MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają przygotowania do "Teatromanii"

SYLWIA BARWIŃSKA
Jak napisać recenzję teatralną, zawierającą celną i konstruktywną krytykę, co pominąć, a na co zwrócić szczególną uwagę. Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się podczas warsztatów krytyki teatralnej, które w ...

Jak napisać recenzję teatralną, zawierającą celną i konstruktywną krytykę, co pominąć, a na co zwrócić szczególną uwagę. Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się podczas warsztatów krytyki teatralnej, które w ubiegły piątek rozpoczęły się w Bytomskim Centrum Kultury. Tego rodzaju warsztaty są organizowane po raz pierwszy. Odbywają się w ramach VI edycji Festiwalu Teatromania, który rozpocznie się pod koniec kwietnia. Zajęcia prowadzi Jacek Mikołajczyk, kierownik literacki Gliwickiego Teatru Muzycznego i recenzent teatralny.

- Pierwszy raz uczestniczę w warsztatach krytyki teatralnej. W szkole uczymy się, jak należy pisać recenzje, ale są to pewne regułki. Tutaj dowiadujemy się, jak powinno to wyglądać profesjonalnie - mówi Marta Bulik, licealistka z Bytomia.

Na pierwszych zajęciach nie obyło się bez licznych wskazówek i uwag.

- Grałyśmy wcześniej w kółku teatralnym w szkole podstawowej i stąd nasze inne spojrzenie na teatr, i miłość do teatru. Dzięki warsztatom dowiemy się, co w recenzji powinno być i na co powinniśmy zwrócić uwagę, a co jest całkowicie zbędne. Najważniejsze jest to, o czym był ten spektakl. Jeżeli kogoś krytykujemy, musimy uzasadnić, dlaczego. Nie należy streszczać fabuły, a raczej podzielić się swoimi refleksjami i przeżyciami - stwierdza Karolina Paluszczak, licealistka z Chorzowa.

Przed uczestnikami warsztatów trudne zadanie. W ubiegły piątek w BCK uczestniczyli w wieczorze teatralnym, pierwszym w ramach nowego cyklu "Hartowanie teatrem". Odtąd na scenie BCK będą regularnie prezentowane najciekawsze spektakle teatru niezależnego. W piątkowy wieczór publiczność zobaczyła "Asymetryczną", monodram w wykonaniu Mirosławy Żak, studentki krakowskiej PWST oraz "Ciało", spektakl Teatru Uhuru z Gryfina.

Uczestnicy warsztatów muszą napisać dwie recenzje, które szczegółowo omówi i oceni Jacek Mikołajczyk. Następnie uczestnicy zabiorą się za zredagowanie Gazety Festiwalowej. Będą musieli opracować koncepcję pisma i napisać teksty do jej pierwszego numeru. W następny piątek poznają ocenę swoich prac, a w sobotę zajmą się pracą nad opracowaniem gazety. 11 kwietnia to ostatni dzień warsztatów, poświęcony redakcji Gazety Festiwalowej. Zajęcia odbywają się w godz. od 17.00 do 20.00 i są bezpłatne. Dwa pierwsze spektakle, pokazane w ubiegły piątek, zupełnie zresztą różne i w formie, i treści, zyskały uznanie publiczności. Opinie rozłożyły się symetrycznie. Na niektórych widzach Mirosława Żak, grająca modelkę Witkacego, tęskniąca i pożądająca swego zmarłego już mistrza, zrobiła kolosalne wrażenie. Samotna, zapomniana i zgorzkniała, ale potrafiąca wykrzesać w sobie dawny ogień i namiętność, nie budzi jednak sympatii widza. Choć cierpi, zbyt jest wyniosła i egzaltowana. Skoro jednak sympatii nie wzbudza, to znaczy że dobrze odgrywa swą rolę. Modelki skromnością nie grzeszą, nawet jeśli ich blask już dawno przygasł. Kamila Paradowska i Anna Paweł, czyli siostry w spektaklu "Ciało" właśnie tę zwykłą ludzką sympatię wzbudzają. Bo są takie jak my wszyscy. Posiadają wady, kłócą się, strofują, płaczą i wzajemnie przepraszają. Przede wszystkim śmieszą. Jest to jednak, jak się okazuje, śmiech przez łzy. Spektakl wybiega dużo dalej niż śmiech widza, które wzbudza relacja dwóch sióstr. Rodzi pytania o ludzką egzystencję, jej wymiar duchowy i cielesny. Obie młode aktorki w swych rolach były doskonale.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trwają przygotowania do "Teatromanii" - Bytom Nasze Miasto

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto