TOPowi sPECjaliści

Artykuł sponsorowany
foto: Europejski Kongres Gospodarczy
Ogłoszono wyniki plebiscytu TOP Inwestycje Komunalne 2014, organizowanego przez Portalsamorządowy.pl. W głosowaniu internautów najlepszą inwestycją okazała się Modernizacja gospodarki cieplnej dla gmin: Bytom i Radzionków. O nagrodzie, z Henrykiem Dolewką Prezesem Zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bytomiu, rozmawia Sabina Borszcz.

Sabina Borszcz: Można powiedzieć, że Czytelnicy Portalu Samorządowego wypowiedzieli się ciepło o Państwa działaniach. Gratulujemy nagrody przez nich przyznanej i 8 tys. głosów! To dowód na to, że mieszkańcy docenili projekt i jego znaczenie dla obu gmin. Proszę zatem powiedzieć, jak to wszystko się zaczęło, jak do tego doszło?
 
Henryk Dolewka: Dziękujemy za to wyróżnienie. Jest ono tym cenniejsze, że zostało przyznane przez Czytelników. Prace przygotowawcze trwały kilka lat. W lipcu 2010r. złożyliśmy wniosek o dofinansowanie projektu inwestycyjnego ze środków Działania 9.2 – Efektywna dystrybucja energii Priorytetu IX POIiŚ w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W październiku 2012r. w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie została zawarta umowa o dofinansowanie projektu pn. „Modernizacja gospodarki cieplnej dla gmin: Bytom i Radzionków”.

TOP Inwestycja 2014 to nie jedyna nagroda otrzymana przez Państwa ostatnio. Również w maju zostaliście Laureatem XVI Edycji Konkursu Śląskiej Nagrody Jakości w kategorii Usługi. Równocześnie Kapituła Śląskiej Nagrody Jakości uhonorowała Pana nagrodą indywidualną w kategorii "Znakomity Przywódca", natomiast Pełnomocnik ZSZJiŚ Tadeusz Buczowski został Laureatem Konkursu „Znakomity Pełnomocnik Systemu Zarządzania Jakością”. Która z tych nagród jest dla Państwa najważniejsza?
Wszystkie nagrody są dla nas ogromnym wyróżnieniem i potwierdzeniem, że dotychczasowe nasze działania wpisują się w strategię rozwoju gospodarczego regionu. Realizacja omawianego projektu przyczynia się do optymalizacji zarządzania procesem dystrybucji ciepła, co ma bezpośredni wpływ na wzrost jakości oferowanych przez nas usług.

Jakie korzyści wnosi modernizacja systemu  w codzienne życie mieszkańców Bytomia i Radzionkowa?
 Końcowymi beneficjentami powstałej infrastruktury są odbiorcy ciepła, tj. m.in.: spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, budynki użyteczności publicznej. Wartością dodaną projektu, są efekty prowadzonej kampanii informacyjno - promocyjnej, dzięki której mieszkańcy informowani są o zakresie realizowanej inwestycji i płynących z niej korzyści. W trakcie spotkań organizowanych w przedszkolach, szkołach oraz centrach handlowych - dowiadują się nt. metod produkcji i przesyłu ciepła oraz sposobów jego oszczędzania.
22 maja 2014r., w ramach kampanii, gościliśmy w Przedszkolu Nr 9 w Bytomiu. W trakcie spotkania pt.: "Trzymamy ciepło" dzieci uczyły się nt. ciepła oraz brały udział w różnego rodzaju konkursach. Dziękujemy bardzo Pani Dyrektor, Wychowawcom i przede wszystkim Przedszkolakom za wspólnie spędzony czas.
Korzystając z okazji, już teraz zapraszamy Państwa na kolejne "Spotkanie z ciepłem", które odbędzie się w Zespole Szkół Podstawowo - Gimnazjalnych w Radzionkowie 31 maja br. Szczegóły podane są na plakatach oraz na naszej stronie internetowej www.pec.bytom.pl

Prace rozpisane są na lata 2011-2014. Proszę wymienić najważniejsze etapy projektu, które udało się do tej pory zrealizować.
 Z całego zakresu projektu zaplanowanego do realizacji w latach 2011-2014, zgodnie z Harmonogramem Rzeczowo - Finansowym, w latach 2011 - 2013 wykonano:
1. Modernizację sieci ciepłowniczych i zewnętrznych instalacji odbiorczych: 74 % całości projektu.
2. Wymianę izolacji termicznej napowietrznej sieci ciepłowniczej: 100 % całości projektu.
3. Modernizację węzłów cieplnych grupowych lub indywidualnych: 73 % całości projektu.

Co jeszcze do końca roku zostanie zrealizowane w ramach projektu?
Łącznie w 2014 r. zaplanowano:
1. modernizację 6,9 km sieci ciepłowniczych i zewnętrznych instalacji odbiorczych,
2. modernizację i budowę 28 szt. węzłów cieplnych.

Modernizacja gospodarki cieplnej to także pozytywne zmiany w infrastrukturze miejskiej. Proszę je wymienić.
Dzięki realizacji projektu, w krótkim czasie podniesie się standard życia mieszkańców. W miejscach wykonywania zadań odnowiona zostaje infrastruktura miejska, tj.: chodniki, drogi, parkingi, zieleńce, alejka w parku miejskim itd.

Inwestycja, o której rozmawiamy ma także wymiar ekologiczny. Z jakiego powodu?
Pomimo, że projekt swym zasięgiem obejmuje dwa miasta, tj. Radzionków i wszystkie dzielnice Bytomia zasilane ciepłem systemowym (blisko 80 tys. osób), to w rzeczywistości znacznie większa ilość mieszkańców aglomeracji śląskiej odczuje jego pozytywne skutki. Do najważniejszych korzyści należy zaliczyć: ograniczenie strat ciepła powstających w procesie przesyłania i dystrybucji ciepła, zmniejszenie awaryjności systemów, zmniejszenie zużycia energii, poprawę stanu środowiska naturalnego, dynamiczne zmiany technologiczne umożliwiające w niedalekiej przyszłości realizację kolejnych projektów, tym razem dotyczących likwidacji niskiej emisji.


Więcej informacji:
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., ul. Wrocławska 122, 41-902 Bytom
www.pec.bytom.pl

Informacje źródłowe na temat Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 znajdują się na stronie: www.pois.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto