Turniej Zapomnianych Mistrzów

Tomasz Kuczyński
Piłkarze Garbarni fetują sukces w bytomskim turnieju
Piłkarze Garbarni fetują sukces w bytomskim turnieju Fot. Lucyna Nenow
Turniej Zapomnianych Mistrzów zorganizowany w ramach obchodów 90-lecia Polonii Bytom wygrała trzecioligowa Garbarnia Kraków, pokonując w finale występującą w tej samej klasie rozgrywkowej Stal Mielec.

W nowej hali na Szombierkach zasiadł komplet kibiców, którzy po turnieju obejrzeli jeszcze oficjalną prezentację bytomskiej drużyny przed startem rundy wiosennej ekstraklasy.

W niedzielnej imprezie wzięli udział byli mistrzowie Polski oraz Stal Rzeszów, zdobywca Pucharu Polski w 1975 r. Do Bytomia przyjechała ekipa reaktywowanej w ubiegłym roku Pogoni Lwów. W pierwszym meczu lwowiacy prowadzili z Polonią 1:0, ale przegrali 1:6. Drużyna Pogoni została bardzo sympatycznie przyjęta przez bytomskich fanów, a jej pojawienie się było możliwe dzięki finansowemu wsparciu kibiców Polonii, klubu z Olimpijskiej i prywatnego sponsora. Ekipa z Lwowa zajęła ostatnie miejsce, ale w jej przypadku najważniejsza była obecność w turnieju.

W Polonii, która zajęła czwartą pozycję wystąpili Mirosław i Mateusz Dreszerowie (ojciec i syn), Jacek Trzeciak, Adrian Basta, Damian Paszliński, Vladimir Karalić, Daniel Ryś, Juraj Balaż, Jerzy Szpernalowski (na co dzień kierownik drużyny) i Dietmar Brehmer (asystent trenera Jurija Szatałowa).

Królem strzelców został Ireneusz Gryboś ze Stali Rzeszów (9 goli), mający za sobą grę w Polonii. Najlepszym bramkarzem uznano Grzegorza Witkowskie-go z Stali Mielec, a najlepszym zawodnikiem, 22-letniego napastnika Garbarni - Dariusza Wojciechowskiego.

Mecz finałowy Garbarnia Kraków - Stal Mielec 2:1 (1:1)
Mecz o III miejsce Polonia Bytom - Stal Rzeszów 1:8 (0:0)
Mecz o V miejsce Szombierki Bytom - Pogoń Lwów 4:0 (2:0)