Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To są NOWE LEKI wycofane z aptek. Usuń je z apteczki! Pod żadnym pozorem ich nie przyjmuj! Sprawdź listę PAŹDZIERNIK 2021

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
To są NOWE LEKI wycofane z aptek. Główny Inspektorat Farmaceutyczny w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów, nakazał wycofać te lekarstwa ze sprzedaży w aptekach. Sprawdź listę wycofanych leków z aptek, w całej Polsce przez GIF. Ich zażywanie może być niebezpieczne. Powody, dla których leki zostały wycofane z obrotu w aptekach w całej Polsce, są poważne. Czasem są to zanieczyszczenia, innym razem wady jakościowe. Środki te nie spełniały norm nałożonych przez GIF, dlatego tych leków nie kupisz już w aptece. Co jednak najważniejsze, jeśli masz je w apteczce, pod żadnym pozorem ich nie przyjmuj.

Zobacz listę tych leków, kliknij poniżej w galerię:

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o decyzji z 28 września dotyczącej wycofania z obrotu leku Champix.

To preparat stosowany w leczeniu uzależnienia od nikotyny, produkowany przez firmę Pfizer.

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło pismo przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego dotyczące prośby o wydanie decyzji wycofującej z obrotu ww. serii produktów leczniczych CHAMPIX, w związku ze stwierdzeniem obecności N-nitrozo-warenikliny powyżej limitów ustalonych przez KOMITET DS. PRODUKTÓW LECZNICZYCH STOSOWANYCH U LUDZI (CHMP). W związku z powyższym, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju ww. serii przedmiotowych produktów leczniczych

- poinformował GIF

Wcześniej wycofano m.in. leki Valzek i Lakea.

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja o dobrowolnym i zapobiegawczym zamiarze podmiotu odpowiedzialnego wycofania z obrotu serii produktu leczniczego Lakea, dla których stwierdzono przekroczenie limitu dla zanieczyszczenia 5-[4'-[(5- (azydometylo)-2-butylo-4-chloro-1H-imidazol-1-ylo)metylo]-[1,1'-bifenylo]2-yl]-1H-tetrazol w seriach
substancji czynnej użytej do ich wytworzenia. W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, o której mowa powyżej, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju ww. serii przedmiotowego produktu leczniczego

- uzasadnia decyzję GIF.

Lakea jest stosowany w leczeniu pierwotnego nadciśnienia tętniczego i w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia udaru mózgu, chorych z nadciśnieniem tętniczym i przerostem lewej komory serca, udokumentowanym w zapisie EKG, w leczeniu chorób nerek u chorych na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę typu 2 z białkomoczem oraz w leczeniu przewlekłej niewydolności serca u chorych po 60. roku życia, jeżeli stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny (inhibitorów ACE).

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował również o wycofaniu z aptek leku Valzek. W tej sprawie wydano dwie decyzje 23 września.

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęły wnioski podmiotu odpowiedzialnego z prośbą o wycofanie z obrotu serii produktów leczniczych Valzek (Valsartanum), 80 mg, tabletki oraz Valzek (Valsartanum), 160 mg, tabletki, dla których stwierdzono przekroczenie limitu dla zanieczyszczenia 5-(4'-(azydometylo)-[1,1'-bifenylo]-2-ylo)-1H-tetrazol w seriach substancji czynnej użytej do ich wytworzenia. W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, o której mowa powyżej, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju ww. serii przedmiotowych produktów leczniczych

- informuje Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Valzek stosowany jest w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego, dorosłych pacjentów po niedawno przebytym zawale serca, a także objawowej niewydolności serca u dorosłych pacjentów

Popularny lek stosowany w leczeniu infekcji wycofany

Wcześniej Główny Inspektora Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z użycia leku Ciprofloxacin Kabi 400 mg/200 ml roztwór do infuzji, stosowanego w leczeniu różnego rodzaju infekcji bakteryjnych m.in. zapaleniu prostaty, chorobach układu moczowego, biegunkach i zapaleniu ucha.

LEKI WYCOFANE PRZEZ GIF. ZOBACZ W GALERII ZDJĘCIOWEJ

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło zgłoszenie podejrzenia wady jakościowej dla produktu leczniczego Ciprofloxacin Kabi 400 mg/200 ml roztwór do infuzji nr serii 15QFD570. Zgłoszenia dokonała hurtownia farmaceutyczna po otrzymaniu informacji z apteki szpitalnej o zidentyfikowaniu w dwóch kartonikach produktu leczniczego Ciprofloxacin Kabi 400
mg/200 ml roztwór do infuzji nr serii: 15QFD570, butelek z etykietą Glucosum 5% Fresenius o tym samym nr serii.
W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, o której mowa powyżej, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju ww.serii przedmiotowego produktu leczniczego.

- czytamy w decyzji GIF.

Główny Inspektoriat Farmaceutyczny poinformował również o wycofaniu ze sprzedaży niektórych partii leku Arpixor. Dwie decyzje w tej sprawie zostały wydane 25 i 27 sierpnia 2021 roku.

Lek Arpixor jest wskazany w leczeniu schizofrenii u dorosłych. Lek Arpixor jest wskazany w leczeniu epizodów maniakalnych, o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, w przebiegu zaburzenia afektywnego dwubiegunowego typu I, oraz w zapobieganiu nowym epizodom maniakalnym u dorosłych, u których wystąpiły głównie epizody maniakalne i którzy odpowiadają na leczenie arypiprazolem.

Główny Inspektoriat Farmaceutyczny w sierpniu 2021 roku poinformował także o wycofaniu jednej z serii leku Bisoratio ASA.

Otrzymano wyniki poza specyfikacją w parametrze substancje pokrewne i suma zanieczyszczeń bisoprololu" - czytamy w decyzji GIF.

W decyzji doprecyzowano, iż chodzi konkretnie o serię 10819, która zawierała 30 kapsułek twardych. Termin ważności medykamentu dobiegał końca w sierpniu 2023 roku. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Wcześniej Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z handlu między innymi Lignocain 2% – preparat stosowany jako lek o działaniu miejscowo znieczulającym lub w leczeniu zaburzeń rytmu serca. Jeżeli zdążyliście go kupić, odnieście z powrotem. Powodem wycofania był brak spełnienia norm jakościowych produktów.

Jakie jeszcze leki wycofano z aptek na mocy decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego? Przekonacie się, przeglądając naszą galerię.

Lignocain i inne wycofane specyfiki w ostatnich miesiącach są stosowane w leczeniu:

  • przeziębienia i grypy,
  • ataku toksyn na wątrobę,
  • zawału serca,
  • cukrzycy z nadciśnieniem,
  • zakażenia dróg moczowych,
  • hemoroidów i stanów zapalnych odbytu,
  • zapalenia spojówek, rogówek i przy jęczmieniu,
  • ostrego zapalenia nerek,
  • zakażeń dróg moczowych,
  • zmian zapalnych skóry,
  • zapalenia płuc,
  • ciężkiego bólu.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To są NOWE LEKI wycofane z aptek. Usuń je z apteczki! Pod żadnym pozorem ich nie przyjmuj! Sprawdź listę PAŹDZIERNIK 2021 - Częstochowa Nasze Miasto

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto