taka umowa partnerska to prestiż dla szkoły

- Każda współpraca z wyższą uczelnią jest sprawą prestiżową, jednak bardziej niż na prestiżu zależy nam na wymiernych efektach dla uczniów. Fakt, że dzięki współpracy będziemy mieli dostęp do czasopism, wydawnictw naukowych, które publikuje GWSH daje wymierne korzyści w postaci dostępu do wiedzy.
O, ile nie jest to dla nas korzyść finansowa, to jest to dla nas wymierna korzyść intelektualna, dzięki której możemy zagwarantować naszym uczniom rozwój ich umiejętności oraz przygotować ich lepiej do przyszłościowego studiowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto