Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tylko jedna firma zdążyła z ofertą w przetargu na organizację Święta Bytomia

Bartłomiej Wnuk
Wiele pytań rodzi także grudniowy przetarg na ubezpieczenie miejskiego mienia, w tym śpiącego lwa.
Wiele pytań rodzi także grudniowy przetarg na ubezpieczenie miejskiego mienia, w tym śpiącego lwa. fot. Lucyna Nenow.
Patrycja Markowska wystąpi w drugim dniu obchodów tegorocznego Święta Bytomia, czyli 12 czerwca. Informacja koncercie pojawiła się na oficjalnej stronie wokalistki jeszcze przed ogłoszeniem wyników przetargu na organizację obchodów Dni Miasta. Informacja o przetargu została zamieszczona 4 marca w Biuletynie Informacji Publicznej. Termin składania ofert minął 11 marca.

Na ich przygotowanie, agencje artystyczne miały więc zaledwie siedem dni, co, jak twierdzą zapytani przez nas przedsiębiorcy, w przypadku tak kompleksowego zamówienia graniczy z cudem. - Termin 12 czerwca jest zarezerwowany przez agencję z Poznania, jednakże umowa nie jest jeszcze podpisana. Teoretycznie jest zapewnienie ze strony agencji, że w ciągu kilku dni dojdzie do jej podpisania - mówi Jacek Jastrowicz, menadżer Patrycji Markowskiej. Przedstawiciele branży są jednak zgodni: jeśli na oficjalnej stronie inter-netowej artystki pojawia się komunikat o terminie koncertu, to menadżer jest pewien występu.

Udało nam się ustalić, że dzień przed Markowską, w piątek, 11 czerwca, w Bytomiu wystąpi Szymon Wydra, co potwierdził menadżer artysty. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się również, że w ostatnim dniu imprezy usłyszymy Ewelinę Flintę. Wszystkie te informacje zebraliśmy jeszcze przed zamieszczeniem w BIP-ie informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty. Doniesienia naszych informatorów potwierdziły się w środę wczesnym popołudniem - ekspresowy przetarg wygrała firma z Poznania, która okazała się być jedynym jedynymtem.

- Jeżeli wartość zamówienia na dostawy lub usługi jest mniejsza niż 193 tys. euro, zamawiający musi wyznaczyć termin składania ofert nie krótszy niż siedem dni - tłumaczy Anita Wichniak-Olczak, rzeczniczka Urzędu Zamówień Publicznych.

Przedsiębiorcy, którzy żyją z organizacji imprez plenerowych twierdzą, że w innych miastach w Polsce, czas na przygotowanie oferty do przetargu oscyluje wokół dwóch-trzech tygodni.


Przetargi po bytomsku

Siedem dni na przygotowanie oferty. Czy to wystarczy? Zdaniem urzędników z by-tomskiego ratusza - tak. Może nie wiedzieli, że to za mało czasu dla firm zainteresowanych udziałem w przetargu na "Kompleksową organizację obchodów Dni Miasta pn. Święto Bytomia 2010", bo przetarg na organizację imprezy w tym roku został ogłoszony po raz pierwszy? W poprzednich latach Święto Bytomia organizowało Bytomskie Centrum Kultury).

- Procedura odbyła się zgodnie z prawem i jak widać, siedem dni wystarczyło, aby przygotować ofertę. Zdarzają się przecież przetargi, które pozostają bez odzewu ze strony przedsiębiorców - komentuje Katarzyna Krzemińska-Kruczek, rzeczniczka bytomskiego Ratusza i naczelniczka Wydziału Promocji i Informacji. O to, w jaki sposób udało się tak szybko przygotować kompleksową ofertę, zapytaliśmy Wojciecha Załustowicza z poznańskiej firmy ASPE. - Jesteśmy sporą agencją marketingową. Nasi pracownicy, na bieżąco śledzą informacje o przetargach na organizację imprez plenerowych. Stale współpracujemy też z niektórymi artystami, w tym z Patrycją Markowską - mówi Wojciech Załustowicz. Umowę, którą zawarł z menedżerem Markowskiej jeszcze przed ogłoszeniem wyników przetargu określa mianem "ołówkowej". Sprawa przetargu na organizację Święta Bytomia, o której wspomnieliśmy w zeszły piątek, wzbudziła spore emocje wśród naszych Czytelników, którzy dzwonili do naszej redakcji także w sprawie przetargu na ubezpieczenie Urzędu Miejskiego i 113 jednostek gminnych (w tym szkół i przedszkoli), a nawet kamer miejskiego monitoringu i pomnika śpiącego lwa na Rynku. Wszystko ubezpiecza Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeniowe Ergo Hestia, w której przed ostatnimi wyborami samorządowymi pracował obecny wiceprezydent miasta, Marian Maciejczyk. Na oficjalnej stronie UM można przeczytać, że Maciejczyk "od 2003 r. aż do chwili objęcia funkcji wiceprezydenta Bytomia był zastępcą dyrektora Przedstawicielstwa Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia w Gliwicach". Urzędnicy ogłosili przetarg na "Usługę ubezpieczenia", ale dali oferentom bardzo niewiele czasu. Firmy na analizę zamówienia, którego zakres jest ogromny, miały, tak jak w przypadku Święta Bytomia, zaledwie tydzień - przetarg ogłoszono 10 grudnia, a termin składania zgłoszeń mijał 17 grudnia. W tym ekspresowym tempie ofertę zdążyła złożyć jedynie Hestia i... wygrała przetarg.

Zanim Bytomiem zaczęła rządzić Platforma Obywatelska, miasto nie zawierało jednej umowy ubezpieczeniowej. - Poszczególne jednostki organizacyjne miały w tym zakresie samodzielność, ponieważ po to powołuje się dyrektorów, żeby działali w ramach swoich kompetencji i znając swoje jednostki szukali dla nich najkorzystniejszych rozwiązań - mówi Krzysztof Wójcik, były prezydent Bytomia, a obecnie radny Lewicy i Demokratów.


300 tysięcy złotych postanowił przeznaczyć Urząd Miejski w Bytomiu na organizację tegorocznych Dni Miasta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto